şükela:  tümü | bugün
 • bazı verilere göre 1 2
  3 4 covid-19'un özellikle çocukları çok az derecede etkiledikleri rapor ediliyor.

  new england journal of medicine'de yapılan bir araştırmada, koronavirüsün "çocukların enfekte olma olasılığının düşük olduğunu veya enfekte olması durumunda yetişkinlerden daha hafif semptomlar gösterebileceğini" anlatıyor.

  çin'deki koronavirüs vakaları üzerinde yapılan bir başka çalışmada , 8 aralık 2019'dan 6 şubat 2020'ye kadar virüs bulaşmış olan bir yaşın altındaki sadece dokuz bebeği tespit etti. bebeklerin hiçbirinde ciddi komplikasyonlar olmadı veya yoğun bakım gerekli değildi, bu yüzden araştırmacılar bazı bebeklerin her zaman fiziksel semptomlarda ortaya çıkmayan virüs vakaları olabileceğini öne sürmüştür.

  bağışıklık sistemi daha düşük olan 0-10 yaş gurubunun ölüm oranı yetişkinlere nazaran kaydedilmiş 1 tane. o da lösemili vir hasta olduğu not düşülmüş .

  neden az görüldüğü üzerine düşünülesi ve araştırılası bir konu. bilgisi olanların konuya açıklık getirmeleri güzel olur.

  edit: çaylak bir arkadaş olayın ace2 proteininden kaynaklandığı söyledi. covid-19 virüsünün bu proteine bağlanarak çoğaldığını ve bu proteinin çocukluktan yaşlılığa kadar arttığını. anladığım kadarıyla çocuklarda bu protein daha az olduğu için çocuklarda çok fazla çoğalamadan etkisiz hale getiriliyor.
 • sebebi aslen virüsün çin malı olmasıdır.

  hani böyle tükenmez kalem alırsın iki cümle sonra tükenir,
  tornavida alırsın vidayı açarken ucu körelir ya onun gibi.

  virüs diye, toplumu tümden yok edeecek diye alıyorsun, içinde çocuklar ve gençler için olan kısım eksik.
 • sağlıklı bir bireyde hasar bırakıp bırakmadığını henüz klinik olarak bilmiyoruz(diyor bazıları). ayrıca iranda 6 yaşında bir çocuk öldü bunuda göz ardı etmemek lazım.
 • insanların rehavetinin sebebidir.

  yaşlıların daha çok ölmesi insan psikolokisinde sineye çekilebiliyor belki de..

  eğer haberlerde şurda burda bu virüs en çok çocukları vuruyor deseydi, bugün iş yerimde değil istifa etmiş bir şekilde evimde olurdum, bundan eminim.
 • çocukların vücudu sürekli yenilendiği içindir efendim. kızamık hastalığı yetişkin bireyi öldürebilecekken çocukları biraz yatırır hepsi bu. bunun gibi düşünebilirsiniz. çocukların bünyeleri gelişime açıktır. ve yeni bir mikrop, virüs, bakteri de girse hemen savunmaya hazırdırlar.
 • kronik bronşit hastalığı olan bir çocuk için ne derece tehlikeli olduğunu hekim arkadaşlardan duymak isterim. teşekkürler.