• beyaz yakalı ameledirler.

deneyimli bir dba olarak genç nesillere tavsiyem dba olmamaları yönündedir.
    yazılımcı olun, danışman olun ne bileyim gidin kebapçı açın ama dba olmayın.

eğer ayın 3 cumartesi günü çalışmak istiyorum, stressiz yaşayamam, cahil/deneyimsiz uygulama geliştirmecilerle uğraşmak benim için bir zevktir diyorsanız dba olabilirsiniz.
  • sektörde kimi ünvanlar vardır. adına yakışır iş çıkarabilene geri kalan herkes saygıyla, tefekkürle bakar. database admin de öyledir.

seviyorum insan ilişkilerini başka başka şeylere benzetmeyi.

bilgi işlem sisteminizi bir şehir olarak düşünün. metropol değil ama hayal etmesi zor olur. amerikan filmlerindeki kasabaları hayal edin.

sistem uzmanı levazımcıdır, yol kazar köprü yapar birbirine bağlar şehrinizi

yazılımcı inşaat mühendisi, mimar, inşaat ustası, amele hepsi birdendir, binalarınızın işlevselliğini, sağlamlığını, bir binanın diğer binanın üstüne binmemesini sağlar

dba ise kasabadaki ayyaş, araba mezarlığındaki huysuz ihtiyar gibidir. herkesin kılı, yünü, tüyü, eskisi bu adamda toplanır.
  • bilgi işlem merkezlerinde herkesin elbet bir gün yanına uğrayıp çay ısmarlamak zorunda kalacağı çalışandır.

birini canlı görmek isteyenler şu yakışıklı arkadaşa bakabilirler.
  • sozlukte varsa soyle sql'den iyi anlayan optimize seyler yapan bi mesaj ativerin ya :)
  • tespiti sevdim :)

oracle admini ise havasından geçilmez, sql vb. bir adminse tespit mükemmel :)
  • iyi sayılabilecek bir şirkette belli bir yaşın altında göremeyeceğiniz bir meslektir. belli yaş 30 mudur, 35 midir, 40 mıdır tam emin değilim.
  • en sevmediğim it çalışanı tipi.

sırf bunlarla daha az yüzgöz olayım diye az biraz linux, weblogic, orta katman falan öğrenmişliğim, oracle ürünlerinin kurulumlarını yapmışlığım, conf dosyalarının ne işe yaradığını araştırmışlığım vardır.

müşteriden direkt çağrı geldiğinde mal gibi kalırlar. bir de bu asosyallere anlayacakları dilden anlatmak gerekir. 1 paragraftan uzun şeyleri idrak etmekle ilgili sorunları bulunur .

onlardan bir şey isteyeceğiniz zaman askeriyedeki gibi emir tekrarı yaptırmakta fayda vardır, günlerini omuriliğin kontrolüne bıraktıklarından şüphe ediyorum.

haftada 5 gün yatıp 2 gün gecelerler, o 2 gün için de tüm hafta kafamızı sikerler.

https://youtu.be/ybj9nzn-bim?t=256

edit:
    aşağıda alıngan bir tanesinin kendisini koyunun olmadığı yerdeki abdurrahman çelebi sanıp gaza geldiği uzmanlık. öyle basit sorunlarımız olsa haberiniz bile olmaz. aslında şifreleri ele geçirdiğimiz zaman zaten haberiniz bile olmuyor ama, neyse.
hesabın var mı? giriş yap