aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3730 entry daha
 • orta yaşlı jonas'ı her gördüğümde hayrettin karaoğuz sandığım dizi. her an bi şaka yapacakmış, gülüp dalga geçecekmiş gibime geliyor.
 • diziye hiç başlamamış arkadaşlara tavsiyem, yakınlarında nüfus memuru arkadaş, eş dost varsa onlarla birlikte izlemeleri diziyi. hani karakterleri kaçırsalar bile en azından kim kimi zikiyor onu takip etmenize yardım ederler.
 • sanırım yanıtı olmayan bir soru buldum, var mı ben dark üstadıyım diyen? buyursun.

  --- spoiler ---
  acaba saatçinin kendi torununun adının da charlotte olmasının sebebi nedir? bildiğimiz charlotte bebekken noah'dan kaçırılıp saatçiye getirilmişti. (kaçıranlar da yine charlotte ve dilsiz kızı elisabeth idi.)
  --- spoiler ---

  _________________
  edith: not: çok yanıt geldi ama net bir bilgi yok, sadece yorum yapılabiliyor.

  ben diyorum ki, belki de orası da gerçek dünya değildi.
 • ilk sezonunu yeni çıktığı dönemde izlediğim ve çok beğendiğim diziydi. genelde bu tür kompleks konuya sahip dizilerin ilk sezonları başarılı oluyor, sonradan çok fazla dallandırıp budaklandırıp olayı katlanılmaz bir hale getiriyorlar. açıkçası dark için de bunu bekliyordum. ikinci sezonu ilk sezon kadar beğenememiştim. final sezonunuysa sanırım ikinci sezondan bile daha az sevdim. sanki olaylar kurgu esnasında önceden planlanmamış da sonradan eklenmiş gibi hissettirdi, olayların sündürüldüp durduğu türk dizileri gibi kusturacak raddeye geldi bazı yerlerde, umarım anlatabilmişimdir. ayrıca bazı yerlerde efektler gerçekten çok kötüydü, selena izliyormuşum gibi cringe oldum sağ olsunlar. yine de dizi işte, keyifli birkaç saat geçirdim sayelerinde.ayrıca mevcut teknolojiyle bu konu üzerine ortaya koyulabilecek en iyi iş olduğu çok açık, işin başta 1-0 geride başlatan kısmı da bu. konu çok zor bir konuydu. onca bölüme dönüp bakınca dizinin kötü bir dizi olduğunu asla söyleyemem ama ilk sezonun kalitesini yakalayamadıklarını düşündüğümden topluca puanım 7/10.
 • ilk sezonu haricinde çöp olan dizi.

  hiç izlememiş olanlara, yeni başlayanlara tavsiyem ilk sezonu izleyip kapatın.

  yok zaman makineleri, yuvarlak toplar; yok bilmem bu kaderimiz, biz ayrılamayız cart curt.
 • boris niewald karakterinin spinoff dizisi çekilsin. bu karakter hakkında her şeyi tam takır anlamış yazarlar yeşillendirsin. bu karakterin geçmişi ve gizemini hala anlayamadım.
 • 2. sezonla yakalanan ivmenin bu sezon tutturulamadığını düşünüyorum.

  3. sezon final spoiler
  --- spoiler ---
  bu konuda ilk eleştirim diyaloglara.

  1) dizide kimse arasında normal konuşma geçmiyor. sürekli bir özlü söz söyleme arzusu ilk sezonlarda gizem katsa da artık her şey açığa çıktıktan sonra sıkmaya başlıyor.

  2) eğer geleceğin hayattaysa kendini vuramazsın. hadi ya bıçakla kessem. girmez mi yani bıçak da. ya da uçurumdan atlasam uçmaya mı başlarım bir anda. hiç gerek yoktu o sahnelere.

  3) sansasyonel şeyler yaşansın diye anlamsız cinayetler işlenmesi. en belirgini adam'ın annesini öldürmesiydi. martha, jonas'ın öldürülmelerinin de çok altı doldurulmadı.

  4) hiç gerek yokken paralel dünya oluşturulması yetmedi, bir de kuantum dolanıklığı sokuldu diziye. kuantum dolanıklığı çok çok küçük maddelerin yer aldığı kuantum dünyası için geçerlidir. diğer maddelere uygulayamazsınız. diyelim uyguladınız... kuantum dünyasında maddenin tüm potansiyel konumlarında bulunduğu, tüm potansiyel yolları kullandığı iddia edilmekte. yani insana uygularsak, elinizin hareket edebileceği her cm de eliniz alternatif olarak bulunmaktadır. diğer organlarınız için de aynısı geçerli. diğer canlılar için de. sonuç olarak her saniye trilyonlarca farklı gerçeklik oluşması gerekir eğer kuantum dolanıklığının farklı gerçeklikler yarattığını ileri sürersek. dizide nedense sadece 1 farklı gerçeklik oluşuyor.

  5) dizinin ana konseptine ihanet edildi. 3 sezon boyunca zaman yolculuğunun bir döngüye yol açacağı, bu döngünün değiştirilemeyeceği anlatıldı. bu yönde bir dünya çizildi. bu zaman yolculuğunun en mantıklı konsepti çünkü torununuz zaman yolculuğu yapıp şuan yanınıza gelse henüz o gelecek yaşanmamış olsa bile şu an torununuzun yanınızda olması gerekir. zaman yolculuğu her zaman döngü yaratır. (predestination filmi bu açıdan bir baş yapıttır gözümde). dizi bu konsepte uygun giderken son bölümde sırf mutlu soncu polyannalar üzülmesin diye konsepti yıkmaya karar verdiler. bunu da saçma anlamsız bir şekilde yaptılar. burada çoğu kişinin yazdığı gibi o arabanın o yağmurlu gecede martha ve jonas yüzünden kaza yapması gerekiyordu.

  şimdi tüm bunlardan bahsettim diye madem izlemeseydin diyen arkadaşlar çıkabilir. eminim ki sizden daha çok zevk almışımdır diziden. izlediğim en iyi 10 dizi içerisine bile sokabilirim rahatlıkla. olumlu yanlarından bahsetmeye kalksam sabaha kadar yazmam gerekir. son sezonda gördüğüm eksikliklerden bahsetmek istedim sadece. dizide emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

  --- spoiler ---
 • finalin şu kısmıyla ilgili beni aydınlatacak biri çıkarsa çok sevineceğim dizi;

  --- spoiler ---

  şimdi eğer bu gerçek dünyayı claudia keşfettiyse daha önce oraya gidilmediyse; son bölümde jonas dolabın içinde marthayı gördüğünü söylediğinde martha "o sen miydin rüya görmemişim" gibi bir şey söylüyordu. sonuçta rüya değil gerçekten yaşanan bir olay.
  peki bu, yok olma anını da daha önce yaşadılar demek olmuyor mu?

  dizide hiçbir şey boş yere olmadığı için durduk yere nostalji olsun birbirinizin çocukluğuna bakın dememişlerdir herhalde.
  --- spoiler ---

  edit: olmuyormuş. herkes farklı noktadan bakmış olaya, buna rağmen çıkan sonuç ilk kez yaşandığı yönünde.

  merak edenler için aklıma yatan birkaç yazarın teorisini olduğu gibi bırakıyorum:

  --- spoiler ---

  -orada zamanın ötesine geçtikleri için geçmişleri baştan yazılıyor. küçükken orada ilk kez görüyorlar ama zaten küçükleri gördüğü için o an otomatik bir anıya çevriliyor.

  -dolapta jonasi goren kucuk marthanin dunyasinda jonas yok. bu sebeple kucuk marthanin gordugu sey kendi dunyasi acisindan ilk kez yasaniyor. martha bu ani kucukken ilk kez yasadi ve buyudugunde jonasa o sen miydin cumlesini de ilk kez kurdu.
  jonas ve martha o boyuttalarken kucuk martha o dolabin kapagini acip jonasi es zamanli olarak gordu. yaninda ki o kucuk marthanin buyumus hali de jonas bunu anlatinca gecmisinde gordugu bu goruntuyu sadece hatirladi.

  --- spoiler ---
 • bunlar benim zaman bacımın anasını siktiler.
 • 3. sezonu ile karmaşık ilişkiler ağı ile aforizma tadında repliklerle katran ve tüye bulanmış vasat bir final yapmış dizi. malesef 2.sezon ile birlikte düştüğü 12 monkeys çakmalığı durumu o kadar alenileşmişti ki senaristler uğraşa uğraşa durumu ancak bu kadar kurtarabilmişler. sanırım bir an için jonas ve martha'nın çocuğundan bir athan da çıkarsak mı diye düşünmüşler ama sonra aralarına bir anlaşmazlık olmuş ve hikayeyi hızlıca herkesin anlayabileceği bir adem havva hikayesine evirip nihayetlendirmişler.

  özetle henüz 3.sezonu izlemediyseniz 7 bölümü boşu boşuna seyretmeyin. doğrudan finali izleseniz de olur.
221 entry daha