• fobiyi yenmenin çözümü nasıl üstüne gitmekse,hobininki de aynı.
    %1 yetenek,%99 alinteri diye boşuna demiyorlar.
  • çizmekten başka çaresi yoktur. bir de çizdiğiniz şeye uzaktan bakarsanız yanlışlarınızı daha net görürsünüz.
  • herhangi bir kabiliyeti geliştirme yöntemleriyle aynı olan yöntemlerdir. bahsedilen unsurlara uyarsanız olimpik yüzmede de başarılı olursunuz tel kırmada da.

(bkz: spesifik olmamak)
  • karakalem, eskiz, etüd, desen...
    nasıl ki alfabe öğrenmeden okuma yazma öğrenemezsek, çizim ve resim de karakalem temeli olmadan olmaz.

çok çalışmak. daha çok çalışmak.
    soyut şeylerle motive olamayan biri iseniz* somut bi hedef koymak önünüze.
    misal: şu okula giricem, su yarışmayı kazanicam, şurada sergi acicam, ulusal gazeteye röportaj vericem vs gibi...
  • imgesel çizimler konusunda kendini geliştirmek isteyenlere benim naçizane üç önerim şu şekilde:

1)temel perspektif bilgisi.
    bunu genel olarak tek kaçışlı, çift kaçışlı, üç kaçışlı perspektif olarak ayırabiliriz. internetten çok rahat şekilde örnek çalışmaları ve videoları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

2)insan anatomisinin üç boyutu hakkında temel bilgi.
    insan anatomisi yapısı gereği bakış açısına göre değişken bir görüntü gösteriyor. bir kolun, bir bacağın, bir burnun önden ve arkadan görüntüsü haliyle aynı değil. bunların da kendi içerisinde bilmeniz gereken birkaç küçük kuralı elbetteki vardır. erkek göğsü daha yukarıda yer alırken kadın göğsü daha aşağıda yer alır. erkek omzu geniş, kalçaları dardır; kadın omzu dar, kalçaları geniştir. erkeğin beli kalın, kadınınki daha incedir gibi. çoğu çizeri en çok zorlayan da bana kalırsa anatomidir.

3) sürekli çizim çalışması yapmak.
    çizim çalışmalarını hızlı eskizler halinde yapmanız, tekniğinizi geliştirir, görsel hafızanızı kuvvetlendirir. öyle ki bir yerden sonra çizerken düşünmek zorunda kalmazsınız, eliniz adeta beyninizden bağımsız olarak çizgileri kağıda yerleştirir.
  • gözyaşları ve bunalmışlık eşliğinde heyecanla tavsiye beklediğim yöntemlerdir.
    yoksa kalemi ve kendimi kesip, kırıp bırakıcam na şuraya az kaldı usta sözlükçizerleri.
  • iyi bir çizer olabilmek için sistemli çalışmak bol pratik yapmak gerekir.. güzel bir başlangıç yapmak için gerekli olan materyaller şöyledir;

- istekli olmak..
    - vazgeçmemek, sürekli denemek..
    - düzenli çalışmak, her gün pratik yapmak..
    - yapabileceğinize inanmak..
    - resim konusunda sürekli okumak, kendinizi geliştirmek..
  • çizgi roman fanatiği bir tip olarak oğluma çocukluğundan beri çizgi roman okuturum. beraber okuruz. bende gram çizim yeteneği olmamasına rağmen o dört yaşından beri çizimler yapıyor. şimdi 11 yaşında odasında sürekli karikatür ve çizgi roman yapıyor. kendi yarattığı tipler var, kare kare çiziyor, ciltliyor. kapak yapıyor. oldukça ilgili bu konuda. ben çizimden anlamam, yaşadığım yerde kurs vb bir şey imkanı da yok. onun bu ilgisini geliştirmek için ne yapabilirim, bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • alphonso dunn'ı takip etmek işe yarayabilir. çok basit anlatıyo, her şeyi hemen yapcakmış gibi hissediyosunuz. adım adım ve sakin bi' şekilde söylediklerini dinleyerek çalıştığınızda sonuç alınabilir.
hesabın var mı? giriş yap