mucit

  • 1930
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

ios 6

eğri oturup doğru konuşulduğunda, fanboy dediğimiz tutku derecesi yüksek kesimi bile tatmin etmeyen "majör" sürüm.

apple, bu sene donanıma yatırım yapmış gözüküyor. ayrıca -yine tahminim- yeni sürüm os x'e, ios'tan daha fazla efor harcıyor.

ios 6'da, sene 2012'de artık ios'ta olsun dediğimiz birçok özelliğin eklenmediğini görüyoruz. eklenenler ise, majör bir sürüm başlığının altını doldurmuyor. kıyas noktamız, önceki seneler. önceki sürümlerde, hep ios üzerindeki hayatımızı çok değiştiren yenilikler gördük. özellikle ios 5'teki icloud, büyük ve tatmin edici bir adımdı.

şimdi elimde ios 6 beta var.

yeni haritası google maps'ten kat kat kötü. facebook entegrasyonu olmaz olsun. siri, zaten bize fazla hitap etmiyor. iphone'a kattığı en önemli şeyler, sistem çapındaki pratik kullanımlar.

arkadaşlar, şu an ios 6 var elimde fakat, bir önceki jailbreak'li ios 5.1.1'im bundan çok daha fazla eğlenceliydi. apple, ios 6'ya fark yaratacak bir özelliği henüz eklememiş gözüküyor.

o çok afiş olan haritasının da özellikle türkiye için, antik çağlara dönüş olduğunu söylemeliyim. google'ın acilen ios 6 için üçüncü parti maps'ini hazırlaması gerekiyor.

toparlarsak, ios 6'da neler eksik:

- daha iyi bir activesync entegrasyonu. (apple, ısrarla exchange'e yatırım yapmıyor. oysa kurumsal sahada çok kullanıcısı var. neden umursamıyor? hâlâ toplantı iletme yok. hâlâ kategoriler yok. hâlâ detaylı flag'leme yok. keşke microsoft, adam gibi outlook çıkarsa yakın zamanda!)
- bildirim merkezi widget sdk'sı. (hadi gari üçüncü parti widget'lar gelsin)
- sistem ayarlarını hızlı değiştirebileceğin bir buton paneli.
- app-to-app iletişim.
- siri api'si.
- yenilenmiş ve hızlanmış appstore.
- "kill all apps" ve "clear app history"
- "home" butonuna daha az ihtiyaç duyuracak temas şekilleri

devamını okuyayım »