• kendisine onur oscarı verildiği gece tekerlekli sandalyeyle geldiği salonda şapkası ve bastonuyla şov yapmış aktör, yönetmen, prodüktör, besteci, kısacası her şey.
  • 1978'de cesedi mezarlıktan calınmıstır ve ancak 11 hafta sonra bulunabilinmistir.
  • 1972'de aldığı onur oscar'ının gerekçesi, sinemaya yaptığı "hesaplanamaz" katkıdır. çok güzel bir kelime seçmişler, akademiyi kutluyorum.
  • kadıköy kadife sokakta bulunan karin pub'ta içebileceğiniz bir içecek aynı zamanda..
  • 1976 yılı noel sabahı, 88 yaşında hayata göz yumunca, siyasi eğilimleri ve değerleri dolayısıyla amerikan hükûmetinin vize vermemesi nedeni ile 1952'den beri yaşamakta olduğu isviçre'nin vevey kenti civarında gömüldüğü mezarından 1 mart 1977 tarihinde tabutu çalınan, "nebbaş mağduru". haberin yayılması sonrası, çoğu sahte olmak üzere, birçok fidye talebi gelmiştir. bu taleplerden biri (600,000 $ isteniyordu) fotoğraflı olarak yapılınca, "nerede olduğu mühim değil, zaten kalbimde yaşıyor" diyen eşinin itirazlarına rağmen, ailesi polise yardımcı olmuş ve telefonda yapılan pazarlıklar esnasında, rakam 250,000 $'a düşürülmüş, polis de, telefonu tespit ederek, 24 yaşında polonyalı bir tamirci ve onun bulgar yandaşını tutuklamıştır; açılmamış tabut, tekrar vevey'e gönderilmiş, bu sefer, beton ile örtülmüştür. eşi, ölümünden sonra, tabutunun benzer şekilde koruma altına alınması talep etmiştir ve 1991'de öldüğü zaman, onun mezarı da beton ile kapatılmıştır.
  • düşündüğünü söyle, söylediğini yap, yaptığını göster diyen... ilham verici yönetmen, oyuncu ve composer
  • hem bani hem mimar hem mühendis hem de taş.bir de balon.
  • doğru yerde doğru zamanda varolmuş üstün yetenkli sinema insanı. böyle bir yeteneğin dünya üzerinde varolduğunu bilip de ona ulaşacak imkanlara sahip olmasaydım kahrolurdum gerçekten.. "iyi ki 1910'ların ortalarından itibaren sinemayla uğraşmaya başlamış" diyebiliyorum yalnızca...
hesabın var mı? giriş yap