şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adı, "sum: forty tales from the aftelives" olan "ve... sonraki hayattan kırk öykü "adı ile dilimize çevrilmiş kitabın yazarı.
 • nörologdur bir yandan.
 • zamanın nasıl algılandığı ile ilgili deneyler yapan nörobiyoloji profesörü. kaza ya da felaket anlarında neden insanların olayın yavaş meydana geldiği izlenimine kapıldığını araştırmış. böyle durumlarda beynin amigdala bölgesinin aktif olması, hafızanın güçlenmesine neden oluyormuş. olaya ilişkin daha fazla ayrıntı hafızaya kaydedildiği için de, insan kendini ağır çekimde gibi hissediyormuş. bu olayı aynı zamanda insanların yaşlandıkça zamanın daha hızlı geçtiğini düşünmelerine de bağlamış.

  ulaşabildiğim birkaç yazısından anladığım kadarıyla, beyin bilgiyi çeşitli şekillerde düzenleyerek dış gerçekliği, kendi ihtiyaçlarına göre yeniden oluşturuyor. yaptığı bir çok deney, bu gerçekliğin büyük bir kısmının özellikle de zamanı algılama şeklimizin yanılsamalarla dolu olduğunu ortaya çıkarmış. ama beynin bu yanılsamaları oluşturabilmesi, yani dış gerçekliği ince ayarlarla kendine göre düzenleme yeteneği aynı zamanda gerektiğinde bilgiyi farklı şekillerde işlemeyi öğrenebilmesini de sağlıyor.

  “hakikati incelerken, earny ve saharol bana sormuşlardı: “bundan sonra ne var?”diye.. bunu düşünürken, sadece doğa ana bize donanım eklemeyip biz kendimiz de donanım ekleyebilirsek ne olur? bu bizi şuna getirdi.. beyin 2.0 .. dünyanın geleceğinin gideceği yön.. fikir şu: korkteks o kadar uyarlanabilir ki, herhangi bir çeşit bilgiyi alıp, herhangi bir yeni tarz donanımı beyne ekleyebiliriz.

  tabii başlangıç olarak, elektromanyetik spekturumda görebilmek için birazcık daha genişleme yapabiliriz ve bu yolla bal arıları gibi mor ötesi ışınları ya da yılanlar gibi kızılötesini algılayabiliriz ve hatta daha da genişletebiliriz... cep telefonu sinyalleri, radyo, tv sinyalleri.. bunların hepsi elektro manyetik varyasyonlar. görülebilen ışık dediğimi şeyle aynı ama sadece farklı dalga boyları...ve biz bunları görmeye başlayabiliriz. tabii bir başka yapabileceğimiz şey, borsadaki, hava durumu datasını doğrudan beyne eklemek, borsayı hakikatten algılayacak, takip edecek bir algıya sahip olmak.. işte bu muhtemelen gelecekteki halimiz.

  bana göre sadece 6. hissi elde etmeyip, 7., 8., 9., 10. hislere de ulaşacağız.öyle değil mi?işte gidişat muhtemelen bu yöne doğru gidiyor. data ekleyebilirsin.bu sanal gerçeklik makinası değil mi? buraya data kabloları ekleyebilirsin ki optik sinirler, duyma ile ilgili sinirler de data kabloları değil mi? kendimizi bile oraya ekleyebilir ve değişik bir hisse sahip olabiliriz! sudaki balığın hakikatı nasıl algıladığına dönersek, muhtemelen gelecekte olacak şey, kendi suyumuzu kendimizin yapacağı, ne çeşit bir su istersek onu yapabileceğimiz ve belki de matrixde yaşabileceğimiz! dolayısıyla gidişat buna doğru...”

  http://www.okyanusum.com/…gesel/david_eagleman.html
 • çok övülen incognito adlı kitabı domingo yayınları tarafından türkiye piyasasına verilmiştir.
 • baylor college of medicine'da calismalarina devam eden cekici profesor.
  genc bilim kadinlarinin motivasyon unsurlarindan. ilim irfan babinda feride ;)

  ilim irfan demisken, buradan da reddit te neler anlattigina bakalim:

  eagleman reddit ama
 • producthunt sitesinde ama (ask me anything) gerçekleştirmiştir. tamamı şuradadır.

  bu ama'da türkiye hakkında da iki çift kelam edildi. ahmed hulusi tayfasından biri "okyanusum.com'da sizin videoları ücretsiz olarak türkçe'ye çevirip türkiye'deki insanlara sunuyoruz" dedi. eagleman ise "türkiye'den çok fazla etkileşim geliyor ve kime teşekkür edeceğimi bilmiyordum. teşekkür ederim" minvalinde şeyler söyledi.

  bu adamın en sevdiğim videolarından bir ise şudur, ted talks kapsamında.
 • bu adam dünyayı değiştirecek. demedi demeyin.
 • yarattığı kavramlardan biri şudur.
 • çalıştığı konuyu şöyle 20 dakikada özetleyebilmiş bilimadamı.
  https://www.ted.com/…e_create_new_senses_for_humans
  hem de her kesim tarafından anlaşılabilecek biçimde.
  insan sadece çok iyi hakim olduğu konuları bu kadar basit ve net anlatabilir. önünde eğiliyoruz.
 • yeni kitabı çıkmış : beyin senin hikayen, the brain the story of you