107 entry daha
  • kamudaki verim artsın isteniyorsa böyle öneriler yerine doğru düzgün idareciler atansın kurumlara. bir amir, memurları boş boş dururken onları göremiyorsa ne halt etmeye o görevde durur?

devletteki hatır gönül ilişkisini (gerçi her yer için geçerli) bitirdiğimiz ve yöneticileri ya da çalışanları performanslarına göre düzgünce değerlendirebildiğimiz zaman sap ile saman ayrılacak verim zaten kendiliğinden artacaktır.
  • bana kalırsa çalışma saatini arttırmanın yerine verim arttırılsın.bunun içinde tabiki rekabet ortamı yaratılsın.bunuda hantal yapısı olan devlet sağlayamayacağına göre devlet kurumlarının yerini özel sektör alsın
  • calisana -zaten hakkiyla calistigi icin- haksizlik olan; haftanin 5 gunu calismayani ise cumartesi hic bir sekilde calistiramayacaginiz icin tasarruf yerine zararla sonuclanmasi (cumartesi kullanilacak elektirik, yakit vs) muhtemel, gereksiz, akillara zarar oneri. haaa bir de her sey bitti de fistik yesili mi kaldi derler adama. senin zaten altyapin, herseyin tam. metron, otobusun, toplu tasiman 7-24 calisiyor. sabahin o saatinde mesaiye herkes ozel arabayla ya da servisle mi gelecek? butun kamu kuruluslarinin da servisi yok, herkesin ozel araci zaten yok! avrupayla neyin ayni da bunu uydurmaya calisiyorsun? herseyi gectim, ulkenin mizacina ters:-) akil-fikir diyorum...
  • batinin iyi yanlarini alalim diyen sefil bir dusunce(?) geleneginden gelen, dun arasinda oldugu toplumu etkili ve yetkili bir makama gelince gudulecek yigin olarak goren sark kurnazi bir isguzardan duyulmasina sasirilmayan ucube dusunce.

batida artik tartisma disi kalmis cag disi dusuncelerini yine batidan yalan yanlis orneklerle mesrulastirmaya calismak bunu soyleyenin dusunce namusu ile ilgili yeterli fikir veriyor!

turkiye'de faaliyet gosteren avrupa sermayeli firmalarin, calisanlarina bir turkiye'de bir de orijin ulkesinde sundugu kosullarin ortalamasini bir karsilastirsin bu dusuncenin sahibi bakalim ne gorecek?!

insanlik calisma yasami kosullarinda nereden nereye giderken ulkemiz calisanlarinin epey bir bolumunun bu sacmaliga destek verdigini gorunce size her sey mustehak diyesi geliyor insanin.

(bkz: #25655152)
  • bu düşünceyi alkışlayan bazıları var.
    ne zaman konforlu koşullarda çalışıp kendine iyi bir hayat sağlayabilen birini görsem keyifleniyorum.
    üretime nitelikli katkın olsun ama mümkün olduğunca az çalış-çok kazan. kendine ve çevrene olabildiğince fazla zaman ayır.
    ki seni gören diğerleri kendi adına umutlanırken senin için de iyi hissedebilsin.
    çok enteresan bir durum kendisi cumartesi çalışıyor diye herkesin bu duruma düşmesini isteyenler. ciddi fiziksel ve kimyasal terslikler var düşünce mekanizmalarını etkileyen.
    bunlar kanser olsa başkaları için ne dileyecekler bir düşünelim bakalım?
  • diyene sormak lazım en kaç gün çalışıyon tarraam ? zırt pırt bahanelerle gezilere çıkmıyo musun? zaten emeklilik kıyak bir de benzin ve uçak biletine de para vermiyorsun... zaten kurumun neredeyse bebek bezine kadar her şeyi alıyor.... önce bi sırtımızdkai kambur olmaktan kurtulun maaşsız , vatan için yapın o işi sonra 6. güne göz dik!

ayrıca buna destek olan gruba da bir fıkra ile eşlik edeyim. cehennemde her kazanın başında bir zebani varken bizim türklerin kazanın başına zebani koyma ihtiyacı görmemişler. zira ne zaman biri çıkmaya çalışsa ötekiler alttan çekiyormuş...

öğretmenler çok tatil yapıyor, biz deli gibi çalışıyoruz onların da tatili kalksın
    memurlar 5 gün çalışıyor , biz deli gibi çalışıyoruz onların da tatili kalksın
    memurlar fazla maaş alıyor, biz deli gibi çalışıyoruz onlar da az maaş alsın

birader senin derdin kendi şartlarının kötülüğüyse niye diğer insanları da bu şartlara çekmeye çalışıyorsun? o zaman çık isyan et şartlarımız çok kötü diye...
  • uzun yıllar cumartesi de dahil sabah 8:00, gece evet gece 22:00-23:00 çalıştım. benim maaş muhtelif fatura ve kira bedelleri dışına çıkamadan eriyip giderdi ancak bu önemli değildi. çünkü bu tempoyla çalışmamızın patronumuzun servetini koruyabilmek gibi ulvi bir sebebi vardı!

ben ve gerideki 30 kişi patronumuz daha çok kazansın diye canımızı dişimize takardık. o dönemde arada bir sabah 9 akşam 6 çalışan cumartesi çalışmak nedir bilmeyen kişiler hakkında konuşurduk. genel tepki şu şekilde olurdu: "vay amına koyduğumun orospu çocukları bunların ki de çalışmak mı? biz üç kuruş için götümüzü yırtalım bu orospu çocukları yan gelip yatsınlar bir de bizim kaç katımız maaş alsınlar olacak iş mi?" evet insani şartlar altında çalışan ve hak ettiği maaşı alan kişiler en adi orospu çocuklarıydı; günde 14 saat çalışan sigortası olmayan maaşını bile doğru dürüst alamayan insanlar için. o adamlara böyle küfür edenlerden bir defa bile kendi patronlarına küfür ettiklerini duymadım ben. aradan yıllar geçti durum hala aynı. hala bir yerlerde cumartesi çalışmayanlara küfür edilmekte.

tanım: işçiler tarafından; biat kültürünün bir parçası olarak işçinin değil de kapitalizmin tarafının tutulacağı durumdur.
  • milletin aş bulamadığı, öğretmenin iş bulamadığı memlekette çok gerekli durum.çok çalışıyordu kamu kurumları, gün üstüne gün yetmiyordu bir de cumartesi lazımdı ona da el atmak şart oldu.bir işlem yaptırmak için boş olduğu halde bir memura altı saatte derdinizi anlatamadığınız bir ülkede çok komik bir öneridir bu.maksat çalışmak değil, dostlar alış verişte görsün mantığıdır.bu öneriyi yapan milletvekili, meclise kaç gün gidiyor acaba?
  • "avrupa da çalışma süreleri çok fazla, biz yatıyoruz ondan ilerleyemiyoruz " diyen zihniyetin dileği.

http://www.fedee.com/workinghours.shtml
    görüldüğü üzere avrupada ki çalışma saatleri daha da azdır.

hükümetten özel sektörde vicdansız işverenler tarafından işten atmak tehdidi ile 12-15 saat arası çalışmak mecburiyetinde kalıp, mesai ücretlerini dahi alamayan
    çalışanlara kolaylık, işverenler karşı hamle beklerken , " eziliyorsanız, sosyal hayatınız yoksa alayınızın olmasın " gibi bir hamle gelmesi hem özel sektörlü hem de kamu
    çalışanlarını üzmüştür.

açıkçası özel sektörde çalışıp bu düzenlemeyi isteyen ve hükümete bu konuda destek verdiğini söyleyen çalışanlar ise kendilerine herhangi bir iyileştirme olmamasına karşın,
    bu denli sevinmeleri bu hükümeti gelecek sefer yüzde 60 lara taşır. ilginç milletiz vesselam. beni sokan yılan seni de soksun misali.
  • işgüzar bir bakanın demecidir. ardından "pazar günü bile çalışılsın" , "ben 6'da kalkıyorum herkes 6'da kalkabilir', "cumartesi en azından öğlene kadar çalışılmalı" diyen işgüzar bütün sermaye sahipleri de atlamıştır.

söyleyen ve destekleyen profiline bakınca anlamlı bir bütün oluşuyor. iktidar ve sermaye ortaklığı elbette ülkeyi siyasi açıdan dilediği gibi evirir çevirir ve de halka dilediğini yapar. siyasi rejim, ideolojiler, hukuk kuralları, anayasa vs. bu iş birliği içinde anlamsız ve de önemsiz bir yer edinmekte. ekonomik gücü elinde tutan ve bunu besleyen egemen güç işçiye öl dediklerinde de öldürürler artık.

çalışılmaması taraftarı değilim ama siyasi iktidara ve özellikle akp iktidarına hatırlatmak lazım "kamu işçileri daha fazla çalışsın" diyeceğinize iktidara geldiğinizden beri yerel yönetimler başta olmak üzere, kamunun bir çok alanına ve kurumuna gereksiz yere o kadar çok insan doldurdunuz ki haftalık çalışma gününü değil 6'ya 8'e çıkarsanız gereksiz yere işe aldığınız insanlardan bir verim alamazsınız.

iktidar ve sermaye sahipleri madem o kadar uyumlu bir birliktelik içindeler akp kamu kurumlarına doldurduğu yandaşlarını geri çeksin, versin bu çalışkan sermaye sahiplerine onlar da bunları nasıl kullanıyorsa kullansın. bakalım "torpil yapan memnun, torpille geleni çalıştıran memnun" oluyor mu?
41 entry daha
hesabın var mı? giriş yap