• son dönemde populer olan bir yoga türüdür.

günümüzde çocuklar küçük yaştan itibaren aile baskısı, rekabet , cevrenin beklentilerine cevap verebilme vs gibi sorunlarla daha cok karsılasmaktadırlar. bu olumsuzluklar çocukta negatif enerji oluşturur ve çocukların zihinsel, fiziksel ve en önemlisi ruhsal acıdan sağlıksız bir hayata adım atmalarına neden olur. cocuk yogası çocukların hayal güçlerini, öğrenme becerilerini geliştir ve her seyden önemlisi enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlar. yogayla, çocuk bir yandan eğlenirken bir yandan da esneklik , güç ve konsantrasyon yetenegi kazanır.
  • yetişkinler tarafından bir dinginlik, konsantrasyon vesaire etkinliği olarak algılansa da yapan çocuğun "haydi şimdi fil olalım, ooo ne kadar da güzel ağaç oluyoruz biz" temalı bir jimnastik saati olarak gördüğü aktivitedir.
  • duruşların ismi çocuksulaştırılır, kimi zaman çocukların uygun gördüğü isimler konulur. aralara duyusal etkinlikler eklenebilir. ekseriyetle şarkılı, eğlenmeli, zıplamalı, hoplamalı olur. sona doğru (dokunulmaktan hoşlanmayan çocuklar hariç) masaj yapılırsa "shavasana"da kıpırdaklık oranı azalır.
  • götten uydurma bir yoga türüdür. çocuk yogası diye bir şey olamaz. insan 11-12 yaşına kadar klasik yoga dizilerini ya da nefes, meditasyon gibi şeyleri yapmak istemiyor, haliyle sıkılıyor. 11-12 yaşındaki çocuğu da eğer canı istiyorsa normal derse sokabilirsiniz zaten.

merkezlerde çocuk yogası adı altında "fil olalım, ağaç olalım, tren olalım" gibi şeyler yaptırılıyor.

çocuk dediğimiz şey en güzel en saf halindeyken, siz onların eline ipad, akıllı telefon gibi şeyleri vermedikçe, onların normal hali zaten yoganın kendisidir.

çocukların amına koyuyorsunuz sonra da çocuk yogası diye sallama şeylere dahil edip kendi kendinizden af mı diliyorsunuz? olmuyor sevgili anneler babalar. evet...
  • al elinden tableti telefonu çıksın dışarıya biraz yürüsün oynasın.al bi parka götür bişe yap mk kaldır bilgisayarın başından.çıkın doğa yürüyüşüne gidin.böyle saçmalıklarla uğraşmayın.çocuğunuzu hamburgerciye götürmeyin mesela.gazlı içecek içmesin.yahh çocuk yogası nedir hamına.(bkz: yoga yaparken boynunda fular oluşan çocuk)
  • ya bak hala "çocuk yogası" diye ilanlar görüyorum.

geliyor 5 kardeş. evet...
  • aslında bebekken hepimiz bir yogiydik. ciddiyim. ama büyüdük ve kim bilir kaç tanemiz çocukken hop diye yapabildiğimiz şeyleri hala becerebiliyoruz. örneğin bağdaş kurup oturmak, eğilip ayak parmaklarımıza dokunabilmek, rahat uyumak bunların pek basitleri.

insan büyüdükçe bedenini sınırlıyor, yere oturmaz sağa sola sallamaz, bedenini özgür birakmaz oluyor. çocuk yogası bir çocuğa spor alıskanlığı kazandırmak ve kaslarının uzun ve esnekliğini kaybetmeden büyümesini sağlamak gibi pek çok yarar sağlayabilir.

bunu tabii tutup çocukları zorlamak sıkmak gibi değil oyun gibi ya da yaratıcı dramaya katılmak gibi yapmak da mümkündür.
  • eğlenceli bir yoga türü. hatta en eğlencelisi diyebilirim. keşke hepimiz ön yargılarımızı bi tarafa bıraksak ve popomuzu kaldırıp bunu yapabilsek. gerçekten eğleniriz.
  • en küçük 2 yaş ve üzeri çocukların katılabildiği dersler olmasına rağmen, yeni doğmuş bir bebeğin hareketlerini incelediğinizde doğuştan yogi olduğunu görebilirsiniz. hatta bir gün bebeğinizi kendinize yoga hocası belirler onun yaptığı hareketleri yapmaya çalışırsanız, ne kadar ileri seviye olduklarını göreceksiniz. 8-9 ay civarı halk arasında misafir gelecek olan hareketin aslında yogadaki aşağı bakan köpek pozu olduğunu keşfeder ve her yaptıklarında karşısına geçip siz de yapar ve onu öperseniz kıkırdamaktan ve tekrar tekrar aynı hareketi yapmaktan sıkılmayacaklarını göreceksiniz.
  • dün ilk derslerini verdiğim öğrencilerden birisi, dersin sonundaki teşekkür kısmında bale öğretmenine teşekkür etmek istedi. 'bana yalnızca o katlanabildiği için' cümlesinde dehşete düştüm. bu çocuk daha 8 yaşında ve çekilmez olduğunu ona düşündürtmekle kalmamışlar, ona bu düşünceyi sindirtmişler! çocuğun bilinçaltına artık bu bilgi yerleşmiş. kuduruğun teki olsa bile bu kız sevgiyi almak için kendi gibi davranmayacak ileride. belki şimdi bile davranamıyordur. önünde iyi bir rol model olmadığı için savrularak hayatta yolunu bulacak. bugün ayşe gibi davranacak, yarın başka biri gibi! pediatrik psikiyatri geçmişim yok. o düşüncesini değiştiremem ancak ikinci dersten sonra ailesi ile konuşmayı planlıyorum. bir yoga hocası olarak yapabileceğim tek şey ona yoga aracılığıyla hissettiği duyguların ve düşüncelerin değiştirilebilir ve geliştirilebilir olduğunu göstermek olur.

küçücük kalpleri ile o mata çıkma cesareti gösteriyorlar. bu çok büyük bir adım. farklılıkları daha çabuk kabul ediyorlar. iş kendilerine geldiğinde biraz zorlanırlar ama değişirler. o matta istediği kadar çığrından çıkabilir, istediği kadar sessiz sakin olabilir ancak bir şekilde kendini ifade etme şansı bulur. çocuklarınıza bu şansı verin. her hocaya da güvenmeyin ve iyi araştırın!

edit: çok gaza geldim. onlara bol bol dağ duruşu yaptıracağım. dağ gibi olsunlar, dimdik dursunlar bu hayatta. her canı yandığında koşup gelip matlarına dağ gibi ulu ulu durmayı öğrensinler. ağlarken, yıkılmak isterken dimdik kalabilmeyi öğreteceğim..ta ki artık dağ gibi durduklarını ve bu asanaya ihtiyaçları olmadığını onlar fark edene kadar.

mountains
hesabın var mı? giriş yap