• hem kürtçü hem de alevi demek daha doğru olur.
  • izmir’de chp tamamen tuncelili kürt alevilerin işgali altındadır. bir avuç kürt alevi partinin bütün makamlarını ve belediyeyi ele geçirmiş durumda. büyükşehirde, bornova’da ve bayraklı’da belediye çalışanı olmak istiyorsanız ilk şart tuncelili kürt alevi olacaksınız. bayraklı belediye başkanı direkt tuncelili kürt alevi zaten. bornova’da giritli başkan mustafa iduğ ise bu kürt alevilerin kuklası. göstermelik başkan. tunceliler izin vermeden mustafa iduğ tuvalete gidemez. benim yaşadığım yerde durum bu diğer belediyeleri orda yaşayanlar yazsın.
  • chp kürt sempatizanı, alevi ocağı oldu. kürtlere, alevilere karşı değilim fakat ayrılıkçılık doğru değil. bu konuda yılan başı belli, seçimlerden önce gitmesi gerekiyor. yoksa başkanlık vs. hayal olacak.
  • kürtçü ne demek önce onu açmak gerek. kürtçü den kasıt kürt satmak ise doğru sayılabilir. aşağı yukarı 90 yıldır chp kürtçü işgali altında.
  • bir akp trollüğü ürünü.

chp bir sosyal demokrat parti. değil alakası yok diyebilirsiniz ama sosyal demokrat bir parti tam da böyle olmak zorunda.

muhafazakarlar
    atatürkçüler
    aleviler
    kürtler
    solcular
    liberaller
    türkler
    araplar
    rumlar
    suriyeliler

bu kesimlerin hepsine hitap ederseniz ancak sosyal demokrat olabilirsiniz. bir tanesine bile ayırım yapamazsınız, sosyal demokrasi ilkeleri buna izin vermez.

türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 25'i kürt ve bu çoğunlukla iki partiye dağıldığı için chp oylarındaki %10'luk kısım kürtlerden gelen oylar. chp oylarının 3'te biri yani. parti içinde kürtlere yer vermeden kürt seçmenden nasıl oy almayı umuyor birileri? gerçekten hayret verici. partide hiç kürt olmasın, kürtlerin fikirleri konuşulmasın ama seçim zamanı gelince kürtler de salak salak oy vermeye devam etsin. oldu canım.

almanya'da türk oylarının neredeyse tamamı spd'ye gidiyor. biraz da yeşillere. bu partiler de türkçü mü olmuş oluyor? akıl mantık.
  • başlık baştan sona kutuplaşmayı körükleyen bir başlıktır.
    kürtler de bu ülkenin vatandaşıdır. ama chp nin içinde ki ayrılıkçı düşünceli zihniyetin def edilmesi kesinlikle elzemdir.
    1 dakika beklemeden bu hareketi yapmaları gerekir.
  • ara ara benzerleri açılan bir baslik. kimisi aktroll kimisi operasyon demis. klasik kurtler degil bolucu kurtculere lafimiz yalanina siginmis. bunlari gecin chp secmeninin buyuk cogunlugu bu kafada, yani iki gram gururu olan chpli kurt ve kurt aleviler icin cok yararli bu basliklar ama bakiyorsun yillardir takilmislar chp'ye gidiyorlar.

baslikta kime ne cevap vereceksin. tunc soyer denmis, yav dikiliye bak orada da göçmen degilsen kapisindan girmen zor. cunku turkiyede siyaset böyledir. ahmet abi gelir, kadrosunu esi dostu tanidigi koyar. ahmet abi kurtcuyse kurtcu turkcuyse turkcu gotcuyse gotcu olur kadrolar. bu tr siyasetinin amentusudur. ben bunu onaylamiyorum ama sistem boyle bir turlu anlatamadik.

chpyi kurtculer ele geciremez, partiyi bu konuda yozlastiramaz zira chp muhalefet partisi gorunumunde sistemin, devletin partisidir. gucun stepnesidir. kim gucluyse ona gore pozisyon alir. su an rte guclu ve chp uzun suredir onun isine gelecek sekilde pozisyon aliyor. saraya bagli bir genel mudurluk adeta.

ek olarak parti isgalde ya diyelim ataturkculer kurtardı, bak o ataturku yine en cok kendileri suistimal edecek. zamaninda ettiler cunku. kimi ataturkle kimi dinle kimi milliyetcilikle sagiyor kitlesini. kendinizi gelistiremeyip bu kafada kaldiginiz surece sagilmaya mahkumsunuz. kilicdar gider ince, imamoglu gelir onlar sagar, giderler canan aritman gelir o sagar. siz de kolunuzdaki imza dovmesiyle dolanir durursunuz ortalikta.

chplilere bunlari, kurt ve kurt alevilere de chplileri anlatamadik. ne haliniz varsa gorun. kolay gelsin. ogrenmisler bir gotten uydurma kurtcu lafini siyasi dehalik tasliyorlar. suriye operasyonlarina, dokunulmazligin kaldirilip hdplilerin iceri alinmasina, ihale kanunu degisikliklerine destek veren partiyi kurtler ele gecirmis, hele hele.

edit; arkadaslar bu arada ben sizin tabirinizle chpnin ataturkculer eline gecmesini isteyenlerdenim. boylelikle biraz akil mantik sahibi, gelecegi gorebilen insanin kafasini bulandirmayi birakabilir. ins amin tanrimiza.
  • kürt lafından rahatsız olan kendini demokrat zanneden kafatasçı nasyonal sosyalistleri görmemizi sağlayan başlık.
    bu başlık altında chpyi eleştirenlerin önemli bir kısmı ampul trolleridir. diğerleri de güç kaybeden ampulün chpyi bölme, gücünü azaltma çabalarına tankerle benzin taşıyan sözüm ona chplilerdir.
  • trollerin aynı şeyleri yazdığı başlık.
  • bakın y-chp’li hırsızlar, ben bir tarafım. sizlerin benim değerlerim, siyasi iradem ne kadar umrunuzdaysa benim de sizlerin değerleri, öncelikleri o kadar umurumda.

ben türklük, cumhuriyet, ulus sözleşmesine uyum göstererek katılmış, alt kimlik hassasiyeti olmayan bir bireyim. cumhuriyet’in başarmak istediği yurttaş profili ne ise işte ben oyum.

chp’nin de bu ağırlıkla orta sınıf, eğitimli, öncü, sistemle (cumhuriyet değerleri ile barışık) uyumlu hatta taraftar kitlelerin partisi olması gerekiyor ki doğru formül budur. chp,bir ilkeler partisidir, bir misyonu vardır, kurucu babaların partisidir.

siz beni yok sayıyor. hatta şeytanlaştırıyorsunuz. siyasal islamcılarla yan yana geliyorsunuz bunu yaparken. ben neo liberal değilim, etnikçi/mezhepçi değilim, türkçe haricinde bir dil, türklük haricinde bir kimlik benim hassasiyet alanım değil. eski/yeni cemaatçi değilim, cemaatlerle hiç ama hiç işim yok. her seçimde kırmızı şeridi boyayan kıyı halkının ezici çoğunluğu gibi.

nepotist değilim, bizimkiler dizisindeki şükrü bey ve ailesini en ideal çekirdek aile olarak görüyorum.200 bin kişilik bir aşirete dahil değilim, bir güvenlik açığında mahallemdeki karakoldan başka bir mecraya başvurmuyorum, başvurmak zorunda kalmamak istiyorum.

ben bireyim, yurttaşım. benim değerlerim var, içinden geldiğim bir halk, seçmen kitlesi var. o kitlenin ortalama bir bireyinin değerlerini (sözgelimi zeytin fiyatları, menderes ovasının iyileştirilmesi, ulus sözleşmesine uygun yurttaş yetiştirmek, andımız, tc, yerel halkı göçten, demografi değişiminden, mutenalaşmadan korumak, vahşi hayvanlar gibi saldırılan kıyı halkının yaşam alanını korumak...) temsil eden bir parti olmalı, bu vardı, ama siz hırsızlar onu çaldınız. evimizin üzerine kaçak ev inşa ettiniz.

benim siyasi iradem var, ve bu siyasi irade cumhuriyet projesiyle birebir uyumlu bir formatta, birbirini besliyor, hep besledi. bu iradeyi gasp eden, değiştiren, kimyasını bozan sizlersiniz. ötekiciler, etnikçiler,neo liboşlar, cemaatçiler vb.

ben öteki değilim. bunu tercih etmedim. ulusun potasında kendimi erittim, cumhuriyet projesine katılım gösterecek şekilde uluslaşmaya, yurttaşlığa döndüm yüzümü.

beni bunun için utandırma taktikleriyle yıldıramazsınız. çünkü ben doğrusunu yapıyorum. yan yollara sapanlar sizlersiniz. irademi gasp eden sizlersiniz.

bu irade kendini temsil ettirecek, gasp edilen mecraları özüne döndürecektir. o zaman sizler de asıl ait olduğunuz mecralarda şansınız denersiniz. zaten olacağı da o.
hesabın var mı? giriş yap