• büyüleyici sese sahip bir italyan/mısır asıllı hatundu kendisi. yalnızca sesi değil kendisi de çok güzeldi aslında... yıllarca fransa'da yaşamış ve oralı gibi olmuştur bir bakıma. kendisi bizleri mükemmel sesiyle büyülerken, kendi hayatında ne fırtınalar kopuyormuş demek ki intihar etmiş yıllar önce. i found my love in portofino, besame mucho, paroles paroles, histoire d'un amour ve tabiki lady d'arbanville bizlere bıraktığı yüzlerce şakıdan en akılda kalanları. ilginç olan, fransızca bilmememe rağmen dalida'nın yorumladığı lady d'arbanville bana daha bir etkileyici geliyor. cat stevens abimiz kızmasın tabi.
  • ailede kendisini dinleyen uçuncu jenerasyon olma şerefine nail olduğum kişi.
    her anı skandal ve macera dolu olan hayatı neden filme çekilmedi ve bu sanatseverlerin gozunden nasıl kaçmış hala anlayabilmiş değilim.

edit: frankiegoestohollywood düzeltti saolsun, hayatı filme çekilmiş hem de iki kez.
  • hayatını konu alan 2005 yapımı dalida adlı film izlemeye değerdir. yönetmenliğini ünlü fransız yönetmen luis bunuel'in üvey kızı joyce bunuel'in yaptığı filmde dalida* rolünde sabrina ferilli oynamaktadır. filmde, ayrıca, tanıdık isimlerden christopher lambert da rol almıştır.
  • italyan kökenli, kahire doğumlu ancak; kariyerini vatandaşlığına geçtiği fransa'da yapmış. 54'te mısır güzellik kraliçesi seçilmiş, 55 kez altın plak almış ve "elmas plak" verilen de ilk şarkıcı olmuş. yorumculuğu benim de çok hoşuma gider. üstelik bazı şarkıları da var ki; bir eşi daha yokmuş gibidir benim için. epey beğenirim yani. canım dalida! nokda
  • bugünlerde altınbaş kuyumculugun anneler günü reklam filmdeki mama adlı şarkıyı seslendirendir.
  • hayatının belki de bir çok tarafında mutsuz olmus olsa da şarkılarına bakınca aslında tum olumsuzluklardan sıyrılıyor. gigi la amoroso 7 yıl boyunca okumamış daha sonra sahnede bu şarkı ile diva laşmıştır. ajda pekkan ile yan yana bence gelemez bile.yaşıyor olsa idi bunu kanıtlayacağına eminim... o bir dalida ve el cordebes onunla güzel
  • gelmiş geçmiş en iyi 'bang bang' yorumunu ortaya çıkarmış sanatçı. kill bill serisinin soundtracki ve nancy sinatra dahil bu şarkıyı söyleyebilmek konusunda dalida'yı geçememişlerdir. siyah beyaz klibi harikadır.
  • ajda pekkan'dan daha yürekli olan fransız sanatçı. en azından yaşlanmayı kabul etmiş ve doğal hali ile bile güzelliğini korumuştur.
  • bu kadına o veya bu ülkenin ajda pekkanı denemez, yaşıyor bu kadın; yani zamanında yaşamış. ajda ben bildim bileli ölü ama incelemeye değer o ayrı da esas adı ıolanda cristina gigliotti bu kadının kendini öldürmeden önceki son canlı performansı ankaradaymış.
hesabın var mı? giriş yap