• çalıştığım çinli firma sayesinde yaptırabildiğim aşı. 1 ay önce ilk dozu, 15 gün önce de ikinci dozu yaptırdım. dün yapılan antikor testinde vücudumun antikor ürettiği ortaya çıktı. iki doz sonrasında da en ufak bir yan etki görmedim.
  • coronavac dışında 13 tane daha inaktif aşı geliştirilmektedir.
  • aziz sancar: “ şimdi türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, sağlık bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırım.”
    (bkz: hadi beni siktir et karaca oğlan der ki)
  • sağlık bakanlığına göre bu aşının koruma süresi 6-8 aydır ( önceden 12 ay olarak tahmin ediliyordu ) ( inaktif aşıların en büyük dezavantajı koruma sürelerinin kısa olmasıdır)
    kaynak
  • gönüllü denek olan sağlık görevlilerinin olumlu beyanlar vermeye başladığı, nam-ı diğer çin aşısı.
    ankara şehir hastanesi kadın doğum hastanesi başhekim yardımcısı uzm. dr. belkız berna külah, gönüllü olarak bu aşıyı olmuş ve ikinci doz da uygulandıktan 28 gün sonra ölçülen antikor düzeyinin 10 çıktığını anlatmış.
    "bizim hastanemizde antikor düzeyi 1'in üzerindeyse pozitif kabul ediliyor. ben ölçtürdüğümde 10'un üzerinde çıktı. dolayısıyla bu da yüksek düzeyde bir bağışıklık geliştirdiğimi gösteriyor" demiş.
    videolu haber linki.
  • ilk domuz gribi aşısını yapan ve ilk karma hepatit ab aşısını yapan firma tarafından üretilmektedir.

ilgili firma aynı zamanda çeşitli grip ve hfmd hastalıklarına yönelik önleyici aşılar üretmektedir.
  • sinovac firmasının güvenilirlik testi "restleşmesine" konu aşısı.

(bkz: sinovac aşısı/@somfikir)
  • bugün bulsam, bugün yaptıracağım aşıdır. çinmiş minmiş umrunda değil amk.

en azından şansımı denemiş olurum.

gerekirse 1 sene 2 sene evden hiç çıkmadan en düşük sosyalleşme seviyesinde yaşarım diyorsanız. o zaman vurdurmayın.

ama çalışan/çalışmak zorunda olan bir bireysen. bunu vurduracaksın sike sike.
  • edit; talidomit dışında ‘iyi ki’ başka şeyi örnek veremeyen ve bu faciayı her seferinde yazan ve insanları gereksiz yere ürküten bir avuç insan hala varmış, öncelikle onlara burdan selamlarımı yolluyorum, yüksek ihtimalle arkadaşın sağlık dünyasının içinde olmadığını düşünüyorum, eğer ki öyleyse de yazık demekten başka bir şey gelmiyor içimden. öncelikle bu “aşı”, talidomit “etken maddesi”ne sahip bir “ilaç” ile aynı kefeye konulamaz, bunun nedeni de birçok maddede incelenebilir, ama yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse bile en basitinden birisinin bundan kaç sene önce olduğunu belirtmek yeterlidir. talidomit tıp dünyasında bir kara lekedir gerçekten de, ama bu kara lekeler bilimin korkmasını ve gelişmesini engelleseydi zaten bu teknolojide olmazdık. bu demek değil ki sorgusuz sualsiz bir aşıyı, teknoloji çok gelişti yahu, diyerek kabul etmek değildir, ama sorgulamanız için de belli bir bilgi kapasitesine, meraka, ve belli kalıplara bağlı kalmamalısınız.

diğer aşılarda olduğu gibi çok düşük oranda, “o da belki” yan etki bulunduran aşıdır. burda atıp tutanlardan ziyade tarihte hiç bir aşının da çok büyük bir popülasyon için hiç bir yan etkisi de yoktur. son zamanlarda “kısırlık” yaptığı iddaa edilmesine de anlam veremediğim, bunun için hem bir altını doldurmak gerektiğinde susan kitleyle karşılaştığım, hem de eğer böyle bir etkisi varsa bile (bunun mantığa dokunur bir tarafı yokken bile) bu, bunun yan etkisidir demek için minimum 2 sene takip edilmesi gereken bir aşıdır. ha, aşının tek kötü özelliği olabilir, o da yan etkisi değil bir etkisinin olmamasıdır. bunun için de yapılan çalışmaların %90 ın üzernde olumlu geçtiği ve gayet yeterli düzeyde (alt seviyede gerekli antikor seviyesi 1 olması gerekirken, 10 antikora kadar ulaştığı bilgisi var) etki ettiği görünüyor. bunu bilebilmek için de yine aynı şekilde ayların geçmesi gerektiği, ama bunu beklerken herkesin de aşılanmayı kabul edip (pfeizer olur moderna olur çin aşısı olur, hangisinden onay gelirse (çin aşısı gelensel ve hali hazırda bildiğimiz bir yol olduğu için tercihimdir) uygulamamız gereken aşıdır.

dün sabah itibari ile ilk dozumu (bunu denek olarak oldum 3.faz çalışmalarında, gerçek aşı mı yoksa placebo aşı mı henüz bilmiyorum) olduğum henüz aşı yapılan yerin ağrıması ve hafif bi kırgınlık hissiyatı dışında bir yan etkiyle karşılaşmadığım, diğer deneklerde karşılaşılan az derecede ateş, öksürük gibi semptomlarla karşılaşacak mıyım merak ettiğim, umarım da tesir açısından olabildiğince uzun süreli bir etkisi olacak aşıdır. bekleyip göreceğiz hep birlikte.

edit: hali hazırda 4.güne doğru gitmekteyim. hiç ateşim çıkmadı ama dün üşütmem mi bilememekle birlikte boğaz şişmesi ve hafif burun tıkanlığı yaşadım. bademciğimin şişliği hala devam ediyor ama bunu soğuk almaktan, tütünümü değiştirmeme kadar bir çok şeye yorabilirim. yine de aşının yan etkisi de olabilir. 2 gündür uyuşuk hissediyordum fakat o geçti.
hesabın var mı? giriş yap