• baska herhangi bir sey anlatmaya calisirken (anlatirke demeye dilim varmiyor) "turkcem meramimi anlatmaya yetecek kadar iyi degil" fikrini herhangi bir cumle icerisine yerlestirmeye yarayan sihirli sozcuk. meramini anlatmak icin bu sozcuge sarilmayi aliskanlik edinenlerin sozlukte varligi, uzun vadede sallantidadir.
  • yazar sayısının artışıyla kullanımının doğru orantılı olduğu gözlemlenebilen, "ifade edemeyişi ifade etmeye çalışma aparatı".
    * herhangi bir dizi başlığının altına yazacak adam akıllı birkaç kelimesi, ya da yazma kabiliyeti olmayanların; entry girme cazibesine, ortama akma hevesine, vesaireye kapılarak "vay beee dedirten dizi" ve benzeri şekillerde formata alet ettiği kelimedir.
    hayır; izlemişsindir, beğenmişsindir, paylaşmak istemişsindir bunlar gayet normal.. ama sen, daha neden "vay beee" tepkisini verdiğini açıklayabilmekten acizsen niye ısrarla yazıyorsun, ille o başlıkta entry'n mi olması gerekiyor, insanlara "bak bunları hep ben yazdım" mı diyeceksin?
    "sana ne herkes istediği gibi entry girer ben o kadar yazmak istiyorum, istersem çatır çutur yazarım sayfalarca, tek bir imla/ifade hatası bulamazsın" diyenler içinse, "madem ki ucundan gösteriyorsun, neden elletmiyorsun?" diye sormak geçer içimden..
  • sozluk konseptinde veya sozluk basliklari icinde en cok yer alan kelimedir bu.

nickimi dedirten olarak degi$tirme istegi uyandiriyor bende..
  • allahin belasi sozcuk.
  • tanım cümlesini bir şekilde bağlayamayanların başvurduğu kilit kelime. aslında daha çok kitabına uydurmadır. belki ben de vakt-i zamanında kullanmışımdır bu argümanı. çünkü o kadar çok görülüyor ki etkisinden kaçmak çok zor. ortaokul yıllarımda bir türkçe öğretmenim vardı. kendi hâlinde nâif bir insandı. neyse, kompozisyon yazmakla ilgili bir ders yapıyoruz bu türkçe öğretmeni kendisinden beklenmeyecek bir kükremeyle "kompozisyonda bence, bana göre gibi kelimeleri yazanlara direkt sıfır veririm. zaten senin yazdıkların onlar , iyi düşünün." demişti. o zamanlar ufaktık tabi, tam da isyan dönemleri "ne salak kari yeaa" diye kendi kendime söylenmiştim. aradan zaman geçti, "haa doğru söylüyormuş lan!" dedim. sonra , bak o zamandan öğretmiş helal olsun nidaları. bu dedirteni her gördüğümde aklıma gelir, yine kendi kendime derim ki "lan zaten onlar senin söylediklerin ? senin dediklerin ? niye hâlâ dedirten diyorsun ki? "
  • (bkz: sorduran)(bkz: sordurtan)
    (bkz: düşündüren)(bkz: düşündürten)
    (bkz: anlatan)
    (bkz: yaptıran)(bkz: yaptırtan)
    (bkz: güldüren)(bkz: yeter)

yeni versiyonları da çıkmıştır: "dediğim x'tir" gibi...
  • (bkz: değdirten)
  • güzel kullanımına bir örnek olarak dedirten film müzikleri verilebilir.
hesabın var mı? giriş yap