mucit

  • 3597
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

martin lings

kısa biyografisi:

"ingiliz asıllı müslüman yazar martin lings (ebubekir siraceddin), 1909 yılında ingiltere’de dünyaya geldi. lings, önceleri protestan, daha sonra da ateist oldu. oxford üniversitesi’nde ingiliz edebiyatı okuyan yazar, yirmibeş yaşlarında diğer dünya dinlerini incelemeye başladı. 1938’de tanıştığı kuzey afrikalı müslümanlar vasıtasıyla büyük sufi şeyh ahmed alevî eş-şazelî ile buluştu ve müslüman oldu. ebubekir siraceddin adını aldı. ardından 1939 yılında mısır’a gitti ve burada kahire üniversitesi’nde, özellikle shakespeare üzerine on iki yıl ders verdi.

lings, 1948 yılında tekrar ingiltere’ye döndü. londra üniversitesi’nden arap dili diploması aldı ve 1955 yılından itibaren ingiliz müzesi doğu elyazmalarının (özellikle arapça) tasnifinde bulundu. şimdilerde emekli, ve güney ingiltere’de yaşamını sürdürmektedir*. eserleri arasında antik inançlar modern hurafeler, yirminci yüzyılda bir veli, tasavvuf nedir? ve son eseri "onbirinci saat" türkçeye çevrildi. üç yılını verdiği "hz. muhammed’in hayatı" adlı kitabı ile yazar, pakistan devletince her yıl verilen “siret ödülü”nü kazandı. eser belli başlı birçok dile çevrilmiş ve büyük ilgi toplamıştır.

yazarın ayrıca türkçe'ye çevrilmemiş "book of certainty", "shakespeare in the light of sacred art", "quranic arts of calligraphy" and "illumination" isimli kitapları vardır. iyi bir şair de olan lings’in iki de şiir kitabı vardır. yazdığı makaleler, studies in comparative religion, the islamic quarterly gibi dergilerin yanı sıra, the new encyclopaedia of islam ve encyclopaedia britannica gibi belli başlı ansiklopedilerde yer aldı." (kaynak: insan yayınları)

devamını okuyayım »
15.05.2005 15:46