şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: comfort eagle)
 • (bkz: comfort girl)
 • (bkz: comfort woman)
 • sanılanın aksine sadece ikinci dünya savaşı sırasında değil öncesinde de yani 1910-1945 arasında japon imparatorluğu'nun kore'deki fiili varlığı sırasında japon askerleri için seks köleliğine zorlanan binlerce koreli kadına verilen isim. bu kadınların sayısına dair 20 bin ile 400 bin arasında çok değişen tahminlerde bulunulmaktadır. kesin olan bir şey varsa o da binlerce koreli kadının japon işgali süresince alıkonulduğu ve seks köleliğine zorlandığıdır. comfort stations denilen toplama kampı benzeri yerlerde tutulan koreli kadınlar sabah saatlerinden akşama kadar seks işçiliğine zorlanmıştır. "comfort women" ikinci dünya savaşı'ndan bu yana kore ile japonya arasındaki en aşılmaz sorunlardan biri olagelmiş, kore onlarca yıl japonya'dan resmi bir özür beklemiştir. beklenen özür bir hafta önce, 28 aralık 2015'te geldi.
 • japon yalakaları hala japonyanın yaptığı insanlık dışı davranışları aklamaya çalışıyor.

  birde terbiyesizce almanya ve nazileri ayrı tutmak diye bakınız veriyor. ama japonyada hala aynı imparator sülalesi var.

  almanya'da nazi ve naziler ile ilgili her türlü şeyden tiksinirken, japonlar katliam ve tecavüz olaylarının olduğu dönemi özlüyorlar daha bir kaç yıl önce comfort women olayını yeniden yapmak için japon iş adamları toplanıp otel tutup içini fahişeler ile doldurdular.

  sorun şu almanyanın bir daha aynı duruma düşmesi zor ama japonya eğer eline güç geçerse aynı katliam ve tecavüzleri yapmaktan çekinmeyecek. ülkenin yönetimi bile sağcı faşizme yakınsayan bir partinin elinde. adamlar savaşta yaptıkları insanlık dışı davranışlardan dolayı pişmanlık duymuyorlar pişmanlıkları savaşı kaybetmekten.
 • gaslighting yapanlar gibi straw man yapmadan iki kelimeyi bir araya getiremeyen nazi özentilerinin de çok sevdiği mesele. sağ sağ bitmiyor malum.

  bir aklama örneği: "japonlar comfort women falan yapmamıştır, filanca yerde belgeler mevcuttur."
  başka bir aklama örneği: "japonlar comfort women yapmış olabilir ama bu dönemin gereğidir. savaşta her şey mübahtır."
  aklama olmayan örnek: "comfort women olayı gerçektir fakat gereği fazlasıyla yapılmış olmasına rağmen hâlâ sündürülmektedir."

  japonya'da imparatorluk ailesinin olması bir şey ifade etmez. zira o hastası olduğunuz avrupa ülkeleri aksine hanedan tamamen sembolik olup tek siyasi yetkisi dahi bulunmaz. (avrupa'da böyle değil, elinizin altında internet var, kraliçe elizabeth'in yetkilerine bakın bir.)

  kaldı ki ne nanking olayı ne de comfort women olayında imparatorun pek bir alakası olmayıp, dönemin şovenist hükümeti ve matsui iwane gibi generallerin politikalarına ek olarak üstlerine haber dahi vermeden kafasına göre katliam yapmış alt kademe subayların halt yemesidir. başbakan hideki tojo dahil hemen hemen hepsi de savaş sonrası idam edilmiştir. ha idam edilmeyen varsa da almanların affettiği savaş suçlusu nazi generalleri örnek almış olabilirler. (bkz: heinrich reinefarth)

  comfort women olayları özleniyor diye verilen otelli örneği ciddiye alamıyorum. evet, birkaç seksomanyak zenginin orgy fantazisi değil de comfort women günlerini yadetme amaçlı bir ayindir kesin. evleri kafasında swastika dövmesi olan dazlaklar tarafından kundaklanan yabancı almanya göçmenlerine bunu yapan adamlar da kendilerine neo-nazi demiyor hatta. nazileri lanetliyorlar. çiçek böcek alman halkı, oyy.

  sağcı iktidar partilerinden konuşacaksak merkel'in partisinin direkt adına bakmak yeterli olacaktır. son seçimlerde meclise giren afd'den falan bahsetmeye gerek bile duymuyorum. "pişmanlıkları savaşı kaybetmekten" olup eline güç geçtiği gibi savaş başlatan ülkenin kim olduğunu da birinci ve ikinci dünya savaşı okuyan herkes biliyor.
 • birde bu japon yalakalarının sağlam yalan söyleme huyları vardır, shiro ishii denilen köpek ve tüm işkenceci japon subaylar japon toplumunda saygıyla karşılanıp tek bir gün bile ceza almadan ömürlerini tamamlamışlardır.

  japonya yaptığı olaylar kanıtlanıncaya ve diğer ülkelerden tepki görünceye kadar tek bir özür ve/veya tazminata yanaşmamıştır. yaptıkları ortay çıkmasın diye bir kaç gün içerisinde bir bölgedeki yüzbinlerce kişiyi öldürmüşlerdir.

  japonya tek bir kişiyi bile savaş suçlarından dolayı yargılamamıştır, yargıladıkları ve idam edilenlerin tamamı savaşta işledikleri insanlık suçları için değil başarısız bir savaş verdikleri ve japonyayı zor duruma düşürdükleri içindir.

  bir kaç seksomanyak değil 300 japon iş adamı ve çocukları bu işi yapan. (pardon sayı 400 müş)

  ek not: komedi gibi japon yalakaları var, japonlar naziler ile beraber tarihin gördüğü en acımasız katliamları ve işkenceleri yapıyor, bu japon yalamazsa ölecek adam söyleyecek bir şey bulamayınca karşısındakine nazi deyip haklı çıkmaya çalışıyor, hayır bu aşağılık köpeğe sormak lazım nazilerin yada almanların 2. dünya savaşında yaptıkları her hangi katliamı insanlık dışı tutumu nazi diye başkalarına hakaret eden köpeğin japonlar için yaptığı gibi aklamya çalışan tek bir yazı görmüş mü tarafımdan yazılan.

  şerefsiz japon yalakası pedofili aklayıcısı birde utanmadan nazi diye hakaret ediyor aklınca karşı tarafa nazi deyince haklı çıkacak.
 • bu arada resmi özür japon yalakası yavşakların söylediğinin aksine 2015 yılının sonlarında yapılmıştır.
  ayrıca japonların yaptığı savaş suçlarının japon kanunlarına göre savaş suçu olmadığı da açıklanmıştır.
  (adamlar benim kanumlarım, askerlerimin sivillere karşı her türlü işknece ve tecavüzünü onaylıyor diye belirtmiştir.)

  japonlar ancak artık kanıtların inkarı mümükün olmayınca yarım ağızla kusra bakmayın yapmışız işte olur öyle şeyler babında özür dilemişlerdir.

  daha da acısı japonlar savaş suçluları için bir bir tapınak ayarlamışlardır ve milyonlarca japon bu adamlara teşekkür etmek için buraya gitmektedir. japonya ne zaman bir savaş suçu için özür dilemeye zorlansa japonlar akın akın bu tapınağa gidip savaş suçlularını özlem ile anmaktadırlar.

  japonların zihniyetinin falan değiştiği yok sadece askeri güçleri yok bu yüzden yoksa güç ellerine geçtiğinde yaptıklarından çok daha beterini yapmaktan çekinmeyecekler.

  daha 2007 yıında şu anki başbakan bu olay hakkında hiç bir kanıt yok diye gazetelere demiç vermişti, japon iki yüzlülüğünün güzel bir örneği. (hanai yavşağın biri japonya yıllardan beri özür diliyor aöma diye yavşakça ağlıyor ya)

  tarihte savaşlarda tecavüzler yaşanmıştır ama askerleri için kadım toplayıp zevk evleri açan ve kadınlara toplu tecavüze resmi olarak izin verip teşvik eden tek topluluk japonlardır.