• yanlış bir kullanım ile, oksijen alımı ve kalp ritminin yetmediği yüksek efor sonucunda yaşanan dalak ağrısına verilen addır. bu durumda dalak gerçekte büyümez. gerçek dalak şişmesi ise gaucher hastalığı gibi aşırı yağlanmaya sebep olan veya enfeksiyon, tümör vb durumlarda gerçekleşir.

bu yanlış kullanımın pratikte hiçbir zararı yoktur. ancak koşu, bisiklet gibi bir sporla uğraşırken "dalağım şişti" derseniz, görev bilinciyle yanıp tutuşan bir çok bilmiş hemen çıkıp size "dalak aslında şişmez" diyecektir. kendisine "kafa da aslında şişmez ama sen kafamı şişiriyorsun" diyebilirsiniz.
  • dalak gercekte artmis egzersize sanildiginin aksine buzuserek yanit verir.
  • kişinin egzersize başlamasıyla egzersizde aktif durumda olan kas gruplarına kalp kan pompalamaya başlar. ancak kalp atımı egzersiz şiddetli ise hemen üst seviyelere çıkamadığı için yeterli kan pompalanamaz ve dalak burada içinde bulunan kanı büzüşmek suretiyle vücuda taktim eder. burada depolu yedek kan kalp atımı egzersiz şiddetine gelinceye kadar idare eder. daha sonra dalak yedek kana ihtiyaç olmadığı zaman büzüşmeyi bırakır. dalak şişmez büzüşür.
  • dalakla falan alakası yok bunun. aşırı efor sonucu diyafram kasına kramp giriyor. başka bir şey değil.
  • vuku bulunca yava$ tempoda bir sure daha ko$manin faydali oldugu durum.
  • bir kızılderili ismi
  • halı sahadaki en klasik bahanelerin özüdür.

-abi ben kaleye geçeyim ya, çocuk sıkılmıştır. (dalağım şişti, adım atamıyorum layn!)
    -hadi geç, biraz da ben defans oynayayım.. bu iyiliği de kimseye yapmam hee... (hay ben bu dalağı... ıghh... )
  • t. çok karıştırılan bir ağrı türü.
    genelde koşanlarda, kaburgaların bittiği yerde, sağda veya solda ortaya çıkan ağrı türüdür.
    diyaframı kaburgalara bağlayan ligament dokuda zorlanma sonucu ortaya çıkar.
    koşarken zıplarsınız. bu hareket, üzerindeki yükün tekrar tekrar diyaframa baskı yapmasına neden olur. su içmişsinizdir, yeni yemek yemişsinizdir veya sadece formsuzsunuzdur. bu durumda, ligament esner ve bunu ağrı olarak hissedersiniz.
    eğer koşarken olduysa bu ağrı, kuvvetle muhtemel, ağrının olduğu taraftaki ayağa basarken, ritmik olarak nefes veriyorsunuzdur.
    eğer yukarıdaki nedenlerden birine sahipken koşmanız gerekirse, ayak ritminiz ile nefes ritminiz aynı olmasın. nefes verme anı hep sağ ayağa veya hep sol ayağa gelmesin. böylece yük, diyafram üzerinde farklı noktalara dağılır ve vücut bunu daha kolay tolore edebilir.
    iyi koşular,
hesabın var mı? giriş yap