• kımıltılarını zaptetmek zor olsa da, zihni denetlemek iyidir; evcilleştirilmiş zihin mutluluk getirir.

ne başkalarının yanılgıları, ne hataları, suçları, unutkanlıkları… bilgenin tek ilgisi kendi noksanlıkları olmalı.

bir ahmak bir bilgeyle ömür boyu dostluk etse, gene de bilgelik gerçeğini anlayamaz; kaşık çorbanın tadını alamaz ya, işte öyle…

dhammapada ( gerçeğin yolu) buda dedi ki…
  • hayatımızın her anı yeni bir yaşam ve eski bir ölümdür. biz geçip giden zamanda ölür, gelen zamanda yaşarız.
  • buddhacılığın törebilimsel kurallarını ve buddha'nın bu alandaki özdeyişlerini toplayan kutsal kitap.
  • hindu bilgelik kitabı. “dharma’ya götüren yol” anlamına gelir.
  • aydınlığa giden yolun kılavuzu. öyle doğru bir kılavuz ki kimse içinde yazılanlara muhalif olamaz çünkü dengeyi, erdemi ve iyiliği tavsiye ediyor, insan bunlara muhalif neden olsun? bu yönüyle dini bir kitap özelliği taşımıyor ki bu şahane bir şey.

tek bir doğru var ve bu tek olan doğru var olan her perspektiften anlatılmış.

-“incittiler beni, kırdılar beni, yendiler beni, aldattılar beni” diye söylenerek ağlayıp durma; bu kötü yargıları içinden atarsan, seni yakan sevgisizlik de öyle uçar gider...

diyor mesela. sahiden, ağladığımız her an daha fazla hüzne de kapı açmıyor muyuz? evet, üzüldük, üzülüyoruz ama üzülmekten de geçmenin zamanı gelecekse bu bize bağlı değil mi?

- düşman düşmanına, ya da tiksinen tiksindiğine ne yaparsa yapsın, hiçbir düşman yanlış yönlenen bir zihnin sana verdiği zarar kadar zarar veremez.

düşünün, sizi uyutmayan insanlar mı, yoksa insanları takıntı haline getiren zihniniz mi? gece yatağınıza girdiğinizde, odanızda sizden başka kimse yokken, susmayan o sesler insanların mı, yoksa zihninizin mi?

aforizmaların her biri düşündürüyor ve her biri erdemli olmaya davet eden naif birer öğreti. her insan okumalı, kendisine alacak bir şeyler zaten muhakkak ki bulacaktır.
  • 63. ahmak olduğunu bilen ahmak, hiç olmazsa buncacık
    bilge sayılır; kendini akıllı sanan ahmaksa gerçekten
    ahmaktır.
    64. bir ahmak bir bilgeyle ömür boyu dostluk etse, gene de
    bilgelik gerçeğini anlayamaz; kaşık çorbanın tadını
    alamaz ya, işte öyle...
    65. aydın bir kişi bir bilgeyle dostluk etse, bir dakika yeter
    anlamasına; dil çorbanın tadına varır ya, işte öyle...
  • 1) yaşlanan bir doğam var. yaşlanmaktan kaçmanın hiçbir yolu yok.
    (2) hastalanan bir doğam var. hastalanmaktan kaçmanın hiçbir yolu yok.
    (3) ölecek olan bir doğam var. ölümden kaçmanın hiçbir yolu yok.
    (4) benim için değerli olan her şeyin ve sevdiğim herkesin değişen bir doğası var. onlardan ayrılmaktan kaçmanın hiçbir yolu yok.
    (5) eylemlerim benim sahip olduğum tek şey. eylemlerimin sonuçlarından kaçamam. eylemlerim, üzerinde durduğum zemindir.

(bkz: buddha)
    (bkz: dhammapada)
  • buddha yi dile getiren antoloji.
  • ‘dammapada’ budist dhamma'sını ve ahlak sistemini açıklayan vecizeler topluluğudur. m.ö. 3. yy'da toplandığı zannedilmektedir. içerisindeki metinler, mükemmellik yolunu gösterir ve yolun sonuna ulaşılması için yapılan mücadeleyi kapsar. gerçeğe giden, aydınlanma, sevgi, yaşam ve mükemmellik yoludur. diğer dinlerde buna tanrı yolu adı verilir. insanoğlunun ruhsal konudaki en büyük eserleri arasında yer alan bu eser, bir sevgi ve aydınlık kaynağıdır. her bir beyiti küçük bir yıldız, tamamı da sonsuzluğun aydınlığı gibidir.
  • korhan kaya tarafından çevrilen eser.
hesabın var mı? giriş yap