şükela:  tümü | bugün
 • bbc nin cogu belgeselinin arkadaki karizmatik ingiliz sesi...
  (bkz: narrator)
  daha sonradan yapimcilik da yapmaya basladi ve anglosakson halki arasinda david attenborough belgeselleri gibi bir kavramin olusmasini sagladi...
 • kardesi sir richard attenborough gibi sir olan, life on earth, the living planet, life of mamals,life in the freezer, life of birds, blue planet, the private life of plants gibi lifelara takintili, seyrettiginizde hemencecik bitiyormus gibi gelen,tadina doyulmayan belgeselleri yapan, her ulkeye bir tane lazim bbc yapimcisi, super i$ler cikartan arastirmaci. belgeselleri; "geyik pe$inden ko$an aslani cekeyim, dur $u timsah di$leri ile nasil lime lime ediyo zebrayi, onu yakalayayim; bakin cita nasil en hizli kosuyo hayvan gibi, biz de onu cekiyoruz aha bakin bakin..." dan ziyade, sanki uzaylilar gelmis de bizim gormedigimiz dunya hakkindaki enterasan seyleri yakalamis gibi gelir insana.
 • yaptığı belgesellerin tadından yenmediği amca...
  50 sene çalışınca neler yapılabiliyormuş merak edenler için:
  http://www.bbc.co.uk/…/who/david_attenborough.shtml
 • tam adi, sir david frederick attenborough. 8 mayis 1926 da londra'da dogmus. 1985 te sir unvanini almis.
 • mayis 2006' da seksenlik bir cinar olacak kisi. hala kaya gibi amcam. dunya insani.

  en son planet earth belgeselini seslendirmesini* yapti. simdilerde natural history museum' da adina bir bolum insa ediliyor.
  http://www.nhm.ac.uk/…/news/2005/nov/news_7110.html
 • çocukluğumda en çok yerinde olmak istediğim kişilerden biri. olağanüstü belgesellerde ismi vardı. kitapları da vardır.
 • yeryuzundeki en farkli, en sevecen, en bilge ogretmen. dunyayi, yasami, hayvanlarin goz kamastirici buyusunu ve karmasikligini ninni gibi isleyen cesur yaratici karizmatik ingiliz, hueeeey sir david attenborough beee. bir de cok iyi taklidini yaparim.
 • televizyonda didaktik bir şekilde, "doğayı koruyun, bişeylerler yapın" demek yerine, doğanın güzelliklerini, ilginçliklerini sunarak insanların dikkatini çekmek ve bu sayede doğayı korumalarını sağlamayı daha doğru bulmaktaymış; hiç bir şekilde yapımlarında "öğüt" vermediğini söylemekte. sanırım doğrusu da ancak bu olabilirdi.

  ayrıca yaradışılçılar tarafından taciz edilmesine de şu şekilde cevap vermiştir; -kendisi agnostiktir.

  "my response is that when creationists talk about god creating every individual species as a separate act, they always instance hummingbirds, or orchids, sunflowers and beautiful things. but i tend to think instead of a parasitic worm that is boring through the eye of a boy sitting on the bank of a river in west africa, [a worm] that's going to make him blind. and [i ask them], 'are you telling me that the god you believe in, who you also say is an all-merciful god, who cares for each one of us individually, are you saying that god created this worm that can live in no other way than in an innocent child's eyeball? because that doesn't seem to me to coincide with a god who's full of mercy."
 • sesindeki bilgelik tınısını bir kenara bırakalım, kendisi uzunca bir süre bbc2'nin (yani 'belgesllerin') , bir süre de komple bbc'nin yayın yönetmenliğini yapmıştır.

  superb lyrebird denen kuşun elektirikli testere sesi çıkartabildiğini, pika denen hayvanın kış alışkanlıklarını, satoyama gibi büyülü bir japon güzelliğini bizlere tanıtan insandır.
 • dogayi sunumda peygamberimsi bir hava tasiyan, cok mutesekkir oldugum insan.