• bunu çay bardağı versiyonu yüzünden kendimi üzerime çay dökerek yaktım. hem altı yuvarlak, hem ağırlık merkezi olması gerekenden yukarıda, hem de sıcaklığı hissetmedigin için dikkatli davranmıyorsun. bu tip bir bardak sıcak değil soğuk içecekler için uygun olabilir.
  • bir diğer adı da ağız yakma garantili bardaktır.
  • sıcak içecekler için, içindekini sıcak tutuyor, hem de elini yakmıyor. daha ne olsun? alt tarafı bir bardak sonuçta.
  • geçen black friday indirimi bahanesiyle villeroy boch'tan aldığım bardak türü. evde var cam da dahil olmak üzere 12 tane falan kupa, ben yıkayıp yıkayıp bu ikisiyle içiyorum kahveyi. mükemmel bir hismiş gerçekten, artık çeyiz düzer gibi çift cidarlı bardak takımı düzeceğim.*
  • iki cam yüzeyi arasına sıvı konmuş oyun bardağı. içinde su var gibi görünür ama boştur. çeşitli şakalar yapılabilir. karşısındaki kişiye dökecekmiş gibi yapılır

bunların plastik olanları soğutma amaçlı kullanılır. iki yüzey arasında donucu jel bulunur. buzlukta saklanır ve içine bira konup soğutulabilir

(bkz: bardak soğutucu)
  • kahveden alınan tadı ve keyfi arttıran bir bardak türü. tat kısmı biraz psikolojik olabilir ama kesinlikle muhteşem bir deneyim sunuyor.

kahveyi bundan başka bardakta içmeyin. kahveden kasıt espresso, americano falan.
  • başlığın ilk entrysinde* bahsedilenin yanı sıra 'double wall glass' diye geçen, binalardaki yalıtım camı mantığıyla iki cam arası boşluk olan bardak türleri de yaygındır. şık görüntüsü bir yana, mükemmel ısı kontrolü sayesinde espresso içmek için çok uygun bir bardak türüdür.

edit: sütlü kahvelerde üst yüzeyin içlere göre daha çabuk soğumasından dolayı önermeyenler var..
  • tek sıkıntısı hemen kırılmaları, görünüşü ve sıcak tutması açısından kesinlikle tavsiye ederim. ofiste kullanmayın ofise 6 tane almıştım 2 tane kaldı evde dikkatli bir şekilde kullanılabilir. bunların birde ikea da çift cidarli filtre kahve demliği(egentlıg) olanı var. o da sapıyla birlikte elimde kaldı lavobaya çarpar carpmaz. sinirden bir tane daha aldım ama kullanması gerçekten zor.
  • ev birkaç çeşit kapsal kahve makinem var, bir kahve köşesi yaptım. bunların yanına en şık giden şeyin şekilli kapsül tutacakları olduğunu araştırıp onlardan da almıştım. ama en son bu bardakları gördüm, varlığını biliyor ama kullanmayı unutmuştum. özellikle kaliteli bir kahve ile (ister sade ister buharlı sütlü) çok güzel görünen ve göz zevkine hitap eden bardaklar. güzellerine denk geldikçe alıyorum.
  • ampul gibi poff sesi çıkararak kırılan, hassas bardak
    porselen kupalara göre ciddi manada soğumayı geciktiren, çayını kahvesini yavaş içmeyi seven kişiler için ideal. yıkarken elinizde bile kırabilirsiniz dikkatli olun.
    espresso için küçük olanları mevcut ama manasız bence. çünkü zaten shot atıyoruz
hesabın var mı? giriş yap