• kitaptan uyarlanan çok film yapıldı ama filmden uyarlama bir kitap yazılsaydı, işte o film bu olmalıydı!
  • filmi izlemeye başladığım andan itibaren karakterler çarptı gözüme. o kadar iyilerdi ki! bir an oynamadıklarını ve bunun gerçek hayat olduğunu düşündüm. başından sonuna kadar; bakıp hayran olarak, düşünerek sonuna kadar izledim. sonra yazılar geldi ve ben hala izlemeye devam ettim. düşündüm, düşündüm...
    son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden. kesinlikle izleyin...
  • iran sinemasına ilgi körükleyen aşmış bir film.
  • 2011 yılının sinema adına en olumlu olayıdır, kısa ve net.
  • --- spoiler ---

hodjad rölünde oynayan shahab hosseini' tam eşini dövücek diyordum adam kendisine vurmaya başladı. o kadar dilinden düşürmediği ben de sizin gibiyim bana hayvan muamelesi yapmayın lanlı lunlu sözleri doğrulandı valla, adam eşine sinirlenip kendisini vurdu enteresan bi sahneydi, bu arada arabanın camını da o mı kırdı kaçırdım orayı galiba.

--- spoiler ---
  • iran'lıların sinemada bizlerden çok daha üstün olduğunu ve az bütçeyle tüm dikkatleri üzerine çekebilecek sanatsal filmler yapılabileceğini birkez daha kanıtlamalarını sağlayan;. 11 yaşındaki kız çocuğundan tutun, alzaymır hastası ve hiç konuşamayan baba karakterine kadar yaptıkları rol ile izleyiciyi kendilerine hayran bırakan usta oyuncuların birarada olduğu unutulmayacak filmler arasına girmeye aday sinema yapımı.
  • çalıma, kurnazlığa kaçmadan seçtiği evrensel temaların üzerine mangal gibi bir yürekle giden ve bitiminde insanı tek bir cevap yerine birçok soruyla başbaşa bırakan başarılı yapım. "bize iran hakkında görmek istediklerimizi göster" diyenleri hayal kırıklığına uğratacak film.
  • az once taze taze izledim; sicagi sicagini yaziyorum.. tek kelimelik ozeti: sahane.. izleyin, izletin...
  • yönetmen, sasanileri işin içine katmayaydı iyiydi. o andan itibaren filme bakışım o kadar değişti ki, bunu yalnızca iki cümleyle yapan yönetmene de senariste de (bu durumda aynı kişi gerçi) şapka çıkarır, ayağa kalkar, karşısında ceketimi iliklerim.

helal olsun.
  • film çok kalabalık, gürültülü ve bir o kadarda yalnız ve sessiz. hayatın içinden olması dolayısıyla hiç sıkılmadan sadeliğin verdigi ihtişamla izlenilebilir bir film. özellikle işsiz adamın rolüne hakim olması çok etkileyiciydi. o nasıl bir gerçekliktir, hayran olmamak elde değil. çok sevdim filmi.
hesabın var mı? giriş yap