şükela:  tümü | bugün
 • 12 yüzyılda başlayan özgün fransız edebiyatı'nın ilk türlerine verilen isim. müzik eşliğinde söylenen bu anonim epik parçalarda çoğunlukla savaş ve aristokrasi temaları işleniyordu. 80'den fazla örneği bulunan chanson de geste'in en eskisi, chanson de roland'dır (roland'ın şarkısı).
 • derebeylik rejiminin kuvvetlenmesiyle gücü artan aristokrat sınıfın dünya görüşünü yansıtan ve sonrasında da fransa'da dinsel-ulusal bir coşkunluk akımı olarak geniş halk yığınlarını da peşi sıra alan destan türünün ismidir chanson de geste. eski dönem kahramanlarının maceralarından oluşan bu anonim şiirler şatolarda her sınıftan halkın katılımıyla okunurmuş. 13. yy.'n başındaki ilk roman örnekleri ki saray edebiyatı courtous edebiyatıolarak anılıyor, için de kaynaklık ettiği söylenebilir.
 • ortaçağ fransasında 11. ve 13. yüzyıllar arasında yazılmış bir dizi epik şiire verilen isimdir. 1000 ile 20.000 arasında değişen tamamı uyaklı mısralardan oluşurlar. konuları genelde büyük ve ünlü şahsiyetlerin başlarından geçen (ya da geçtiği iddia edilen) olaylardır. bu türün, konu alınan kahramanların gömülü olduğu (varsayılan) türbelere gezginleri ve hacıları çekebilmek amacıya yerel ruhbanların desteklediği jongleurler tarafından oluşturulmaya başlandığı savlanır; ancak chanson de geste'i olgunluğa eriştirenler trouvereler olmuştur. ilkel bir keman eşliğinde söylenen bu eserler ingiltere, almanya, italya ve izlandaya da yayılmışlardır. türün bilinen ilk ve en ünlü örneği roland'ın şarkısıdır. (bkz: chanson de roland)
 • yazılmadan önce bestesi yapılan ve çalgı eşliğinde söylenen, çeşitli fransız kahramanlarının haçlı seferleri, derebeylik savaşları gibi eylemlerinin dile getirildiği yiğitlik destanları.
 • üç ana gruba ayrılırlar;

  -charlemagne a ilişkin destanlar: berthe aux grands pieds, mainet, la reine sibile, le pelerinage de charlemagne, huan de bordeux, les saisnes, le chanson de roland, ogier le danois, vb.

  -guillaume d orange ile ailesinin serüvenlerini anlatan destanlar: girard de vienne, aimeri de narbonne, la charroi de nimes, prise d oranger, aliscans vb.

  -doon de mayence ve ailesine ilişkin destanlar: bu grubun en önemli eseri renaud de montabuan dır
 • günümüz medyasının yaptığı şey.