• damarlar pes ettiği vakit, en usta en deneyimli hemşirenin de yapamayacağı eylem.
  • hastaneye gittigimde uzerimde egitimdeki hemsirelerin deneme yapmasiyla kendimi kobay fare gibi hissettim.

guya daha tecrubeli bir hemsire abla koluma turnike niyetine plastik eldiven baglamis, damari hissetmeyi ogrenci hemsirelere anlatirken beni pek hayirli islerin beklemedigini anladim.

gozlerimdeki kurbanlik koyun bakisinin farkina varan tecrubeli hemsire, nryse bunu ben yapayim diyerek hayatimdaki en acili acilisi yapti.

ama damara giremedigini soyleyip oteki kolumu uzatmami istedi.

simdi iki kolumda iki kocaman morluk, iki kocaman bandaj ve iki kocaman agri...

yapilamadiginda son derece aci veren tibbi islem
  • bir gunluk yenidogandan tutun da doksan yasindaki birine dek acamayacagim damar yolu yok, o kadar da iddialiyim.
  • hemşirelerin aramaya inandıklarını* belli ettikleri eylem.
  • yillarca damar yolu acilan bir insan olarak soyleyebilirim ki acilan bi yarrak degildir afedersiniz..damar yolu acicagim acilin ben hemsireyim diyen florans naytingeyl modundaki hemsireler bi tane damar bulup oraya serum baglarlar..hesapta bi hadise oldugunda o serumun lastiginden iceri enjekte etmektir niyet..ama "damar yolu acacagim super olacak gelmis gecmis en supper damar yolu bu olacak" kahramanliginda "belediye yol acma ekibi kahramanligi" nda calisan hemsirelerimiz sabit bir sekilnde o igneyi baglayamazlar..cikar gider damar kayar insanin cani cok yanar.. (bu da boyle garip bir animdi..)
  • zorda kalınmadıkça akrabayla çalışılmaması gereken durum. 30 yıllık hemşire bile olsa çocuğunu görünce heyecanlanan anneyle bu işlem yapılmamalıdır. daha uzak akrabalık-yakınlık derecesinde bir hemşire ile yapılmalıdır. ayrıca damar yolu açıldıktan sonra insan vücuduna verilcek tüm sıvılar serum yoluyla verilmelidir. serumun yanından vereyim gitsin dediğiniz antibiyotik ya da başka sıvı damar yapısını bozduğundan 1-2 serum sonrasında açılan damar yolundan faydalanmak mümkün olmayacaktır ve hastaya eziyet veren 2. ya da 3. damar yolu açma işlemi uygulanmak zorunda kalınacaktır.
  • nir teknolojisini (bkz: near-infrared) kullanarak, zahmetsizce kan almayı amaçlayan tıbbi bir eylem. pratik

özellikle bebekler, yaşlılar ve kemoterapi alan hastalarda daha bir işe yarayacağı kesin.
  • yeni jenerasyon sağlıkçıların çok zorlandığı işlemdir. yolu çok sık hastaneye düşen biri olmamakla birlikte; çocukken hastaneye gittiğimde o ince damarlarımda anında damar yolunu bulan att'ler nerede şimdi yetişkin damarını açmak için delik deşik eden genç att'ler nerde... eğitimin her açıdan kötüleştiğinin bir diğer göstergesi olsa gerek. sağlık liselerinin kalite göstergesi.
  • 112 cilerin ambulans son sürat virajlı yolda giderken bile yapabildikleri eylem. tam bir yetenek işidir, küçümsenmemelidir. evet her acil vakaya (bacağı/kolu kırık olsa bile) damar yolu açılır/açılmalıdır. bunun amacı hastaya eziyet etmek değildir. olası bir taniyon düşme/çıkma ya da benzeri durumlarda müdahaleyi kolaylaştırır, hayatın devamlılığını sağlar.
hesabın var mı? giriş yap