• printer amerikadaymis da karsiliginda altin gostermiyormus artik abd falan filan .

kafa 50lerde kalmis mk . brenton woodsa takili kalmis .

ekonomistler mezarinda ters dondu mk .

zaten bir bucuk milyarlik nufusta kimse dusunmediydi onu . tam yari cahiller ya .

https://www.ft.com/…af8-6042-11e4-88d1-00144feabdc0
  • cin medeniyetini,ekonomisini mahallesindeki milyoncu dukkaninda satilan plastik urunlerden ibaret ergenlerin analizlerini zevkle okudum.evet china sanirim zuper guc olamayacakmis.
  • çoktan oldu be abi.yakında iyice göze batacaktır.
  • düşen büyüme, abaran borç, kabaran sosyal tepki ile gün geçtikçe güç kaybeden inançtır.

bu gidişle çin tek süper güç olmak yerine tek süper güç olarak kalacak hibi bir hava var.

halkın refahını yükseltmek için asgari ücretleri biraz oynattıklarından beri hala daha toparlayamadılar. otoritenin üstünde -yavaşlayan büyüme nedeniyle- büyük bir baskı var. küçük yatırımcı parasını borsa da ve emlak balonunda kaybettikten sonra iyice cesaretini yitirdi.

verimsiz, hatta ölü yatırımlar bir yana, terkedilen mega projelerde var. ipek yolu projesinden önce hazar gazına inanılmaz paralar harcadılar ama o da mualakta kaldı.

açıkcası çin ekonomisinin yelkenlerini dolduran rüzgar artık eskisi kadar kuvvetli değil. çin'in sahip olduğu abd tahvilleri ile ilgili bir ton atıp tutuyorum yıllardır ama son dönemdeki gidişat benide şaşırttı, mahcup etti.

abd'ye göre avantajları çok ama bu kadar hoyratça devam ettirilmeye çalışılan yüksek büyüme bir yerlerde tıkanacaktı...abd ekonomisindeki bir türlü düzelmeyen kötü gidişinde çok büyük etkisi var ama emin sadece bu kadar değil.

adamların inşa ettiği hayalet şehirler var. yani bak "ölü yatırım, hayalet kasaba" demiyorum şehir, şehir...

hızlandıkça çin yönetiminin direksiyon hakimiyetini kaybettiği bir ekonomiden bahsediyoruz, artık o araba kimin duvarını yıkıp kimin evinde durur bilinmez ama en önemli gördüğüm gerçeği tekrarlıyorum;
    çin tek süper güç olmak yerine tek süper güç kalabilir!!!

not: yatırım tavsiyesi değildir. lise mezunu bir fakirim.
  • yeminle gerizekalı turnosolu olmuş başlık. neymiş süper güç değilmiş. neymiş fakirinin durumuna bakacakmışız, senin o gerizekalı mantığına bakarsak o zaman iki sıkımlık canı olan norveç süper güç birader? kümes kadar ülke, azıcık nüfusu var gelir yüksek, ama fakiri refahlı diye süper güç oluyor? bravo zeka pıtırcığı..

bir başka salak fikir dünyada hangi dilin konuşulduğuna bakacakmışız o da ingilizceymiş. peki çok akıllı arkadaşım, sen dünyayı youtube'dan ibaret zannediyor olabilirsin ama bugün dünyanın en çok konuşulan dili ingilizcenin 2,5 katı olarak 1,2 milyarla çince'dir. aa demeki ki dili en çok konuşulan 10 dile zor girebilen rusya o zaman süper güç değil öyle mi? rusya sen gece osuruğunla mısır patlatırken, karadenizdeki denizaltısından kıtalararası taktik nükleer bomba atıp şehrini yok edebilecek kapasitede. oraya konuş yani...

bir başka aptal argüman her şey ekonomiyle, üretimle alakalı değilmiş. askeri güç önemliymiş. lan siz nasıl salak adamlarsınız? askeri güç nasıl olur bana anlatır mısın? başta çok asker değil mi? o zaman bir kere nüfusu az olan ülkelerin baştan süper güç olma şansı yok. hatırlatırım ikinci dünya savaşında toplamda bugün türkiyenin nüfusundan daha fazla insan öldürüldü. öyle 20-30 milyonluk ülkelerin götünden kan alırlar. hala dünyanın en çok nüfusuna sahip olan çin, bugün şu anda savaşa hazır askeri personel sayısında o götünü yalayıp durduğunuz amerikadan 1 milyondan daha fazla personele sahip ve bu konuda dünya 6. sı. ayrıca bu sadece şu an aktif görev yapan gönüllü personel. bir savaş durumunda askere çağrı durumunda çıkacak sayıyı siz düşünün milyar nüfusluk devletten. kan alırlar kan. hadi diyelim askeri araç, modern zamanda çin özellikle askeri stratejiye ağırlık vermiyor olsa da 3000 civarı hava aracıyla, 10bin civarı zırhlı araç, 673 deniz aracı, 200den fazla nükleer başlığıyla vurucu güç olarak amerika ve rusyanın ardından dünyanın 3. en güçlü ordusuna sahip. hadi, konuş..?

ayrıca çin herşeyi çok miktarda çok ucuza üretme kapasitesine sahip ve bu konuda dünyada rakipsiz. askeri güç anlamında bu kesinlikle vazgeçilmezdir. amerikanın 30 milyona mal ettiği uçağın benzerini 3 milyona mal edip yapabilir. elbette nitelik olarak rekabet edemez ama nicelik olarka sonuçta üstün gelir. ikinci dünya savaşında üstün alman teknolojisine karşı(amerika), rusların vasat teknoloji ama yüksek üretimle (çin) almanların eline nasıl verdiğini hatırlatırım. savaşta en önemli şey maliyet hesabı ve hem insan gücü hem araç anlamında sürdürülebilirliktir. yoksa bizim birinci dünya savaşında yaptığımız gibi elin milletinde topa, uçağa muhtaç kalır, düşmanı korkutmak için soba borusuna muhtaç kalırsnız.

tamam amerika bugün mega güç, her yere yayılmış durumda ama bundaki en büyük kozu bir ada ülkesi olması, rahatsızlık verecek komşuları yok, siki taşağına denk, her yere karışıp her yeri sömürebiliyor. teknolojisi on numara. askeri teçhizat en son nesil. peki ama bunlar şov zamanları. hadi uzun soluklu bir dünya savaşı canlandıralım. kim olmayacağının garantisini verebilir ki? ilk olarak dünya petrol ve hammadde krizine girecek. petrol rezervi mi? chinese spr yaz benim küçümser arkadaşım. kömür, aluminyum, demir, altın kimde en çok rezerv aa tüh evet yine çinde. dünyada üretilen çeliğin yarısı çinden geliyor. et, sebze, yumurta, bal, tütün üretiminde de lider. amerikanın yıllık ihracatı 480 milyar dolar. çin mi? evet doğru tahmin ettiniz yine 2 trilyon dolarla dünya lideri. savaş durumunda ambargo olsa çin kendi kendine yıllarca yetebilecek bir ülke. çin ben çelik vermiyorum derse ne bok yiyecek diğer süper güçler? 1 sene iyi, 2, sene iyi, savaş kızıştı kayıplar arttı, hammadde azalıyor, petrol azalıyor, ne olacak? nereye kadar ada ülkesinden avrupa ya da asyanın işine karışabilecek? açın biraz ikinci dünya savaşında amerika nasıl hammadde sıkıntısına girmiş, ev kadınlarına evdeki lastikleri getirmeleri için tv yayınları yapmış, bugün neden her yerde onlaırn restoranı var bir bakın. mısır üretimini niye bu kadar pompalamış, niye mısır şurubu üretiminde dünya lideri, niye bütün mısır şuruplu mallarını dünyaya pazarlıyor bir araştırın bakalım. ikinci dünya savaşında amerikan halkı açlıktan kırılmış geberiyordu, başkanlık düşüyordu da tutuşup tarımda acil reform ve mısır üretimini bundan başlattılar. ama size sorsak onlar süperler, kaynakları tam. fakiri bile refahlı. tabi benim gerizekalı bilmişim.

neymiş tek olayı ucuz iş gücüymiş, bugün almanya dahil bütün ülkeler, küçük yada büyük ölçek herhangi bir şey üretecek olsun hemen ilk çine bakıyorlar. evet niye ucuz üretimden. ama çin yapmıyorum lan derse ne olacak türkiye, meksika, brezilya denenecek. buralar daha pahalı asla çin dengi değil. katiyen kendi ülkesinde yapamaz niye? iş gücü boru gibi pahalı. eee senin ekonomin, üretim gücü anlamında dışa bağımlı olmuş da farkında dğeilsin kardeş? o çok refah sağladığın halkın azıcık zor görse ne olacak senin o tatlı ekonomin, hıı? lan iphone bile çinde üretiliyor. hadi apple'ın büzük yiyorsa amerikada yapsın. ekranı japonyada, korede yapılsın, dokunmatik sensörü tayvanda yapılsın, bütün montajı çinde yapılsın. kendin yap o zaman o fiyat etiketiyle kime pazarlayabileceksin o zaman? yani halkı refahlı olan ülkeler, o refahı koruyabilmek için iş gücünün ucuz olduğu ülkelere muhtaçlar. zorunlu mutualizm.

lan maloz, ülkenin süper güç olmasıyla, iş gücü sağlayan işçinin iyi koşullarda yaşamasının ne alakası var. her ülke aynı anlayış tarzıyla birey yetiştiriyor mu sanıyorsun? stockhold sendromu yaşadığımız ve buna alıştığımız bu ülkedeki koşulların 10da biri almanyada olsa halk galeyana gelir. niye yetiştirme, kültür farklı. biz artık alışmışız sikilmeye. çinde de öyle. çin yönetiminin savaş durumunda çok da skinde olur işçisinin refahı. önemli olan üretimin devamı. savaşta afedersiniz beyefendi evinizden sığınağa gelip biraz bot tabanı yapıştırır mısınız acaba diye rica mı edecek? amerikan mottosuyla, japon kamikaze anlayışı bir mi? fakirine bakacakmışız peh..

işin özü üretim üretim üretim. almanya süper güç mü? hem evet hem hayır. pozisyon olarak zayıf, komşularla çevrili, madenleri sıkıntılı, ama ağır endüstri üretimi ve ekonomisiyle bir güç. japonya teknolojide lider, ama iki sıkımlık toprağı var mesela. çin de ise böyle bir durum yok, toprakları alabildiğine geniş, buna rağmen yüzölçümünü koruyabilecğei kadar nüfusu var, ister barışta, ister savaşta ekonomisini besleyebilecek kadar hammadde çıkışı var sayısız madenleriyle. bugün buraya entrye küçümsemek için entry girişini yaptığın iphone'una kadar sorunsuz üretim yapabiliyor. çin'i hala dandik mal üretiyor sanan salaklar da hala var. babuş çin'de iş paraya bakar. sen ne kalite istersen adam o kalitede üretebilir.

bir başka argüman sadece ucuz iş gücü varmış teknolojisi yokmuş. oldu amk iyice dilenci devletine çevirdiniz. lan cahil angut, çin bugün dünyanın en eski uygarlıklarından biridir ve teknolojiyi en eskiden beri kullanan uygarlıklardandır. daha ortada amerikan diye bir tabir yokken, avrupalılar götü boklu şekilde yaşarken, bu adamlar bugün hala aynı şekilde kullandığımız pek çok teknolojiyi keşfetmiş ve dünyaya yaymışlardır. barutu kim buldu, metal ergitmeyi kim buldu? bugün dünyaya astronot gönderen sayılı ülkelerden. şu an amerikayla uluslararası uzay programları için işbirliği halindeler. neymiş dilenci ülkesiymiş. senin boğazından müze yapıcaz diye uçak gemisini kaçırıp modernize ediyor ya sen ona bak.*

tutturmuş başlıkta amerika ile kıyas yapıyor ibibikler. sanki çin mi amerika mı sorusu sorulmuş. tabi biliyorlar şu an dünyanın en güçlü ülkesi amerika, hemen çini bokluyor, yetmiyor gibi çine süper güç diyenleri salaklıkla suçluyor bu vitaminsiz keriz kerevizler. ulan biz zaten amerikadan güçlü demiyoruz ki, çin süper güç müdür değil midir onu yazıyoruz. amerika süper güç değil, mega güç, buna yabancılar global süperpower diyor. yani istediği an dünyanın her yerinde at koşturabilecek kapasiteye sahip ülkeler. ama bu değerlendirme yapılırken hep askeri anlamda yapılıyor. ki en güçlü askeri ülke amerika olduğundan listelerde hep number one. ama iş ekonomik güce baktığımızda çin dünyanın mega gücü. ayrıca savaş durumunda amerika ingiltereden farksız bir ülke. o konuda rusya, çin gibi ülkeler uzun vadede daha avantajlı. bugün global süperpower denebilecek ülkeler zati amerika ve rusya bitti. onları da uzaktan ingiltere takip eder o kadar. başka hiç bir ülke o kapasitede değil, olup da rezervleri yok yere tüketmenin hiç bir manası yok, ego tatmini. gücünü savaş durumuna saklayacaksın, çünkü insan yaşadıkça savaşlar da olacaktır.

işin özeti boklu teknolojisiz dilenci devleti gibi gördüğünüz çin, bugün dünyadaki en yüksek üretim gücüne, en çok hammaddeye sahip olan ülke olduğu gibi rezerv anlamında, askeri güç anlamında, teknoloji anlamında dünyadaki en güçlü birkaç devletten biri. o yüzden vitaminsiz babuşlar hiç kasmayın, çin çoktan süper güç oldu da siz farkında değilsiniz. ha mega güç olur mu belli olmaz o ayrı konu, ama bugün bir devlet olarak dünyanın en iyilerinden birisi. süper güçlük öyle karizmayla olmuyor, üretim, askeri güç, teknoloji, politika, coğrafi faktörler gibi unsurların bir araya gelmesiyle oluyor.

süper güçlük ne midir? süper güçlük budur:
    link

adam şu saati yapıp, bilmem kaç bin kmden senin evine teslim ediyor hepsi 1,5 dolar. sen kendi ülkende o paraya kargo bile gönderemiyorsun. adamsa o saatlerden yüzbinlerce satıyor. sen bakıyorsun, o üretiyor..

not: imam hatipler kapatılsın, ikinci olarak sık sık babuş dedim, hala şoktayız barkın çok erken gittin...
  • süper güçten ne anladığınıza bağlı. eğer insanlarının hayat standartlarının amerika'daki, hadi onu geçtim kore'deki gibi olacağını iddia ediyorsanız yarrağım olacak diyebilirim ancak size. o iş gücünün hayat standartlarının bırakın amerika standartlarına taşınmasını türkiye standartlarına bile taşınması çin'in çökmesi demektir.
  • 2050 de görüşürüz.
  • sözlükçüler daha düne kadar rusya'yı yalayıp yutuyordu ve "putin siker abi" diye ortalıkta dolaşıyordu, rusya balonu sönünce şimdi de dünyaya ucuz oyuncak ve eşantiyon üreten çin'e sarmışlar. yarın da hindistan'ı süper güç ilan edersiniz artık. daha dün "putin doğalgazı kesse tüm dünya donar" diyen ekşici global strateji uzmanları şimdi de "çin dolarlarını bozdursa tüm dünya ekonomisi göçer" demeye başlamış. hayat size güzel lan, her şeyi biliyorsunuz. biraz da haarp başlığına yazın, hadi bakalım.

5-6 sene öncesine kadar şirketler çin'de fabrika ve üretim tesisi kurmak için birbiriyle yarışıyordu çünkü ucuz işgücü vardı ama şimdi enflasyonla beraber çin'deki işgücü de pahalılaştı ve şirketler vietnam, kamboçya gibi diğer ülkelere yönelmeye başladılar. kaldı ki amerika'da, almanya'da artık fabrikalardaki üretimin %80'inden fazlasını robotlar yapıyor. çin istediği kadar ucuz işgücü sağlasın, robotlarla rekabet edemez. zaten son istatistiklere göre bir ürünü çin'de üretmek abd'de üretmeye göre sadece %4 daha ucuza geliyormuş.

http://money.cnn.com/…labor-productivity/index.html

http://wji.at/…ttractive-investor-country-in-asean/

bu iş nüfusla ucuz işgücüyle filan oluyorsa biz de 80 milyonluk nüfusumuzla almanya ile beraber avrupa'nın süper gücü olmalıyız. bir ülkenin süper güç olması için önce kendi halkına refah sağlaması lazım. batı ülkelerinde halkın tamamı olmasa da %80'i gayet yüksek refaha sahiptir ama çin'de bu oran %5 bile değil. halkının %95'inin fakir olduğu süper güç nerede görülmüş?

çin abartı derecede hava kirliliği, su kirliliği, doğa kirliliği ve radyasyon yüzünden vatandaşların 30-35 yasında kansere yakalandığı, maskesiz evden çıkamadığı bir ülke. adamlar batıyla rekabet edeceğiz diye her tarafı fabrikayla ve betonla doldurup halkını kanser etti resmen. bu nasıl süper güçmuş böyle? halkın sokağa çıkınca nefes bile alamıyor ve sen süper güçsün öyle mi? he süper güç he. adamlarda doğa kirliliği yüzünden yılda 3 milyon insan kanserden ölüyor ve bunun tek sebebi adamların batıya ucuz işgücü sağlama konusundaki hırsı. adamlar batının kölesi. köle süper güç nerede görülmüş?

http://cen.acs.org/…ring-chinas-thick-haze-air.html

http://news.nationalgeographic.com/…nment-tangshan/

http://www.abc.net.au/…exploding-study-says/7272266
  • ekşisözlük maalesef kutsal bilgi kaynağı olmaktan çıktı; en azından benim için; gerizekalılara ayar verme mecraına döndü.
    başlığı görünce troll başlığı sandım ama çin'in süper güç olmadığına inanan bayağı bayağı adam var; bu kadar cahillik neyle oluyor bilmiyorum.
    norveç'de mi yaşamak isterim çin'de mi? tabi ki norveç'de yaşamak isterim. ama konu refahsa eğer andorra'da bayağı bayağı süper güç, yemek tatilinde bütün ülkeyi gezebiliyorsun üstüne kahve içecek zaman kalıyor ama olsun.
    çin velev ki teknolojide geri kalmış olsun (ki ilgisi yok), o üretim potansiyeli, o ekonomik büyüklükler, o ordu ile dünyada söz sahibi 4-5 ülkeden biridir. bu arada rusya'ya dil uzatan gerzekleri de gördüm arada; cumhurbaşkanınızın devlet başkanı karşısında esas duruşa geçtiği ülke hakkında dikkatli konuşun derim.
    hadi hiçbir boktan anlamıyorsunuz; bildiğiniz 3 kelime karizma, ucuz işgücü vs. şu büyük karizma trump'ın seçim kampanyasında atıp tuttuğu çin önünde nasıl süt dökmüş kediye döndüğünü de mi görmediniz ?(muhtelemelen görmediniz hürriyet'te göt göğüs galerilerine bakıyordunuz).
    süper gücün tanımına bakmak lazım; örneğin bakın bakalım dünyanın en büyük 10 bankasının coğrafi dağılımı nasıl; hissedarlık dağılımı nasıl? çin'in afrika'daki müttefiklerine, ya da "abilik" yaptığı ülkelere bakın bir... pasifik de kaç üssü olduğuna bakın bir... hangi uçak tiplerini geliştirip ürettiğine bakın; ki bunlarda yeterince hızlı değil, batının ürettikleri belki daha üstün, ama işini görüyor mu, o önemli...
    amerika ile çin'i kıyaslamak ergen işi, ikisi de bir diğerine sonuna kadar muhtaç, amerika süper güç değil diyen de yok. evet çin ekonomisi sağlık anlamında ahım şahım da değil, 20 sene önce kuruş borcu olmayan ülkede büyüme yavaşlayınca finansal sistem ciddi batık ve sermaye riski taşıyor. bu ayrı konu, ama abd ekonomisi de bu anlamda bayağı sıkıntılar yaşadı; avrupa birliği de yaşıyor.
    normalde garibanlar yabancı dil bilmiyor bilgi kaynakları türkçe wiki, ekşisözlük vs. ile sınırlı diye üzülürdüm ama bu konuda türkçe bile yeterince kaynak var kendinize güldürmeye bu kadar meraklı olmayın araştırın okuyun.
  • almanlar toplam 10 işçinin çalıştığı, tüm üretimi robotların ve yapay zekanın yaptığı ve 24 saat kesintisiz molasız üretim yapabilen fabrika kurmuşlar, fabrika bin çinli işçinin yaptığı üretimi 10 alman işçiyle yapıyor, sözlüktekiler hala ucuza üretim yapıyor diye çin süper güç olacak zannediyorlar. sonra da bu tipler milletin zekasına laf atıyorlar. bundan 20 yıl sonra fabrikalardaki üretimi tamamen robotlar yaptığında kimse çin'deki ucuz köle gücünü siklemeyecek.

temsili: https://goo.gl/zu2jnq

sözlükte rusyayı çini filan övünce solcu olundu zannediliyor ya bayılıyorum. solculuk o değil lan, alakası bile yok.
hesabın var mı? giriş yap