• henüz oynamadım ama yorumlardan gördüğüm kadarıyla bir eleştirim olacak. oyundaki sam isimli ana karakterimizin oyun boyunca ağzını neredeyse bıçak açmıyormuş. sessiz takılıyormuş oyun boyunca. bu kojima'nın kendi tercihi kesinlikle. metal gear solid phantom pain'de de snake dilsiz gibi takılıyordu oyun boyunca. hatta klon gibi daha tuhaf bir durum vardı orada ve karakterin altı bomboştu neyse. böyle en az 30 saat zaman geçireceğimiz büyük çaplı oyunlarda bu durumun tam tersi bir trend var oysa. rdr2'de ana karakterimiz arthur morgan gibi ağzı laf yapan bir karakterdi ve pek çok görevde yanımızda konuştuğumuz birileri vardı. son god of war oyununda kratos'a eşlik eden atreus ve mimir gibi konuşkan ve bize oyunun evreniyle ilgili sayısız bilgi veren iki karakter vardı. arkham knight'da mesela dünyanın en sessiz karakteri batman'e, eşlik eden hayali bir joker vardı. geveze karakterler istediğim yok yanlış anlaşılmasın mesela bir oyunda en sevmediğim olay bize birinin telsizden talimat verip durmasıdır. anlatmak istediğim oyun yapımcıları sessiz karakterlerin yanına bile konuşkan karakterler koyup oyunun bizi sıkmamasını sağlamaya çalışıyorlar. kojima ise call of duty'de konuşmayan komutanlar gibi dilsiz karakterler koyuyor. sonuç olarak ortaya sadece sıkıcı, oyun bittikten sonra akılda kalmayacak bir karakter çıkıyor.
  • oyunun çıkmasına henüz 24 saat var ama twitch'te bu oyunu yayınlayan onlarca kişi var. youtube videoları falan hazırlanmış hatta yayınlanmış durumda. gerçekten bravo sony. bu ps4 ekosisteminden acilen çıkmam lazım.
  • ulan kojima deli misin dahi misin bilmiyorum ama oyun dünyasında çok büyük bir parçasın. böyle deneysel oyunlar genelde bağımsız gelistiricilerden çıkıyor oyun biraz hyplanınca hemen büyük şirketlerin himayesi altına giriyor ve devami gelmiyor.
    garanti satabilecek o kadar formül varken, yap bir ada, vursun herkes birbirini iki-üç yeni şey eklersin. ama bu adam kojima olunca böyle projeler çıkıyor. oyun dünyası adına yenilikçi bir adım olabilir. oyunların tekdüzeliginden sıkılmıştık artık. konamiden ayrıldıktan sonra istediği gibi çalışabilir artık reis.
    dik dur reis gamer kitle arkanda.
    not: halflifespor
  • evet sonunda geldi o meşhur 8 kasım..

bakalım oyun dünyasına ne gibi bir yön vericek, bu açıdan fazlasıyla merak ettiğim bir oyun death stranding..
  • twitch'te salak bi yayıncının chat'ine girip çöp diye spamlediğim oyun.

tek tutarlı bir yanı var o da grafikleri. hoş son dönemlerde triple a bi oyun yaparken grafik kasmamak olmazsa olmaz. yani zaten sahip olmak zorundasınız bu grafiklere. hadi onu geçelim.
    saçmalıklar daniskası bi oyun, yağmur yağıyor, yerde çiçekler bitip bitip ölüyor. yağmurun zamanla olan ilişkisini gösteren bir mekanik ama tüm arazi yem yeşil, her yer yosun her yer çimen her yer direniş.

her oyunda olan bi boss fight'ı kısmına gelemeden banlandım tabii kanaldan. ahaha. o sırada boss sinematiği oynarken chat'te bana gönderme yapanlardan birisi şunu yazdı "çöp diyenlere duyurulur, boss fight"

banlı banlı seyrederken daha fazla kaldıramadım çıktım maalesef.

sırtta 68kg dağ taş koşmak nedir aq. yıl 2020! bildiğin kurye oyunu. adamın konami'den atılmasına şaşmamalı, kendi de ayrılmış olabilir. not just give a fuck.

gelelim oyunun beklenti/performans durumuna... oyun 450tl gbi bi fiyatla çıkacak sanırım öyle bi şey olması lazım, peki... olabilir çünkü gerçekten emek verilmiş texture'lar, artırılmış ai'lar filan. peki, siz olsanız elinizde harikulade bi hikaye var ve bu hikayeyi illa fps mi yapmak istersiniz yoksa 3rdps mi...

bence tamamen çöp bir oyun ne yazık ki; ilk yayına girdiğimde oha lan dedim, ne güzel bölümmüş, illa saçma sapan ateş etmeye gerek yok, yapay zeka fena değilmiş, görseller efsane, dağ görüntüleri üff filan diye diye izliyodum. lan sonra oyun hiç değişmedi aq. merkeze git paket al, paketi diğer merkeze götür, he bu arada bokundan sidiğinden bomba yaptır yanına al, 70kg envanter taşı ve bu arada off-gear'ları saymıyorum bile bebek filan kucakta tüpte... yani ne biliyim biraz daha kompakt olabilirmiş, her bölüm aynısını oynamak... çok yazık.

hideo fanları tabii yine coştu ama benim gözümde fareo adaları'nda silahsız kalmış venom snake'ten farksız şu an. ahahaha. the çöp.
  • bir de yayıncıların ağız birliği etmiş gibi güzel oyun da herkese göre değil durumu var ki şahsım adına beni çok güldürmektedir. güzel oyun ama 10 saat oynadıktan sonra güzel oyun. güzel oyun ama allah kojima farklı bir şeyler denemiş herkes anlamış. yıllardır yüzlerce indie oyun oynadım. farklı oyunla güzel oyun arasındaki farkı anlarım. her ikisine sahip oyunu da anlarım. bu oyun güzel değil. 400 tl kadar güzel hiç değil.
  • izlediğim kadarıyla muazzam olmuş. introdan kendini içine çekiyor. tanıtımlardan beri taşıdığı bebeği kargo olarak düşünüyordum ama farklı bi olayı var gördüğüm kadarıyla.
  • oyun gayet iyi. abi iyi olmasa bile en azından oyunlara farklı bir tür getirmiş. dünyada sayılı adam vardır kojima gibi bu kadar büyük bir bütçeyi deneysel bir işe yatırabilecek. saygım sonsuz ki oyunun da hikayesi muazzam olmuş. oynanışta eksik kalan şeyleri hikayede fazlasıyla kapatmışlar. oyunun oynanış süresi de yaklaşık 25 saat, gayet iyi.
  • mankafalar yine coşmuş

kargoculuk oyunu
    yok bilmem ne oyunu

ulan diyorum (burnundaki kılları uzamış tiplere yada kaf dağına burnu tırmanmış kişilere bu sözler)

ulan bre hıyarlar, zorlamı oyunu oynuyon, zorlamı aldırıyorlar oyunu?

bre dangozlar, mecburmusun oynamaya?
    ölümle tehditmi ediyo kojima efendi?

koca ayılar, gidin siz pubg denen mereti oyun diye oynayın
    hatta git saklambaç oynayın, yakar top oynayın

herif metal gear yapsa, yine aynı şeyi yapmış diyeceksiniz
    silent hill yapsa onada bir kulp bulucaksınız

çünkü eşşekler kadar inatçısınız, sanki her şeyi siz daha iyi yaparsınız?
    yiyorsa poponu siz yapın, tutanmı var?

neymiş kargoculuk oyunuymuş

evet, kargoculuk oyunu, ne o beğenemedin mi?
    beğenmediyseniz ikileyin

adam istediğini yapar kardeşim, zorla oynamak değilsiniz
    ama saçma sapalak yorumlarla beni bile hasta ettiniz

oynamayın ulan

gidin warfare mi miki fare mi onu oynayın
    ama bilip bilmeden atıp tutmayın
    saygı duyun ulan danalar

kargoculuk oyunu evet, harika bir fikir
    önüne gelenin beynini patlatma oyunu değil, sizi gidi sadistler belkide beğenmeme sebebiniz bu?

herifin tarzı bu ulan dümbükler

20 senede çözemedinizse bu herifi, koskoca bir gerzeksiniz

işte o kadar

sizi gidi inekler sizi
  • ara sahne ve sinematikler harika, grafikler inanılmaz ve oyunu oynamak büyüleyici fakat kargo temelli basit bir yapım. aksiyon-macera olarak gerçekten sıkıcı. a noktasından b noktasına yürümek dışında hiçbir amacı yok, oyunun tek iyi şeyi müzikleri.
    grafikler güzel, ama oyun monoton, görevler aynı ve dünyası boş. sıkıcı bir manzarayı tek başıma görmek isteseydim, dışarı çıkardım.

sinematik harika, ama yine de bir film izlemek isteseydim, açar güzel bir film izlerdim. bunun bir oyun olmaması gerekiyor. üzgünüm ama bu çok sıkıcı bir film. hideo kojima'nın hayali ise film yönetmeni olmak.

bu oyunun çıkmasını beklemek, oyun hakkında yazılanları okumak, fragmanını izlemek ve müziklerini dinlemek oyunu oynamaktan daha çok eğlenceliydi. bu oyun sadece yürüme simülatörü. paketleri teslim etmenin nesi harika? japonlar her zaman garip ama bu çok fazla.

oyun bu şekilde işliyor; holograma malzeme gönder --> ara sahne --> tekrar et.
    bu oyunun gerçekten donanımlı bir fedex teslimatçı simülatöründen başka bir şey olduğuna inanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap