şükela:  tümü | bugün
 • fresh cream
  1966

  dönemin pop müziği etkisiyle blues-rock ve az da olsa saykodeli öğeleri içeren, gelecek günlerin habercisi niteliğinde, aynı zamanda 4 adet "vintage blues" düzenlemesi içeren debut. genel olarak jack bruce'un ağırlığı hissedilir. eric clapton gitarlar dışında, beste bazında pek katkıda bulunmamıştır. ginger baker ise toad'da, çalınmış en iyi davul sololarından birine imzasını atarak rüştünü ispat etmiştir.

  1) i feel free (bruce-brown) 2:51
  2) n.s.u. (bruce) 2:41
  3) sleepy time time (godfrey-bruce) 4:14
  4) dreaming (bruce) 1:55
  5) sweet wine (godfrey-baker) 3:15
  6) spoonful (willie dixon) 6:25
  7) cat's squirrel (trad.arr. splurge) 2:58
  8) four until late (robert johnson) 2:06
  9) rollin' and tumblin' (muddy waters) 4:41
  10) i'm so glad (skip james) 3:55
  11) toad (baker) 5:07
  12) the coffee song (tony colton-ray smith) 2:44
  13) wrapping paper (bruce-brown) 2:22

  disraeli gears
  1967

  psychedelia camiasında derin izler bırakacak albümde fresh cream'de gitarlar dışında pek katkısı olmayan clapton'ın da katkıları görülüyor. vokaller daha bir uçuk, gitarlar daha bir yakıcı.

  1) strange brew (clapton- collins- papallardi) 2:45
  2) sunshine of your love (bruce- brown- clapton) 4:08
  3) world of pain (gail collins- felix papallardi) 3:02
  4) dance the night away (bruce- brown) 3:34
  5) blue condition (baker) 3:29
  6) tales of brave ulysses (clapton- sharp) 2:46
  7) swlabr (bruce- brown) 2:31
  8) we're going wrong (bruce) 3:26
  9) outside woman blues (arthur reynolds) 2:24
  10) take it back (bruce- brown) 3:05
  11) mother's lament (cream) 1:47

  wheels of fire
  1967

  cream'in efsaneler mertebesine ulaşmasını sağlayan ilk cdsi stüdyo kayıtları, ikinci cdsi fillmore'daki konser kayıtlarından oluşan albüm. efsanevi crossroads solosu, white room, those were the days gibi hit, öne çıkan şarkılar içeriyor. crossroads solosu, clapton'a neden god dendiğinin en büyük kanıtı olsa gerek. o nasıl solo afedersin?

  cd1 - in the studio:
  1) white room (bruce- brown) 4:58
  2) sitting on top of the world (howlin' wolf) 4:58
  3) passing the time (baker- taylor) 4:30
  4) as you said (bruce-brown) 4:18
  5) pressed rat and warthog (baker- taylor) 3:13
  6) politician (bruce-brown) 4:11
  7) those were the days (baker- taylor) 2:54
  8) born under a bad sign (jones- bell) 3:08
  9) deserted cities of the heart (bruce- brown) 3:37

  cd2 - live at the fillmore:
  1) crossroads (robert johnson) 4:14
  2) spoonful (willie dixon) 16:43
  3) traintime (jack bruce) 7:00
  4) toad (ginger baker) 16:15

  goodbye cream
  1968

  cream'in dağılışıyla gelen adı üstünde albüm. ilk 3 şarkısı konser kaydı, diğerleri ise yeni şarkılar, daha doğrusu veda şarkıları. bu albüm aynı zamanda george harrison-clapton ortak yapımı badge'i içeriyor

  1) i'm so glad (skip james) 9:11
  2) politician (bruce- brown) 6:19
  3) sitting on top of the world (chester burnett) 5:01
  4) badge (clapton- harrison) 2:45
  5) doing that scrapyard thing (bruce- brown) 3:14
  6) what a bringdown (baker) 3:56
  7) anyone for tennis (clapton- sharp) 2:35

  best of cream
  1969

  1) sunshine of your love (bruce-brown-clapton) 4:08
  2) badge (clapton-harrison) 2:45
  3) crossroads (robert johnson) 4:13
  4) white room (bruce-brown) 3:04**
  5) swlabr (bruce-brown) 2:31
  6) born under a bad sign (booker t.jones-william bell) 3:08
  7) spoonful (willie dixon) 6:31
  8) tales of brave ulysses (clapton-sharp) 2:50
  9) strange brew (clapton-pappalardi-collins) 2:45
  10) i feel free (bruce-brown) 2:48

  live cream volume i
  1970

  1) n.s.u. (jack bruce) 10:13
  2) sleepy time time (jack bruce & godfrey) 6:50
  3) sweet wine (ginger baker & godfrey) 15:08
  4) rollin' and tumblin' (muddy waters) 6:36
  5) lawdy mama (trad.arr. by eric clapton) 2:47

  live cream volume ii
  1972

  1) deserted cities of the heart (bruce- brown) 4:32
  2) white room (bruce- brown) 5:40
  3) politian (bruce-brown) 5:05
  4) tales of brave ulysses (clapton-sharp) 4:45
  5) sunshine of your love (bruce-brown-clapton) 7:24
  6) steppin' out (james braken) 13:39
 • 1966'da londra'da kurulan ve gitarda eric clapton, basgitar ve vokalde jack bruce ve de vurmalilarda ginger baker'den olusan 1968'de su gerekceyle delikanli gibi dagilan grup: "daha önceleri kendiliginden gelisen dogaclamalarin giderek ici bosaldi ve her birimiz kendi kliselerini tekrarlamaya basladi."
  albümlerini de yazayim tam olsun:
  fresh cream (1967); disraeli gears (1967); wheels of fire (1968); goodbye cream (1969); best of cream (1970); live cream (1970); live cream vol. 2 (1970); once upon a time (1980); the very best of cream (1995); those were the days (1997). bu son anilan albüm, grubun neredeyse tüm eski albümlerini iceren dört cd'lik bir toplamadir.
 • bluesbreakers'dan ayrılışından sonra, eric clapton, john mayall vasıtasıyla, daha önce graham band'de birlikte çalmış ginger baker ve jack bruce ile birlikte tanışıp cream'i kurar. grubun kuruluşundan sonra jack bruce, clapton'ın blues boyunduruğundan kurtulmasını ister ve müzikal anlamda yeni tadlar keşfetmesinde ona yardımcı olmaya çalışır.

  ilk supergroup ve sonrasında da power trio olarak anılacak ve ilerde rock 'n' roll gişatını büyük oranda etkileyecek olan cream, ilk defa haziran 1966'da windsor festival'de sahneye çıkar. aralık ayında ise dönemin müzik piyasasında büyük bir etki yapacak olan fresh cream albümü yayınlanacaktır.
  fresh cream'den bir sene sonra kasım ayında, tales of brave ulysses, white room ve sunshine of your love klasiklerini barındıran disraeli gears çıkar.

  cream'in albüm kayıtlarındaki ve konserlerdeki farkı dikkatleri çeker. albüm kayıtları the yardbirds esintileri taşıyan, blues, progressive pop ve psychedelic öğeler içeren şarkılardan oluşuyor iken sahnedeki cream bambaşka bir hale bürünür. konserlerde rock 'n' roll ve jazz temaları içeren, yoğun ve oldukça uzun, 20 dakikalara bile varabilen inişli çıkışlı emprovizasyonlar yapıyordur cream. daha sonra çıkacak olan wheels of fire albümünün ikinci kısmında ise bu bolca emprovizasyon içeren konser kayıtlarından bazıları kullanılır.

  "cream'in öncelikli amacı sahnede, neler çalabiliyor olduğumuzu görmek ve çoğunlukla çılgınca doğaçlama yapmaktı" e.c

  30 eylül 1966'da ise, sessiz sedasız, rock tarihinin en muhteşem olaylarından biri gerçekleşir. jimi hendrix, bir cream konserine konuk olarak katılacaktır. iki gitar kahramanı sahnede, hayranı oldukları howlin' wolf'un killing floor'unda doğaçlama yapar. bir iki hafta sonra ise hendrix bir amerikan kanalında, canlı yayında her zamanki gibi, grubuyla yine çılgınca hey joe'yu çaldığı esnada birden bire şarkıyı keser ve "bu dandik şarkıyı burada kesmek istiyorum ve şimdi çalacağımızı eric clapton, ginger baker ve jack bruce'a adıyorum" diyerek sunshine of your love'a girer. cream artık dağılmıştır ve hendrix de üzüntüsünü böyle belirtir.

  26 aralık 1968, royal albert hall'de verilen bir konserle cream'in artık veda zamanı gelir. 1969 ise bu konserin kayıtlarından oluşan "goodbye" albümü piyasaya sürülür. bu albümde george harrison'un da katkısının olduğu badge de yerini almıştır.

  "sanırım cream, yapabileceğinin en iyisine hiç bir zaman ulaşamadı. sadece bir maceradaydık, ilk zamanlar konserlerimizde içten çalıyorduk. ancak daha sonra kendimizi tekrar eder olmuştuk. tam bir fiyaskoydu aslında! bu şartlar altında devam etmemiz oldukça zor görünüyordu" e.c
 • müzik yapan bir grup. günümüzün gıygıyındaki bütün defoların sorumlusu cream'dir; cream'in dağılmasıdır, yön vermemesidir, ayıp etmesidir, kabul etmek lazım.
 • c.r.e.a.m.: cash rules everything around me
 • 60'ların ikinci yarısında ortalığın tozunu dumanına katan efsane gruptur cream. bu tarz büyük/ yaratıcı hatta en özgün nağmelerin kulaklara aşina olmasının en önemli göstergesi grubun dönemin en aşmış müzikal manada en birikimli elemanlarınca oluşturulmuş olmasıdır. dönemin ötesindeki icraatlar eric clapton'un egosunu yaratıcılığını dönemindeki yardırmış blues felsefesini açımlama imkanı tanıyordu. şöyle ki the yardbirds 'teyken gruptan ayrı takılmayı başladığını düşünen clapton blues'un icrasını ilerleterek geliştirerek gruba hakim kılmak isterken bunu yapamayacağını algıladı. çünkü grup ayrı telden çalıp ona göre buna fırsat vermedi. üstelik olgunun gelişim kısmından yola çıkarsak bu algı farklılığı sorun oluşturacaktı clapton'a dair .mevzu amiyane ifadeyle bluesun rocka yedirilmesiydi. bu ortamı cream ona fazlasıyla sağladı. çünkü creamde clapton tek tabanca değildi. en az kendisi kadar müzikal birikimine güvenilecek iki isim daha vardı artık. bu da daha iyi olgun çalışmalar ve müzikte gelinebilecek son noktaydı. cream'in önemi burdadır işte. tek tabanca bir yere kadar yani. zamanında clapton is godların duvarlara kazınmış olmasını anlamakta zorlanmıyoruz clapton'un büyüklüğü icabı. fakat o da en verimli dönemlerinde cream için attı sololarını...
  cream'in tadı başkadır valla. lezizdir, ötesidir, yok böyle bir şeydir dinlerken iç geçirme sebebidir. nerede plaklarım tozunu alayım diye düşüncelere sevk eder. yıllar sonra ortaya çıkıveren gruplar cream'e bir şeyler borçlu. hissediyorum...sen de mi hissediyorsun? öyleyse devam... * *
 • roger waters'a ilham vermiş bir grup. waters'ın okuduğu okulda küçük bir salonda dönem sonu konseri vermişler, o da ağzı açık izlemiş. onlarla beraber jimi hendrix de sahne almış ve konserin bilet fiyatı yaklaşık 1 pound imiş.
 • jack bruce aslinda muzik egitimi almis asmis bir insandir, ve beyin olarak cikar one. bir roportajda cream'e nasil gecis yaptiniz diye sorarlar; o da ''i have unlearned what i learned'' diye cevaplar. geride ginger baker ucmus bir sekilde siritmakta, clapton ise kopan tellerini toparlamaya ugrasmaktadir. hey gidi gunler...
 • bir anlamda ilk supergrupdiyebilecegimiz kuruldugu donemde belli bir kariyeri olan, muzikal olgunluga erismis muzisyenlerden kurulu blues rock grubu. uzun improvizeleri plak kayitlarina alarak, o donem populer muzikte cigir acmislardir.
 • bir david firth animasyonu.