şükela:  tümü | bugün
 • bizat işin merkezinde olan bir arkadaşımın ( enfeksiyon hemşiresi) ricası üzerine, aynen aktarıyorum ;
  şu anda servisimde 20 (full) covid-19 tanılı hasta var. gün aşırı 24 saat nöbet şeklinde çalışıyoruz. her sabah bütün hastaları dolaşıyorum. tedavilerini veriyorum. sohbet ediyorum sıkılmasınlar diye. çünkü tekli odalarda ve kimse ile görüşemiyorlar. damar yolu ,iğne vb uygulamalarda hasta ile aramızda 1 karış kalıyor. birisinin yapması lazım deyip korkmuyoruz. herkes ( sadece arkadaşlarım değil, diğer alanlarda çalışan meslektaşlarim da) bana cüzamışim gibi yaklaşıyor. koruyucu malzememi yok, akşam oldu daha kahvaltı ile mi duruyorum, eşim/ sevgilim ile aylirma noktasına mı geldik, uykusuzmuyum... bunların hiç biri engel değil hemşire bey/ hanım cümlesinden sonra. koşup hastanın yanına varıyoruz. insanı şartlar uygun olmayan çalışma saatleri ve şartları ile çalışan hemşireler. peki bu çabanın karşılığı ne. ( derdimiz para değil, örnek olsun diye) en az mamur maaşı ( son zaam ile 4200 tl ). ne bir öğretmen ne bir polis ne bir belediye memuru bu kadar az alıyor( benim kıdemimdekiler). ya manevi değer.... doktor çırağı, yardımcı personel, işin ne ki bir tansiyon bir iğne. yahu ben 4 yıllık hemşirelik fakültesi bitirdim üstüne 2 yıllık master yaptim. uzman hemşire olmama lağmen ne bir maaşa katkı nede unvanımda bir değişiklik oldu. uzman lakabını bile kullanamıyorum. hangi meslek bu kadar değersizleştirilebilir. herkes doktorlara övgüler yağdırırken maddi ve manevi kazançlar verirken biz doktor palerinin arkasında gözükmeyen hemşireler savaşmaya devam ediyoruz. hem hastalarımızın fiziki ve psikolojik yardımı için hemde mesleğimizi insanlara kanıtlamak için. maddi ve manevi hakkımızı almak için. benim derdim bir meslek grubunu kötülemek birini yüceltmek değil ( eminim doktor arkadaşlarım anlar beni) yada böyle bir durumda başka derdin mi yok değil. dün bir hemşire arkadaşım kovid- 19 sebebiyle entübe edilip yoğun bakıma kaldırılırdi. yarın sabah ben yine görevimin başına 24 saat nöbete gidecem. hiç korkmuyorum, çekinmiyorum, boşver istifa et demiyorum. kurtulmasına vesile olduğumuz her can deniz yıldızını denize atma hikayesi gibi bir hayattir. sadece bu kadar yoğun bir şekilde savaşan bir meslek ve görünmemesi incitiyor beni. umarım bu haykırış ekşi ailesi sayasinde yetkililerin kulağına gider.

  edit: şu anda tanıdığım lise mezunu hemşire, lisans mezunu hemşire, yüksek lisans mezunu hemşire, doktora mezunu hemşire var. hepsi ``aynı işi '' yapıyor. değıl ülkemizde ki farklı mesleklerde dünyanın hiç bir yerinde bu kadar saçma bir şey yok. o kadar akademik kariyer yap, o kadar kendini geliştir ama lise mezunu halinden bir fark olmasın. hem devletin hem hastanenin gözünde lise mezunu seviyesinde olasın. ne ünvan da ne maaş da nede yaptığın uygulamada bir fark olsun. bu eğitimleri sen kendin yaptin bizim için bir önemi yok denilsin üstlerin tarafından

  edit: neden maaşa bağlanıyor diye gelen eleştirilere; bakın arkadaşlar hemşire mesleği maddi manevi sorunlari var. bunlari örnekler ile somutlastirdik. lütfen konu biraz daha para diye algılayıp asıl konuya gölde düşürmeyin. asıl konu hemşirelerin doktora yapması bile mesleki değerine bir şey katmadığı. çünkü ne yasada ne de hastane mevzuatlarında bunun bir önemi yok. eşek yükü kadar oku,uluslararası dergiler de makalen olsun ama lise seviyesi ile gözük. bu acı verici. sabah akşam çalıştığımiz doktor arkadaşlarımızi kötülemek değil derdim. ama uluslarararası bir kongre ikimiz de davet alırsak hastane döner sermayesi onu finanse eder sen ise davetli olduğun yere kendi paran ile gitmek için hesap verirsin bir suru yere. derdimiz doktorlar değil olayı somutlaştırmak için örnek veriyoruz sadece.

  dip not: bu süreçte oteller, konuk evleri, öğretmen ve polis evleri sağlık çalışanları için ücretsiz konaklama sağlamalarıni istiyoruz. biz bu savaşda ölümüne mücadele ediyoruz, edeceğiz lakin bu virüsü annemize, babamıza, eşimize, çocuğumuza taşımaya hakkımız yok. ve çok büyük bir stres kaynağı
 • up
 • ''...
  koridorlar da hiç bir doktor yok. degil hastayı bizi bile görmek istemiyorlar
  ...''

  edit: #104057470
 • covid ile savaşan ve kimsenin görmediği tek meslek grubu market çalışanlarıdır.
 • enfeksiyon ve virüsle ilgili savaşan herkes ve her meslek önemlidir. destekliyoruz!
 • sağlıkçılarımızı yürekten tebrik ederim
 • emekçilerdir hakları yenmektedir
 • bir gün hepimizin, yardımına muhtaç olabileceği meslektir. destek olalım.
 • haklarını asla ödeyemeyeceğimiz gerçek kahramanlardır. kahraman geçinmelerine gerek yoktur. umarım hiçbirine bir şey olmaz.