• copy trading, son yıllarda yurt dışında çok popüler olan, güvenilen yatırımcıların işlemlerini kopyalama mantığına dayanan, bir trade yöntemidir. türkçe'ye "yatırım kopyalama" olarak geçmiştir.

şimdi efendim, biraz detaylandıralım:

copy trading yapabileceğiniz onlarca websitesi bulabilirsiniz. en popülerlerinden bir kısmını paylaşıyorum.

ben bu siteyi kullanıyorum: www.my.forextime.com
    (üye olmayı düşünenler bu link üzerinden üyelik gerçekleştirirse yorulan minik parmaklarımı ödüllendirmiş olurlar.)

https://www.barginex.com/ (daha önce 1broker kullananlar bu siteyi daha çok sevebilir.)
    https://www.avatrade.com/
    https://www.octafx.com/

forex time'a üye olup hesap açtığınızda size bir hesap danışmanı atanıyor. ingitere'den bir no arayacak ve size sitenin kullanımı, margin trade (kaldıraçlı işlemler) ve işlem türleri ile ilgili kısa bilgiler verecek. isterseniz kısa videolardan oluşan bir eğitim seti de paylaşıyor. ben biraz inceledim yeni başlayanlar için faydalı eğitimler olacaktır. (ingilicce)
    ingilicce'si iyi olmayan arkadaşlar telefonu cevaplamayabilir, çok da elzem bir konuşma değildi. e-posta ile de aynı bilgileri paylaşıyorlar. hoşgeldiniz beş gittiniz falan... (kesinlikle yatıracağınız miktar vb. pazarlama tarzı bir konuşma geçmedi.)

siteye üye olduktan sonra yatırıma başlamanız çok basit. türkiye'den banka aracılığı ile ödeme almadıkları için bitcoin kullanarak para yatırabilirsiniz. btc transferini borsalardan değil kendinize ait btc cüzdanından yapmanız önemli çünkü daha sonra btc çekerken aynı adresi kullanacaksınız.

para yatırdıktan sonra, sıra yatırım yapacağınız trader'a karar vermeye geliyor. top traders listesinden, risk oranlarına, stratejilerine ve kar/zarar grafiklerine bakarak karar verebilirsiniz. trader'lar kazandırdıkları para üzerinden komisyon alıyorlar. popüler traderlar genelde %50 komisyon alıyorlar. %20 alan iyi traderlar da var.
    ben, canyon_pt'yi takip ediyorum. uzun süredir düzenli kar ediyor. son 5 ayda deneme amacı ile yatırdığım 100 dolar, komisyonları ödedikten sonra 173,53 dolar oldu. fakat bu zarar etmeyeceği ve size de zarar ettirmeyeceği anlamına gelmiyor.

dolayısıyla; yatırım yapmayı düşünen arkadaşlara, küçük bir meblağ ile başlayarak gidişatı görmelerini öneririm. aramızda çok çılgın arkadaşlar olduğunu biliyorum.* aman diyeyim trade'in her zaman riskli olduğunu unutmayın, evi arabayı satıp girmeyin bu işe.

traderlar sitenin listeledği döviz pariteleri üzerinden alım/satım işlemi yapıyor ve siz takip ettiğiniz trader'ın tüm işlemlerindeki kar veya zarara ortak oluyorsunuz. diyelim sizin cingöz recai kar etti. 100 dolarınız ay sonunda 120 dolar oldu. komisyon oranı yüzde 50 ise karınız komisyonlar ödendikten sonra şöyle hesaplanıyor.
    (dönem sonu bakiye - ana para) x komisyon oranı = kar
    (120$ - 100$) x 0.50 = 10$
    velhasıl-ı kelam, eleman yüzde 20 kazandığında ay sonunda 10 dolar kazanmış olursunuz. diğer 10 doları da trader ve exchange office arasında hesaplaşır. biz o kısma karışmıyoruz.

tekrar belirteyim; tüm al/sat işlemleri, özellikle kaldıraçlı işlemler, riskli işlemlerdir. bilgi ve tecrübe sahibi olmadan kafa göz girmemek önemlidir. ayrıca: hesabınızı güvenli modda kullanarak belli bir zarar seviyesine ulaşıldığında tüm al/sat işlemlerinden çıkabilirsiniz. örneğin; güvenli modu %30'a kadar seçtiğinizde, 100 dolarınız 70 dolar'a düşerse, takip ettiğiniz trader'ın ondan sonra yapacağı işlemlere dahil olmadan 70 dolarınızı geri alırsınız.

atladığım kısımlar olabilir. sorularınız olursa beklerim.

konu ile ilgili başlık göremedim halihazırda varsa yeşillendirin lütfen.

referral link:
    www.my.forextime.com

ekleme: güvenli mod falan

son büdüt: bazen bu entry ile ilgili mesajlar alıyorum. o sebeple güncelleme gereği duydum. uzun süre kar ettikten sonra kopyaladığım trader her şeyi kaybetti.* anapara'yı, karları çektiğim için kurtardım fakat bi o kadar da havaya gitti. özetle; yukarı da yaptığım ısrarlı uyarılar boşuna değilmiş.
  • bu özelliğin binance'a gelmesi çok güzel bir gelişmedir.

copy trading, tecrübeli yatırımcıların işlemlerini otomatik olarak kopyalayarak işlem yapmanıza olanak tanıyan bir yatırım stratejisidir. işte bu yöntemin bazı faydaları ve dezavantajları:

faydaları:
    deneyim kazanımı: yeni başlayanlar, deneyimli yatırımcıların stratejilerini gözlemleyerek ve onların işlemlerini kopyalayarak öğrenebilirler.
    zaman tasarrufu: piyasa analizi ve işlem yapma konusunda zaman harcamadan, otomatik olarak işlemleri kopyalayarak zaman tasarrufu sağlar.
    düşük giriş engeli: finansal piyasalar hakkında derin bilgiye sahip olmayanlar bile copy trading ile yatırım yapabilir.
    risk dağıtımı: birden fazla yatırımcıyı takip ederek riski dağıtabilir ve portföy çeşitliliği sağlayabilirsiniz.
    dezavantajları:
    risk yönetimi sorunları: kopyaladığınız yatırımcının risk seviyesi sizinkinden farklı olabilir, bu da beklenmedik kayıplara yol açabilir.
    bağımsız karar verme eksikliği: kendi yatırım kararlarınızı alma yeteneğinizi geliştirmek yerine, başkalarının stratejilerine bağımlı hale gelebilirsiniz.
    gecikme riski: kopyalanan işlemler anında gerçekleşmeyebilir, bu da özellikle hızlı piyasalarda dezavantaj oluşturabilir.
    performans tutarsızlığı: kopyalanan yatırımcının geçmiş performansı, gelecek sonuçları garanti etmez. yatırımcının stratejisi zaman içinde değişebilir veya piyasa koşullarına adapte olmayabilir.
    copy trading, yatırımcılara önemli faydalar sunabilirken, riskleri anlamak ve kişisel yatırım hedeflerinize uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.
  • sosyal medyada sadece kazandığı işlemleri gösterip, ben bu işin ustasıyım, şöyle kazanıyorum böyle kazanıyorum diyen fenomen erkeğimsilerin hiç birinin hesabını bağlayıp paylaştığını görmedik. binance er meydanını açmış ve kendine güvenen copy trading lider yatırımcı açsın demiş. sözde kripto üstadlarının hesaplarını, gerçekte ne kadar iyi olup olmadığını anlamak için aç copy trade göster marifetini şeffaf olarak görelim diyebilirsiniz.

adı sanı duyulmamış kıyıda köşede kalmış kişiler bu fenomenimsi çocuklardan çok daha iyi işlemler yaptığını şeffaf olarak gösteriyor. şeffaflık ne kadar güzel bir şey. blockchain teknolojisi ve getirdiği şeffaflık ekosistemini seviyorum.
  • artık bizim de yerli ve milli bir copy trading uygulamamız var: ortak
    insanlar bu uygulamada kripto paralara yatırım yapıyorlar, siz de isterseniz bu insanların yatırımlarını kendi yatırımınız oranında taklit edip onların karına zararına ortak oluyorsunuz.
    ayrıntılı bilgi burada
    yatırımcılara ücretsiz ortak olabiliyorsunuz ancak ortaklıktan ayrılırken mini minicik bir komisyon var. 500 lirada 50 kuruş.
    yatırımcı diyorum ama bence kripto para yatırım değildir. eğlenceli bir iş.
  • bitget borsası üzerinden çok güzel ve kullanışlı panel ile copy trade yapabilirsiniz.

özellikle %2000leri bulan çok başarılı traderlar bulunuyor.

link
  • okx, traderwagon gibi platformlarda hesabınızdaki miktarı lock ederek yapabileceğiniz bir trading türü.

copy trading'te maksat şudur:

1. başarılı olduğunu düşündüğünüz bir trader vardır.
    2. onun işlemlerini kopyalarsınız.
    3. karşılığında karlı işlemlerden komisyon ödersiniz.

komisyonlar %8 ile %20 arası değişkenlik gösterir.

bu platformlarda başarılı işlemler yapan traderlar zamanla kendi çevrelerini oluşturup, platformdan bağımsız, sabit yatırımcılarla daha yüksek komisyonla çalışmaya başlarlar. kendi copy trade platformlarını oluştururlar kısaca.

bunun yerli bir örneği var: copytrd

yabancı bir örneği de: apri

copytrd, apri gibi platformlarda sağlam quant trader'lar çalışır.

bu quant trader'ların platformlardan bağımsız iş yapma nedenlerinden biri de, copy'ye bağlanan $1000 doların arkasında, kişilerin kendi işlemlerini milyon doların üzerinde rakamlarla başka hesaplar üzerinden açmaları. en dip seviye %8 komisyon bile olsa, para büyüdükçe vermek istemeyeceğiniz bir miktar haline dönüşüyor haliyle.

bir diğer nedeni de, copy trade servisi veren birinin işlemlerini re-copy etmeleri.

yani, okx, traderwagon gibi herkese açık platformlarda istediğiniz kaliteyi yakalamanız şans işi. lead'ler belli bir başarı seviyesinden sonra, copytrd, apri gibi ayrı platformlara geçiş yapıyor.
  • binance’a gelen özellik.
  • yazının altına ytd yaz sonra spk çizmesin.
  • kripto paralar için şu an kullandığım site (bkz: bingbon)'dur. copy tradingi başarıyla gerçekleştirmektedir.
  • (bkz: etoro) (bkz: wikifolio) (bkz: çiftlik bank)
hesabın var mı? giriş yap