• eski hali nasıldı bilemem ama;
    salatası ile kuruçeşme adem baba'yı,
    mezeleriyle nevizadede ki krependeki imroz'u ,
    balığıyla büyükçekmece can baba'yı,
    üçe katlayan, fiyatlarıyla bunları ikiye bölen, ilgi ve alakada sorun yaşamadığımız, mutlu girip daha da mutlu çıktığımız mekan..

not:sadece burada balık yemek için istanbul'dan kalkıp tekrar giderim. öyle böyle değil.
  • amasra'da bulunan bir balık lokantası. bol sirkeli ve çicek böcek şeklinde dilimlenmiş havuçları ve turplaryla meşhur amasra salatası yanında taze hamsi, rakı ve karadeniz manzarası. sanırım bunlar mekanda açılıp coşan iştahınızın kaynağı. bu mekanda olmasa da rakı, taze balık, salata üçlüsünü amasra'da bir yere mutaka deneyin...

edit: bir saat boyunca yedim ama hala açım...
  • fiyat olarak canlı balıktan daha uygun, kalite olarak biraz daha zayıf kalan lokantadır. akademi türkiyenin final zamanları canlı balıkla ortaklaşa çalışarak barışa oy atılsın diye halka 1 milyar değerinde kontör dağtmışlıkları vardır.
  • barbun ızgara, iki duble rakı, iki bira ve salataya 85 lira isteyen amasra'nın en kazık mekanı. ayrıca fiyatlı menü istendiğinde şef garsondan "fiyatları ben bile bilmiyorum" cevabı almanız mümkün. balıklar taze olsa neyse, bildiğin buzu çözülmeden yağa atılmış. özel amasra otlarından yapıldığı iddia edilen salata ise bildiğimiz çoban salatanın üzerine roka ve tere ilave edilmiş, bolca sirke döküldüğünden yenemeyecek derecede sirke kokuyor. hakkını yemeyelim belediye suyu ve manzarası çok güzeldi. fiyat-kalite dengesi bir yıldız, zayıf içecek menüsü ile iki yıldız veriyorum.

(bkz: her sözlük yazarı bir vedat milor'dur)
  • sivrihisar'da bir lokanta.

şehirdeki diğer lokantalara göre ferahtır, yemekler tat olarak ev yemeğine yakındır lakin porsiyon olarak pek doyumluk değil tadımlık gibidir.
    ama yine de ortam temiz, çalışanlar güler yüzlüdür.
  • "dünya'nın gözyaşı" anlamına gelen farsça / osmanlı türkçesi söz.

(bkz: çeşm)
    (bkz: cihan)
  • senelerdir amasra'ya gidip de denemedik diyerek, hadi bu sefer bakalim dedik. eski halini bilmedigim icin karsilastirma yapamayacagim ama bu hali hic onerilesi degil.
  • işini karadeniz turu yapan firmalarla anlaşarak götüren, klasik yurdum balıkçısı. tur görevlileri ve rehberleri tarafından komisyon alındığı için yol boyunca anlata anlata bitirilmeyen salatası sirkeli maruldan ibaret haberiniz olsun.
  • (bkz: amasra)
  • salataları canlı balıkınkilere ezici üstünlük sağlayan amasra mekanı. salataların ne kadar önemli bir faktör olduğu oraya gidildiğinde daha net anlaşılacaktır. amasra salatası denilen namı almış yürümüş bir salata vardır, en güzeli neredeyse orası tercih bile edilebilir. balıklar da aşağı yukarı aynı lezzettedir. canlı balık konum itibariyle avantajlı olabilir ama burası da ferahtır. fiyatlar daha uygundu diye hatırlıyorum. amasrayla özdeşleşmiş bir kalıp ve yer*
hesabın var mı? giriş yap