şükela:  tümü | bugün
 • hiç olumlu bir tabir değildir aslında. daha lafın nereye gideceğini bilmeden, ülkenin bir çok aydınını, gazetecisini ırkçı diye faşist diye tefe koyup lak lak yapan tiplerdir. islamcılarla koyun koyunadırlar. hiç bir yaraya merhem oldukları görülmemiştir. ama sanırsınız ki wall street basmışlar, dünyayı kurtarmışlar.
  medya sektöründe olanları vardır elbette. o modellerdir çoğunlukla bu tanımda hakimiyet kuran. bütün özgürlük anlayışları hükümete göre şekil değiştirir. (bkz: sinan çetin) hasosudur, özüdür. hükümetin yayın organlarının ucundan damlar bunlar. o kadardır solculukları işte. evet damlarlar, yapış yapıştır bir çoğu.
  hükümet eline oyuncak olurlar, medyaya maymun lazımsa maymun olurlar. kritik konularda, kritik zamanlarda ortaya çıkar sanki adamlarmış gibi sözler ederler.
  çok güzel şeyler yazılması gereken güzel insanlar da burada konu olabilirdi. varlar elbet. fakat pisi, iğrenci o kadar çok ve baskın ki, düzgün olan gelmedi aklıma.
  bazıları vardır ki yaşını başını almıştır. çoluğu, çocuğu vardır, hükümet elinde kozları vardır bazısının belki. kim bilir? en kritik dönemlerde çıkarlar ortaya.
  yayın organının ucundan damlarlar ve şovlarını yaparlar. bu günlerde sanki tayyip erdoğan onlar için che guevara dır.
  yakın zamanda dökülürler yine ortalığa, konuşurlar gazetelere, dergilere, yazarlar belki. her organın ucundan damlarlar yine, yapış yapış
  nelere alet olduklarından bir gram utanmazlar yine nasılsa. bu dönem çok ihtiyaç var kendilerine. bir el çırpmaya bakar sahne almaları. o kadardır işte özgürlükleri ve solculukları.

  edit: çok karamsar ve tiksinmiş bir vaziyette yazmışım. itiraf ediyorum bunun en büyük nedeni o yetmez ama evet mevzusuydu. daha sonra cihangir sokaklarında omuz omuza durduğumuz arkadaşlarla bir çok konuyu konuşma fırsatı bulduk akp polisi sayesinde. çok güzel insanlar var. ama halen leşi çok leştir. barikatta savaşanla, barikatta fotograf çektiren halen gayet net ayırt edilebilir.
 • solun kendi içinde yarattığı burjuvazinin örneğidir. halktan kopuktur.

  yalansa yalan de. gültepede'ki tikko'luyla ne gibi bir bağ kurabilirsin?
 • hala chp'den ve chp'lilerden kobane'de taraf olmalarını isteyen kafa. mal mısınız, mal tarağı mısınız?

  kürtleri satan akp, akp'ye oy veren ise kürtler, akp'nin uydusu olan bdp, bdp'nin ordusu pkk, yine ışid ile önce silah alışverişi yapan sonra akp, sonra onları da satan yine akp.

  şu cümlede chp'lileri ilgilendiren bir durum mu var? yok.
 • aralarinda yasiyorum. bedelli ile hic askerlik yapmayip ya da 3 hafta askerlik yapip kurtleri tutan kardeslerimizdir. 18 ay hakkari semdinli de askerlik yaparken gelip giden tabutlarin arasinda carsi iznine cikmanin ne oldugu hakkinda bihaber, yazlari gittikleri bodrumda her gun ugradiklari bakkalin oglunun komando olup sehit oldugu ya da kafasinda hala srapnelle gezdiginden bihaber bir takim.
 • bunların asıl barınma yeri twitter. onlara göre türkiye'de haksızlığa uğrayan tek insan grubu kürtler. cumhuriyetçilerden nefret ettikleri kadar kimseden nefret etmiyorlar. en sevdiği adamlar sırrı abe, selo falan. atatürk adı kesinlikle ağıza alınmıyor. herhangi bir sebeple cumhuriyet lehine bir şey söylerseniz "sığ" kabul ediliyorsunuz. hasbelkader bir iki terörist öldürülse ortalığı velveleye veriyorlar. ama pkk eylem yapınca sus pus. hemen sinemadan, müzikten paylaşımlar yapılıyor. bir iki gün sonra devam.

  daha çok yazasım var da, kendimi yorduğuma değmez bu itler için.
 • - aslında iyilerdir özlerinde,
  - ödp sempatizanlığı ile başlayıp zaman içerisinde hdp sempatizanlığına evrilmişlerdir. ama çoğu oylarını çaktırmadan chp'ye verirler.
  - twitter'de fenomen olan çeşitleri vardır, çok iyi laf çevirirler orada
  - solcudan ziyade liberaldirler aslında. stalin, mao gibi adamlara öcü gibi bakarlar.
  - bir çoğu için herşey gezi ile başlamıştır, m.ö., m.s. gibi g.ö., g.s. vardır
  - "kürtleri anlamıyosunuz vicdansızlar, vicdan, nerede vicdanınız vicdanınızı siktiklerim" derler ama iki tane kürt inşaat işçisi yanlarına otursa rahatsız olurlar, sık sık gezmeye gittikleri batı ülkelerinde arap, afrikalı falan görünce aşağılarlar içten içe.
  - kendileri dışında herkes faşodur, solcu bile olsa muhafazakardır.
  - acaip batı hayranı olurlar. avrupadaki bakkal bile immanuel kant, amerikadaki kasap bile friedrich hegel ayarındadır onlara göre.
 • kullananların amacını anlamanın güç olduğu tabir. ne istiyorlar, solculuğun sadece ezilen kitlelerin görüşü olarak kalmasını mı?! eğer böyle olursa solun kaybedeceğini bilmiyorlar mı? ayrıca aydınlar solcu olursa topluma örnek olurlar, ne güzel işte. bütün aydınlar solcu olsa ülke adına gurur duyarım. ülkenin sanatçılarının, gazetecilerinin, aydınlarının solcu olması harika bir şey değil mi? insanların "sadece şunlar solcu olsun, bunlar olmasın" diye düşünerek anlamsızca görüşleri sınıflandırmalarına ve sınırlandırmalarına neden oluyor bu sevimsiz tabir. solu sınıflara göre "sen solcu ol, sen olma" diye parçalara bölmek ve kimin hangi görüşten olacağını tayin edecek kişi olarak kendini görecek kadar gülünç bir kibirle haddini bilmezce davranmak büyük bir saçmalıktır. "cihangir solcusu" lafından nefret ettiğim kadar bu tabiri kullanan herkesten de bir o kadar nefret ederim. bu tabir yok olmalı! yaşasın sol!
 • gelir dengesizliği içersinde ve yaşadığı toplumdan uzaklaşma ile görülebilecek sol görüş.