• renk korlugu
  • paranoya ve yalniz kalma korkusundan kaynaklanan hep birileriyle beraber olma istegi, onumuze gelene bir tekme durumu da ilerleyen zamanlarda gelisir. dort en ideal rakamdir.
  • daltonizm; kahverengi ve yeşil tonlarını ayırt edememe durumu olup, bir renk körlüğü uzantısıdır, elbette ki, kalıtsaldır. ehliyet alamazlar, karabiber'i renginden ayırt edemezler, benim gibilerdir... [isteseler hepsini yaparlar, bi yolunu bulurlar]
  • eğer 0,6 clik bir işik hızıyla giderken kırmızı ışığıda yeşil gördüm bahanesine sahipsiniz.eğer daltonizmse olayınız büsbütün sarpa saracaktır işler...
  • (bkz: daltonlar)
  • 4 samimi arkadaşın bi şekilde, uysa da uymasa da boy sırasına geçip;
    -ben jack!
    -ben joe!
    -ben williams!
    -e ben de avarel olayım bari
    diyerek kendilerini salak duruma düşürme hastalığı olup her insanda görülebilir.
  • bu hastalığa sahip olan kişilerle okey oynamak süper zevklidir; sürekli hata yaparlar, taşları karıştırırlar v.s...
  • akromatopsi olarak da bilinir.
  • -gözlerini kıskanıyorum senin, çok güzel maviler.
    -ne diyosun dafi, keşke o renk olmasaydılar da renkleri anlayabilseydiler. bak ehliyet bile alamıyoruz.

gibi bir girizle öğrendiğim renk algısı hastalığı. bişe diyemedim tabii mustiye, öyle kalakaldım. bu kalakalmaya benzer bi kalakalmayı yek parmağı eksik, tırnak kenarı atıklarımı yolarak yara ettiğim parnak ucumu gören ve "yapma kuzucigim" diyen birine "yapıcem işte, isterse kopsun parnak" dediğimde "öyle deme, bak artık eskisi gibi gitar çalamıyorum" cevabını alır almaz yaşamıştım. bi de...
  • uc cesit daltonizm vardır. bunlar fotopigment proteinlerinin uretimini saglayan genlerin hasar gormesiyle ortaya cıkar.
    protanop; sarı, dötenarop; yeşil, tritanop; mavi konilerin pigmentinde tahribat meydana gelmesiyle olur.
hesabın var mı? giriş yap