• tepki çekmemek için yapmamayı tercih ediyoruz. ama kesinlikle artmalı. masa söken çocuk gördüm, fayans kıran çocukta. aileleri hiçbirşey söylemiyor. neymiş özgüvenli olmasını öğretiyolarmış. tamam da bacım benim özgürlük alanımın başladığı yerde seninki biter bunu unutma.
  • çocuklar çok uzun süredir okullarını göremiyorlar, sosyalleşemiyorlar bu nedenle davranışlarının normal olmaması gayet doğal, ebeveynlerde 7/24 çocuklarla içiçe olmaktan çok bunaldılar. dünyanın okulları en çok kapalı tutan ülkelerinden birinde yaşamak size olduğu kadar çocuklara da ciddi zorluklar getiriyor.
    siz restorandan çıkınca çocuklardan kurtuluyor ve eski sosyal hayatınıza yakın hayatınıza dönüyorsunuz. çocuklar ise bir buçuk senedir yaşadıkları cendereye dönüyor.
    peki siz çocukların davranışını eleştirirken çocukların kendi ortamlarında olması için yapmanız gerekenleri yaptınız mı?
    okullar açılınca siz yetişkinlerin hayatına bu kadar girmeyecekler merak etmeyin.
    siz çocuklar okula gitsin diye aşınızı olup maskenizi sürekli takıp sosyal mesafenize dikkat ediyor musunuz?
    yeteri kadar izole oluyor musunuz?
    evet ise okulların açılması için baskı yapın,
    hayır ise bu ankete değil katılım bu konu hakkında görüş bildirme hakkınız dahi olduğunu düşünmüyorum.
    okullar normale dönünce onlar da sizin “tatlı” hayatınıza daha az girecekler.
    anormal davranışlar olmalı katlanın vs gibi bir düşüncem yok ancak karşı taraf için de gerçekten ciddi zorluklar olduğunu bilmelisiniz.
    daha sonra çocuklu/çocuksuz yer olsun diye tartışmak daha anlamlı olur.
  • cocugum var ama evde gürültüsünü ben bile zor çekiyorum, iki lokma yemek yemeğe gelen adam nasıl dayansın. ama çocuk sahibi insanlara da cok acımasız davranmanın bir mantığı da yok bazen ne yaparsan yap 3 yaşında bir deli fişeği zaptetmeye mecalin olmuyor.

ben ebeveyn olarak cocugumun başkasını rahatsız etme ihtimalinden hoşlanmıyorum. aynı zamanda çok bilmiş cocuksuz bir liboşun da cocuguma düşmanca bakışlarını kaldıramıyorum. o yüzden mekanların cocuklu-cocuksuz ayrımı kötü bir şey değil, iki taraf ta rahat eder.
  • cocuk kabul etmeyen her sey artmalı.
  • çocuklarını özgür yetiştiricek diye terbiyesiz yetiştiren ebeveynlerin alınmamasını desteklediğim anket. çocuk zaten tabiatına uygun davranıyor, onu yetiştirmesi, eğitmesi gereken anne babası olduğundan ben çocukların değil onları yetiştiremeyenlerin rahatsız edici olduğu kanaatindeyim. tüm restorant'ın kafasını şişiren, rahatsız eden çocuk değil ona müdahale etmeyi bilmeyen onu destekleyen ebeveynler tepki almalıdır. ve evet çocuksuz ve onların beceriksiz aileleri olmayan mekanlar istiyoruz.
  • kesinlikle artmali. sadece restoranlar değil oteller de artmalı. bütün sene tatil bekleyen, haftanın yorgunluğunu bir yemekte atmak isteyenler etraftaki gürültücü çocukların seslerini cekmek zorunda kalmamalı.
  • kesinlikle artmalı. iki çocuk sahibi olmama rağmen çocuksuz yapılan planlara dahil olmayı tercih ediyorum zaman zaman. insan kendi için de zaman ayırmalı daha verimli olması açısından, kafa dağıtmalı. ebeveyn olmak bu hakkı elimizden almamalı.
  • çocuksuz restoranlar veya mekanlar tabii ki de artmalı, fakat bunun yanında aile restoranları/mekanları da artmalı.

ya da bazı özel işletmeler şöyle bir uygulama koyabilir, akşam 9'dan sonra çocuklu müşteri kabul etmeyebilir.
  • çocuklar her ortamın neşesidir tabiî, bunda hemfikirim. ama yaramaz, huzursuz, sürekli gürültü çıkaran çocukla restorana ya da kalabalık ortama girmeye, diğer insanları rahatsız etmeye hiçbir ebeveynin hakkı yok. yoğun iş temposundan fırsat bulup yemeğe gelmiş birisi, ya da ailesiyle birlikte keyifli bir ziyafet çekmek isteyen insan neden benim çocuğumun gürültüsünü dinlesin ki. gereksiz bir tartışma.
  • çocuklu aileler zaten her yere giremez, mesela alkol içilen mekanlar, barlar var. kafasına göre her yere giremez bu aileler. o yüzden alınmaca gücenmece yok.

bir çift olarak gitmişsiniz yıl dönümü kutlayacaksınız, hop oradan çoluk çocuk ağlaması zırlaması, anasının bağırışı çağırışı geliyor. insanlar güç bela çalışıyor ediyor zaten, biraz dinlenmek herkesin hakkı. bırakın çocukların giremediği mekanlar da olsun.

halihazırda yazılı kurallar olarak olmasa da aslında bu ayrım var. gençlerin, ruhu genç olanların takıldıkları yerlerle çocuklu ailelerin takıldığı yerler ayrı oluyor. bir gaziantep kebapçısına gittiğinizde veya kahvaltı yerlerine gittiğinizde çocuklu ailelerin tıka basa dolu olduklarını görürsünüz. kahvecilerde, barlarda, kampüs çevrelerinde, kitap kafelerde de hep genç ve ruhu gençler olur. tabi ağız tadıyla yemek yiyebileceğimiz birkaç tane çocuksuz restoranların olması da iyi olurdu.
hesabın var mı? giriş yap