• sade*, minik minik, sert ama taze olan, çiğnedikçe yedikçe insanı mest eden versiyonunu bize vakti zamanında dayımlar getirmişti.markası neydi kahretmesin ki hatırlayamıyorum.
    bir daha öyle güzeli, tazesini bulamadım.
    belirtmeye gerek yoktur ama demedi olmasın; lokumların en güzeli en lezizidir.
  • kavrulan lokum olmadığından doğrusu: "fıstığı veya fındığı çifte kavrulmuş lokum"dur; ama tabii siz cinslik etmeyin çifte kavrulmuş lokum deyin, sonuçta böyle bilmiş böyle sevmişiz.
  • başlığı okurken bile defalarca yutkunmama sebep olmuş harika ötesi şey.

ekrana doğru salyalarımız akıyor efendim durduramıyoruz şu an.
  • kısaca çifte kavrulmuşda denir.
    kim 500 milyar ister yarışmasında üç sayfalık cvsini kasılarak veren ve "en azından 125 milyarı hedefliyom ben" diyen bir kariyer adamını şebeğe döndüren 2. soruda sorulmuştu.
    sonra ne mi olmuştu? adam tabi ki 0 çekmişti...

(bkz: hay allah)
  • bu da tipki cay ve raki icerken soylenebilecek "ohhh ne mutlu turkum diyene" lafini hak eden endemik yiyeceklerden. ona yiyecek diyen diller kopsun bu arada!
  • her yediğimde beni kendimden geçiren yiyecek. izmir'de en güzeli karşıyaka çarşısında satılırdı, bir de içi antep fıstıklı olunca koca kutuyu yerdim de farketmezdim. gurbetteyken bile anneme iki kutu getirtmişliğim bile vardır.

en son bir yerde bunun üstü çikolata kaplısını yedim ki akıllara zarar.
  • 100 ya da 150 gram alirsaniz beyaz kese kagidi icinde verirler. bu saheser lokum bitene kadar kesinlikle ara verilmez. dudaklar, eller, kazak, mont, giysiler yer yer kar beyazi olur. arkadas, akraba, es dost taninmaz bitene kadar. aman allahim ya da aman tanrim lokum diye seslenenlere itibar edilmez. ama lokum degil cifte kavrulmus diye sessizce mirildanilir.

cocukluk yillarimizda kuruyemiscilerde kus lokumu adiyla satilan kucuk kup seklindeki lokumla ayni tad ve sertlikteki bu lokum icerisinde genellikle antep fistigi vardir. zamaninda dis sagligina dikkat etmis kisiler tarafindan afiyetle yenilir yutulur. testi kirilmadan uyaralim, bu lokum tarafindan eskiyen dis dolgulari itina ile yerinden sokulur.

ozellikle bayramlarda ziyaret amaci ile gittiginiz bir evde, sehpa uzerinde sekerlik diye tabir edilen kesme cam bir kapta bahsedilen bu lokumlardan olmasi halinde ziyaret uzar, diger ziyaretciler tarafindan kinayan bakislara maruz kalinir.

yurt disindaki tanidiklar geldiklerinde paket yaptirirlar giderken goturmek icin ama daha bavullar hazirlanmadan paketler acilarak islem tamamlanir.

demem o ki guzel kelimesi taze cifte kavrulmus lokumunu nitelemeye yetmez. benim de birinci tercihim ali muhiddin hacı bekirdir.
  • safranbolu'ya gitme sebebidir.
  • safranbolu nun kaymak tadinda lokumu... eve gelince masanin üstünde bi paket bulursunuz, acip bakarsiniz ki safranbolu lokumu... önce getirene bi dua edersiniz, sonra yumulup bi güzel cifte kavrulmus, fistikli lokum yersiniz... kalanini saklarsiniz ve bir kac saat sonra hepsini mideye indirirsiniz... kaymakkk gibi... allah allah ates edecegum...
  • %15 civarı antep fıstığın iki kere kavrularak lokum hamuruna katılması sonucu oluşur. en bilinen, akla ilk gelen lokum çeşididir. çifte olayı % olarak da kullanılabilir, iki kere kavrulmadan konan takribi %15 fındık, fıstık, badem, ceviz vs kuruyemişlerle de yapılabilir. iki kere kavrulan fıstık, hafif koyu renkli ve yağı biraz kavruk-yanık tat vererek o meşhur tadı oluşturur. piyasada "duble" veya "ekstra duble (%20-25 fıstık)" olarak da görülebilir.

bazı firmalar nar aromalı çifte kavrulmuş fıstıklı da yapar, hepsinin aroması iyi değildir (zaten nar dışında başka her şeye benziyor bu aroma) ama kimisinin tadı damakta kalır. boz fıstık (baklavalık antep) ile kombine edilirse damak orgazmı yaratabilir.

özetle; çifte kavrulmuş olan, lokumların şahı padişahıdır, hindistancevizli değil de pudralı versiyonu malın kalitesini anlamak açısından daha önemlidir. bir firmanın pudralı çifte kavrulmuşu iyi ise; o firmanın hindistancevizlileri de iyidir.

ek: boyut olarak en ideal çifte kavrulmuş lokum "mini" olarak geçer. vapurlarda naylon poşette satılan minicik kuş lokumu ile normal lokum arasında bir boyda kesilir, takribi başparmağınızın ucundan ilk boğumuna kadar olan alanın yarısı kadar, bir nevi kahve kenarı.

not: boğaz rahatlatan (rahat-ul hulkum) şu milli servetimizi bir de glikoz şerbeti kullanmadan hakkıyla yapsak da mideler kaynamasa :)
hesabın var mı? giriş yap