• output'un turkcesi..
  • yazıcıdan çıkan kağıtlara verilen isim.
  • kral tv adlı zeka klubündeki reklamlarda bir kaset için ekranın kenarina düşülen not.
  • (bkz: print)
  • çıkan şey, sonuç

bu kelimenin henüz çıkmamış şeyler için de kullanılması nedense bana hep garip gelmiştir.

şöyle örnekleyelim :

- mustafa bey, yazıcının işi ne zaman biter ? çıktı alacağım da
    - bir 15 dakika daha var gâlibâ canan hanım.
    - peki. benim çıktılar âcil yanlız biraz.
    - canan hanııım ...
    - buyruun ...
    - sizin belgeler daha çıkmadı değil mi ?
    - ehehe hayır.
    - öyleyse niye çıktı diyorsunuz ? çıkacak deseniz daha iyi olmaz mı ?
    - öff mustafa bey, bi âlemsiniz yâni, hiç bir şey demiyorum artık ben size.
  • karşıt anlamlısı: girdi
  • bir bakıma hayatın özü.. dünyaya gelir, belli girdilere maruz kalır, çeşitli çıktılar verir, tekrar girdiler alırız ve bu döngü tekrarlana tekrarlana devam eder... aradan onlarca yıl geçer, hastalanır, yaşlanır, geriye dönüp bakarız.. aşmış bir bilinçli olma durumu söz konusu değilse, agoni esnasında bizi ayakta tutan çıktıdır (çocuklarımız, geride bıraktığımız eserler vb.) ve en nihayetinde, çıktının niteliğine toplumsal anlamda bakıldığında geriye kalan devrimdir.
  • eve servis yapan marketlerin en büyük yalanı.

- siperiş vereli 2 saat oldu iki ekmek vardı noldu?
    + çıktı abi
  • bazen yanlış anlaşılmalara da sebep oluyor. arkadaşlarla dışardayken bir telefon geldi acilen mailleri kontrol edip cevap vermem gerekiyor fakat yanımda netbook falan yok. bir internet cafe gördük, kapısında 3 kişi oturuyor masa atmışlar. biz girmezden hemen evvel 2 kız yaklaştı, çıktı var mı deyu sordular:

+ çıktı var mıydı?
    - ne pardon?
    + çıktı diyorum.
    * kim çıkmış ya? :/
    - ...
    * ömer abiyi mi soruyor? he çıktı o yarım saat evvel! :/
    / yok lan ne ömer abiyi sorması, çıktı diyor.
    * çıktı ne lan? :/
    - neyse teşekkür ederiz biz.

...

bir anlık iletişimsizlik ve yanlış anlamalar silsilesi itin götüne çevirdi ortamı. kimse kimseyi anlamadı amına koyyim. çekip gitti gariban kızlar. ahaha.
  • bir olasilik deneyinin sonucunda elde edilenlere denir.

ornegin, zarin ust yuzune gelecek her sayiya cikti denir. buna gore, olayin ciktilari 1,2,3,4,5,6 olur.
hesabın var mı? giriş yap