• lead modder'ının arma 2'nin yapımcıları bohemia interactive community tarafından işe alındığı ve gelecekte arma 2'nin official bir parçası olacak olan, zombilerden çok size ihanet edebilecek insanlardan korkmanız gereken, yemek yemenin zorunlu olduğu, harita ve pusula bulmadığınız sürece yön bulmanın tamamen vahşi hayat kurallarına bağlı olduğu, ölümün permanent death olduğu şahane oyun.
  • güzel oyun. ama 24 doları hakediyor mu onu bilmiyorum. çünkü oyun henüz alpha daha beta bile değil. şimdilik twitch ve own3d gibi platformlardan streamleri izleyerek idare ediyorum.
  • arma 2 ve arma 2 operation arrowhead i steam uzerinden alıp 24 dolar verip ustune de dayz mod'u kurup hala oynamadığım oyun.

binbir teferruatla oyunları kur, version un eskiymiş, patch indir, battleye yukle, sixupdater yukle, sixupdater .net 4.0 istiyor onu yukle, oyuna gir, bazı serverlara hala gireme, neden giremedigin anlasılmasın, en sonunda bi servera gir ancak butun grafik simsiyah olsun, önünü göreme, forumlarda çözüm ara, battleye'ı yeniden yğkleyişnce düzeliyo desinler, battleye missing string hatası versin, kullanıcının biri dayz updater diye bi şey yapmış onu indir, kur, o da "senin java'n yok, java lazım" (java var) desin, java indir kur, yine olmasın, oyunu steam'den verify etmeye çalış hata versin, eeeeeeeeeeeeeeee ananın amı.

20 senedir oyun oynuyorum, ne modlar editledim, neler neler yaptım ama şu siktiğimin dayz inin içinden çıkamadım.

bi heves verdiğim paraya yanarım. adam gibi bi install yapamadığınız için de beyninizi sikeyim.

mod oturuncaya kadar para vermeyin.

edit: oynamayı başardım, eger siz de anlatıldıgı sekilde yuklemenize ragmen zorun yaşadıysanız linke göz atabilirsiniz.
    http://dayzmod.com/…etedchernarus-problem-solution/
  • dota 2'nin warcraft'tan ayrılarak standalone olması, counter-strike'ın half-life'tan ayrılıp standalone olması gibi, kendi yoluna gitmeye karar veren popüler mod.

http://dayzdev.tumblr.com/…the-end-of-the-beginning
  • sadece operation arrowhead ile oynanabiliyor. şahsen ben sadece arrowheadin cd-keyini alıp oyunlarıda torrent indirdim. boşuna combined ops almaya gerek yok.
    ama oyun çok zaman alıyor. 2 saat kadar bir tepede birilerini beklediğimi, yarım saatte sürünerek 100 metre aldığımı biliyorum.
  • yıllar sonra pc'ye dönüşle ultima'ya başladıktan sonra, "ehh sikerler ultimayı, süper bişi lan bu" dedirten oyundur efem.
  • orijinal bir fikre sahip oyun. tam orijinal demek dogru olmaz da, ama hayvan gibi haritada multiplayer ve zombie survival ogelerini birlestirdigi icin bana orijinal ve eglenceli geldi. ps3 icin de ciksaydi su anki bf3 eksisozluk ekibi olarak beraber takilip, yeni yerler, esyalar arasaydik, super olurdu lan.

merak ettigim bazi seyler var, mesela ilk basladiginda uzerinde hicbir silah falan olmuyor mu? hicbirsey olmadan nasil diger elemanlardan kurtulabiliyorsun?
    oldugunde tum esyalarin kayboluyor mu?
    harita canli mi? yani yeni esyalar, yeni okazyonlar oluyor mu?
    bir server'da kac kisi oluyor?
    para olayi var mi?
    oyunun tam olarak amaci nedir? (sag kalmak disinda)

oyunu oynayanlardan aciklayici, anlatici entry'ler bekliyorum.
  • tek başına hayatta kalmanın neredeyse imkansız olduğu oyun. birçok video izledikten ve iştahımı arttırdıktan sonra daldım oyuna. burada size newbie olarak gözlemlerimi aktarmak isterim.

- anladığım kadarıyla son patchlarden sonra herkes oyuna silahsız başlıyor. elimizdeki ekipmanlar ise; el feneri, bandaj ve ağrı kesici. bu nedenle oyunu en başları bayağı sıkıntılı oluyor. acilen yiyecek ve içecek bulmalısınız, silahı unutun. bunları bulmanın tek yolu ise şehirlere yada kasabalara girmek ve buralar zombi kaynıyor. silahsız, aç, susuz ve acemi bir survivor olarak taşaklarınız sürünmekten pişik olacak, emin olabilirsiniz. balta bulursanız işler kolaylaşıyor biraz, sessiz olduğundan diğer zombileri ve oyuncuları uyandırmadan kendinizi koruyabiliyorsunuz.

- yine bir newbie olarak söylüyorum (tecrübeli survivorlar daha iyi bilir) benim planım hayati öneme sahip birkaç edevatı alıp ormana kaçmak ve daha sonra kasabalara inip ufak vurgunlar yapmak. bu önemli edevatlar nedir? bol cola (matara da olur), konserve, balta, kibrit, avcı bıçağı ve harita. en son maceramda herşey yolunda gidiyordu. yukarıda bahsettiğim aletlerin yanısıra av tüfeği, tabanca, saat ve pusulam dahi vardı(haritam yoktu). artık ormana kaçma vakti gelmişti! saatime baktım: 19:00. hava yavaştan kararıyordu, ama pek de umursamıyordum açıkçası. aklımda ormanda vuracağım domuz ve onu pişireceğim küçük ateşim vardı. ormanın içine doğru ilerlerken, etrafta hiç hayvan olmadığını gördüm. ama yanımda iki kutu fasulye ve bol su olduğundan, daha da derinlere girdim. geceyi bir şekilde atlattıktan sonra (gündüz serverına geçtim) yolumu kaybettiğimi anladım.bu olamazdı, doğma büyüme istanbullu olarak pusulam ve saatimle yön bulmaya çalıştım, ama aradığım yer esenler otogarı olmadığından, bir süre sonra bunun faydasız olduğunu anladım. panik olarak körlemesine koşmaya başladım. bu arada birkaç tavşan gördüm ama nefes nefese olduğumdan (sanki başka birşeydendi, benim adam zangır zangır titriyordu) ıskaladım. bu arada yiyecek stokumu da bitirmiş ve acıkmaya başlamıştım. açık bir alana geldiğimde ise uzaktan bir inek ve bir keçi gördüm yalnızca 100 metre ötedeydiler. kulaklarımda zafer müziği full deparla müstakbel yemeklerime doğru koşuyordum. bir anda puf! ikisi birden despawn oldular (serap?) ve açlıktan kıvrana kıvrana öldüm. bu hikayenin özeti: 1. harita önemli hacı 2. olm çocuklarınızı izci kursuna falan gönderin benim gibi olmasın sonları.

- öldüğünde üzerinde bulunan herşeyi kaybediyorsun. (çadırın ve içindekiler konusunu test etmek mümkün olmadı maalesef)

- heli crash site'tan başka script duymadım, görmedim.

- 100 kişiye kadar server gördüm

- oyunda para yok ama ibnelik, kalleşlik maksimumda. doğada karşılaştığın insanlar daha güvenilir oluyor galiba.

- oyunun amacı hayatta kalmak. 1-2 saat canlı kaldıktan sonra karakterinle öyle bir bütünleşiyorsun ki, onu hayatta tutmak tek önemli şey haline geliyor.

5-6 saatlik oyun tecrübemle ancak bunları anlatabilirim. beraber oynamak isteyen olursa katılabilirim. yoksa nihat, derya ve noumadan oluşan bir ekiple dayz survivor'a katılacağım.
  • sadece oyun değil, oynayanlar da yaratıcı olduğunda neler olacağına dair müthiş bir video yayınlanmış.

şakacıların gözünden,
  • oynamak için delicesine standalone versiyonunun çıkmasını beklediğim oyun. free to play olsaymıs tadından yenmezmiş ama arma paralı oldugundan olmuyor galıba sanırsam.
hesabın var mı? giriş yap