şükela:  tümü | bugün
 • hull' ün geliştirmiş olduğu pekiştirme ilkesi.
  hull' e göre pekiştireç ne kadar güçlü, etkili ve ihtiyacı karşılayabilir olursa davranışı ortaya çıkarma gücü o kadar etkili olur.

  örneğin bir köpeğe otur dediğinde oturmasını istiyorsanız ona aferin oğlum demek yerine bir parça et vermek bu davranışı daha kolay yapabilmesine neden olur. hatta 2 parça et daha da kolay olur, 3 parça etle köpeğe takla bile attırabilirsin.(son cümle abartı oldu=))

  bir de bu etkinin öğrenmeye hiçbir etkisi yoktur, sadece davranışın performansını etkiler.
 • çok basit bir etkidir. ödül arttıkça davranışın görülme sıklığı artar. genelde reklam kampanyalarında kullanılır bu üründen bir tane alana bir tane şu ürün bedava şeklinde.
 • tipik 2 al 1 öde kampanyası. ez çektirmedi bana.
 • pekiştirme arttıkça davranışın gösterilme sıklığının artacağını, azaldığında ise davranışın gösterilme sıklığının azalacağını belirten ilişkidir.takdir getirirsen sana bisiklet alırım dendiğinde çocuğun derslerine olan ilgisinin artmasına sonrasında ise hem bisiklet hem de bilgisayar alırım şeklinde değiştirilen pekiştirmeyle çocukta kayışın kopmasına neden olmuşluğu vardır.
 • pekistirmenin gucu ne kadar fazlaysa tepki o kadar kuvvetli olur. ornegin, yaris atina ne kadar buyuk bir pekistirec verilirse ona ulasmak isteyen yaris ati o kadar hizli kosacaktir.
 • bu bilgiyi aklınızda daha uzun süre tutabilmek için oluşturduğum bir hikayeyi paylaşıyorum:

  crespi etkisi, ismi itibariyle akılda tutulması zor bir kavramdır. soruda şıklar arasında görüp " neydi bu yav ? " diye düşündüren kavramlardan birisi. üstelik anlamını hiçbir şekilde çağrıştırmayan bir isme sahip.

  şimdi gelelim şifremize:

  markete gittiniz ve karnınız acıktı. ancak anneniz sizi aradı ve : " gelirken bir şey yeme. sevdiğin yemekten yaptım. " dedi. siz de açlığınızı bastırması için kraker almaya karar verdiniz. raflarda crispi kraker var ve kampanyası da cabası. paketin üzerinde " 1 adet crispi alana ikincisi bedava" yazıyor. tabi siz de hemen satın alıyorsunuz.

  crespi etkisi diyince aklımıza bu hikaye gelecek ve crespi etkisinin açıklamasının "pekiştirme arttıkça davranışın sıklığı da artar. " olduğunu hatırlamış olacağız.