• deney adı: şırıngayla alev silahı yapmak
    gerekenler: şırınga, kolanya, yanan soba ve boş ev
    yapılışı: kolanya şırıngaya çekilir ve sobanın üst deliğinden içeri püskürtülür, tabii delikten içerisini de gözlemlemek lazım ki deneyin başarılı olup olmadığı görüksün.
  • deney: oksijensiz ortamda ateş söner
    malzemeler: bir kutu dolusu kibrit

*iki kibrit aynı anda çakılarak kibrit kutusuna sokulup kutu kapanır, sözde biraz beklenip kibritler sönmüş mü diye kutu açılıp bakılacaktır ama birkaç saniye sonra ..

sonuçlar:
    - kibrit kutusu oksijen geçiriyor.
    - yanan kaş ve burun kılları uzun süre çıkmıyor.
  • sinek yakalanır ve kanatları kopartılır örümcek ağına atılır , örümcek yer ancak sinek yakalandıktan sonra öldürülerek örümcek ağına atılırsa nedense örümcek sineği yemez..yıllar sonra örümcek ağına sinek atmaktan baruch spinoza'nın da çok hoşlandığını öğrendiğim olay.
  • tuvalete girmeden once yanici maddeler toplanir. kolonya ve aseton en uygun olanlardir. bir adet yakma kabi; genelde tuvalete zulalanmis daha onceki deneylerden kalma cay bardagi, yakici madde kesinlikle kibrit kullanilmalidir. tuvalete girdikten sonra tuvalet kagidi, parcalar haline getirilir. camasir suyu, temizlik maddeleri yan yana konulur.
    teker teker kirpilan tuvelet kagitlari bu maddelere batirilip cay bardagina konulur ve bir ucundan atese verilir. hangilerinin yandigi hangilerinin yanmadigi gozlenir. ardindan karisimlara baslanir. tabi kolonya ve aseton da ekleyince ayri bir mesale durumu olusabilir.
    yaptigim deneylerin sonuncusunda dozu asip tuvalet kagitlarinin ardisira tutusmasi sonucu eve yayilan koku ve tuvaletten 45 dakka cikmadiginin anlasilmasi uzerine ev halkinin kapiya dayanarak kapiyi ilk once tiklama sonra da yumruklamaya kadar giden ulan yakacaksin evi kimyager misin bagirislari arasinda kapiyi acinca cikan dumani hice sayip yok yahu bir sey diyip odaya yonelme durumlari olmustur. ardindan intikam ise bu konunun sonraki gunlerde gelen misafirlere anlatilip yerlere yatilmasiyla gurur kirmak, rezil etmek olmustur. evet bu yuzden kimyager olmadim. *
  • cıva gerçekten akışkan mıdır diye merak edip termometreyi parçalara ayırmak, daha sonra cıvayı yerden topak topak olmuş halde toplarken "anneaa bu akmıyoo" diye bağırmak

deneyden öğrenilenler ise
    (bkz: güdümlü anne terliği)
  • deney: (üçlü) grup prizde elektriğin keşfi
    malzemeler: 1 adet nal şekline getirilmiş ataş, prize sokulmuş (üçlü) grup priz

uygulanışı: 1 adet ataş özenle nal haline getirilir. "acaba bunu prize soksam ne olabilir?" diye merak edilir. malum evde kimsenin olmadığı anda, açık uçlar, grup prize sokulur.

sonuçlar: az bi sarsılma, prizden ateş çıkması, sigortaların atması, çalışan televizyonun bozulması (ne alaka, bunu ben de anlamadım, demek ki bozulacağı varmış meretin). 2 gün de televizyonsuz kalınması. sonuçta bunun bana ders olması.
  • klozetin içine tuvalet kağıdı, daha da iyisi pamuk doldurup üstüne kolonya dökerek yakma, akabinde bu ateşin içine babanın ping pong toplarını atma ve çıkan mavi alevlerle hipnotize olma deneyleri.
    işbu deneyler ne kanıtlanmak istendiği ise bilinmiyor. birkaç yüz bin yıl önce çocuk olsam ateşi arıyorum diyeceğim ama??
  • "acaba filmlerde yumruk atılınca çıkan ses gerçekten çıkıyo mu" diye ablanın gözünün ortasına bir tane çakmak.
    yaş 7.
    sonuç: çıkmıyormuş. ama abladan sağlam bi tokat yenilip babadan da azar işitilebiliyor o yumruğu atınca.
  • deney: uçan balonun ne kadar yükselebileceğini hesaplamak
    bulunabilen bütün ipler uç uca eklenir
    sonuç: ince dikiş ipinin kopması
hesabın var mı? giriş yap