şükela:  tümü | bugün
  • columbo bıraktığı ilk intiba ile hem katile hem de izleyiciye sokaktan fırlamış kılıksız bir berduş izlenimi verir. çoğu bölümde de kılık kıyafetinden polis olduğu anlaşılmadığı için gerek olay yeri ekibi, gerekse maktülün yakınları kendisini olay mahallinde aylak aylak gezen bir serseri sanıp dehlemeye kalkar. bunun üzerine komiser kendini "oh sir, i forgot to introduce myself, i'm lt. columbo, i'm with the police, homicide..." şeklinde tanıtır ve katili konuyla ilgili ilgisiz yığınla soruya boğar. sorguyu, hiç renk vermeden, alçak gönüllü ve iki büklüm bir kibarlıkla, homurdanma tonlu sorularla sürdürür, bu yolla da suçlulara en son şüphelenecekleri kişi kendileriymiş gibi hissettirir. birkaç sorudan sonra "oh thank you very much sir, that was very helpful" deyip tam çıkacakken "oh just one more thing..." der. işte o son cümle kurulduysa bilin ki sıçtınız. sizi o gece yatırmayacak asıl önemli soruyu sorar ve dahası onu bu soruyu sormaya iten bilgiyi bulduğunu gösterir. bu soruya da cevap aldıktan sonra şüpheliyi ilk birkaç ipucundan yola çıkarak yakın takibe alır, artık adeta ensesindedir. bu takip süresince suçluyla olabildiğince samimi bir dostluk kurar, bazen de bu yüksek zekalı suçluların yeteneklerinden faydalanmak için cinayeti birlikte çözmek üzere sözümona işbirliği teklif eder, katil de bu komplemanla gururu okşandığı için genelde bu teklifin delilleri manipüle etmek için iyi bir fırsat olduğu yanlışına düşer ve kabul eder. columbo, soruşturma süresince tüm soruları, soruşturmayla alakasız havadan sudan konular üzerine soruyormuş gibi bir off the records hava vererek sorar. bu sorular katilin evindeki bir tablo, bilardo masası, eski bir şarap, yeni teknoloji bir ses sistemi vs. ile alakalı olabilir, bu soruları da kah karısından, kah üniversitedeki yeğeninden kah da köpeğinden bir şeylerle ilişkilendirerek sorar.

    görünüşü ve tavrı her ne kadar gösterişsiz de olsa, columbo bir zehir hafiyedir. bu sebeple de los angeles'ın, içine ünlülerin ve zenginlerin karıştığı yüksek profil cinayetlerinde görevlendirilir. bu yüksek kalibre, üst sınıf suçlular genellikle columbo'yu görünüşü ve verdiği ilk izlenimler itibariyle hafife alır, onla eğlenirler. tabi columbo en sonunda çok sağlam delillerle gelip katili ya itirafa ya da tuzağa sürükleyecektir. columbo suçluları bazen bu delilleri bularak bazen de kurduğu tuzaklara düşürerek alt eder.

    columbo'nun gerçek kişiliği ve felsefesiyle ilgili bir şeyler söyleyecek olursak; columbo olayları olduğu gibi kabul eden bir insandır, bu nedenle de ona göre her ayrıntının bir nedeni vardır ve onun aşağı yukarı nasıl bir şey olduğunu bulmak gerekir. olaylar göründüğü gibi olmayabilir, bu nedenle olay yerindeki her bir ayrıntının nasıl meydana geldiğini tek tek teyit etmelidir. olayları olduğu gibi kabul etmek felsefesi iş yükü bakımından epey ağırdır. çünkü olaylar ne göründüğü gibidir ne de birbirinin benzeridir. bu nedenle soruşturmada soyut, genelgeçer kurallar, genel teoriler kullanılamaz. her olay ayrı ayrı tüm yönleriyle incelenmelidir. bu sebeple de columbo'nun yöntemlerinde vakanın analizi yapılırken eleme yöntemine gidilir. columbo her bir ipucundan bir teoriyi eler, örneğin atış mesafesinden yada maktülün gözlüğüne uzanmamış olmasından katille maktülün tanış olduklarını bulur ve soygun ihtimalini eler. bir diğer örnek de, intihar süsü verilmiş bir cinayet üzerinde çalışırken maktülün en son okuduğu kitabın konusu ve maktülün silahını sürekli otomobilin torpidosunda taşıyor olmasından intihar ihtimalini eler. her bir elemeyle adeta ihtimallerin doğal seçilimine gider. en sonunda da tüm bu sürecin sonunda sağ kalan ihtimali kuvvetlendirecek, bu teorideki soru işaretlerini giderecek veri ve delilleri aramaya başlar. bu bakımdan daha çok veriye ulaşmak için maktülün ve de katilin eş dost çevresine katılır hatta o cemiyetin yeni üyesi olurverir. columbo bize gösterilmemiş zamanlarda da çok çalışır. her şeyi olduğu gibi kabul etmek felsefesine bağlı bir adanmışlıkla geç saatlere kadar her şeyi tek tek kontrol ederek çalışır. her veriyi denetler, bir otelin telefon numarasından şüphelinin yaptığı tüm görüşmelere, bir kağıda not alınmış adreslerden bir viski markasına kadar her şeyi tek tek inceler.

    kısacası columbo işine kendini adamış, hayatını işiyle bütünleşerek sürdüren, örnek alınacak bir rol modeldir.

    farklı bir kritik yapmak gerekirse columbonun, başta adı ile sonrasında nitelikleriyle amerikan devletini ve onun üstüne kurulu olduğu değerleri temsil ettiği söylenebilir. columbo en yüksek zümreden, en şöhretlilerden, en zengin kesimden, diplomatik bakımdan bağışıklığı en yüksek insanların arasından bile katili kim olursa olsun eşitlikçi bir şekilde enseler. bu durum amerikan adaletinin, hukukunun temsili niteliğinde bir özelliktir. sonrasında columbo gösterişsizdir, yalnızca cinayetle ilgilenir ve bunun dışındaki unsurlarla ne kadar ilgiliymiş gibi görünse de ilgilenmez. bu durum da amerikan devletinin pasif devlet, çerçeve anayasa gibi kavramlar ile liberal bir sistem üzerine kurulmasını temsil eder. çünkü amerikan anayasası oldukça kısa ve gösterişsizdir. devletin çok fazla rolü yoktur ancak sorumlu olduğu zamanlarda(kolluk gücü, vergi sistemi, uluslararası ilişkiler, milli savunma vs) görevini tam olarak yapar. bu kritiğin sonucunda columbo'nun amerikan devletinin genel teorisi ve motivasyonlarıyla paralel özelliklerde yaratıldığına varırız.