• taylor'ın klibi için kenzo world parfüm reklamından çalıntı diyolla.
  • look what you made me do'dan sonra, reputation'dan gelen en iyi video klip. ready for it'i acımasızca harcayan taylor ve joseph ikilisi, ardından albümün en sinir bozucu şarkısı olan end game'i single yapıp, bir de üzerine leş bir kliple taçlandırmışlardı. delicate'in single olarak seçildiğini okuduğumda öfkelenmiştim, sanki kendi kariyerine hançer saplarmışçasına single seçimleri yapıyor diye düşünüyordum ancak ne kadar doğru karar verdiklerini video yayınlandıktan sona görmüş olduk.

şarkı, özellikle taylor'ın fanatik fanlarının favorisi olduğu için bile fazlasıyla ilgi görüyor dijital platformlarda. albümü loop'a aldığımda pek kulak astığım bir şarkı değildi ancak gerçek ve güçlü konsepti olan bir video ile, zayıf bir şarkının bile nerelere gelebileceğinin en büyük örneklerinden biri oldu delicate.

youtube'da deli gibi izleniyor. end game felaketinden sonra fazlasıyla hoş karşılandı hayranlar tarafından. videodaki danslarını her izlediğimde, chandelier'ın kraliçesi maddie ziegler geliyor aklıma. evliya boyu ile taylor'da fena olmayan bir iş çıkartmış tabii, hakkını yiyemem. özellikle yağmurlu sahneler adeta bir müzikaldan alıntı gibi. hem çok romantik, hem huzur verici. en can alıcı nokta orası olmuş bence.

ancak rica ediyorum, reputation döneminin en başından bu yana göz göre göre pek çok hata yapan taylor ve ekibi, bu albümü i did something bad ve don't blame it'i single olarak yayınlamadan bu albümü kapatmasınlar. o iki şarkı da, taylor'ın kariyerinin şaha kaldırabilecek güçte şarkılar. objektif yaklaşmaya zorlarsam kendimi, i did something bad delisi olmama rağmen don't blame it hem global sahalarda çok dikkat çekebilir hem de özgün bir video ile klasikleştirilebilir. gözlerini seveyim harcamasınlar bu iki şarkıyı, gerçekten dizlerini dövmelerini istemiyorum.
  • taylor swiftin hit yoksunu olan reputation 'ın albümünün 4. klibi olan şarkı.

herkesin ortak fikri; şarkı aslında o kadar da iyi değildi ama kliple şahlandı olmuş:)

ortada şahlanan bir şey yok arkadaşlar. bundan önceki 2 klibi o kadar kötüydü ki, bu size ilaç gibi geldi. yoksa adı kenzo nun reklamından arak olarak haber olmuş bir iş için şaha kalktı demeye yüzünüz olmazdı.
  • bugün ikinci videosu yayınlanan şarkı.

video spotify'ya özel olarak yayınlandı ancak spotify'ın video fasilitesi sadece birleşik devletler, birleşik krallık, latin amerika ve isveç'te çalışıyor. tabii birçok fan canlı yayın yaptığı gibi bazıları tumblr'a yüklemiş. izlemek isteyenler için buradan.

swift streaming platformlarına dönükten sonra ilk defa spotify'yı promosyon amaçlı kullanıyor, normalde apple music ile çalışırdı. üstelik spotify, birlikte daha fazla projeleri olduğunu da duyurdu. bu tür ortak çalışmalar swift'in sözü geçen platformda daha fazla takipçi kazanmasına yardımcı olabilir derdim ama erişim izni kısıtlı videoların ne kadar faydası olur, bilmiyorum.

daha da ilginç olanı delicate, reputation'ın uluslararası çapta en çok ilgi gören çalışması oldu. videosunun izlenme oranının sadece %15'i abd'den. şarkıya ilgi gösterenlerin büyük çoğunluğu abd dışındayken böyle kısıtlı erişimi olan bir videoyu koymak tam swift'ten beklenecek bir davranış. yine de video, şarkının abd'deki streaming sayısını artırıp hott 100 listesinde daha fazla yükselmesine yardımcı olabilir.

videonun kendisi swift'in eline bir kamera alıp bir parkta kendi yüzünü çekmesinden ibaret, bana kalırsa en az ilki kadar yetersiz. 2012'de yayınlanan we are never ever getting back together'dan bu yana yayınlanmış ilk tek çekim video. benim esas dikkatimi çeken tarafı ise swift'in on yıl sonra şarkısı için home made video yayınlamış olması. eski fanlar bilir, ilk iki albüm döneminde swift single/promo single olmayan şarkıları için home made videolar yapıp kendi editler ve myspace kanalına yüklerdi. vevo zımbırtısı kurulunca i'm only me when i'm with you gibi bazıları vevo üzerinden youtube'a aktarıldı ama beautiful eyes gibi geride bırakılanlar da oldu. delicate'in bu alternatif videosu son on yıldır o zamanki yaptıklarına benzeyen en yakın şey.

bu arada geçenlerde de ilk videodaki dansının provalarını içeren videolar yayınlamıştı. açıkçası ben o dansın koreografın bir parçası olabileceğini hiç düşünmemiştim. sanki yönetmen "başla" demiş de, swift de o an nasıl istiyorsa öyle dans etmiş gibiydi. önceden çalışılmış bir şey olduğu kimin aklına gelir? rehearsal 1 rehearsal 2

edit: link yenilendi.
  • bugün itibariyle reputation’ın en başarılı radyo single’ı olmuş şarkı.

mayıs ayında swift’in turnesinin başlamasıyla birlikte hem albüm hem delicate listelerde yükselmeye başladı ancak esas başarı radyolarda gerçekleşti. iki ay boyunca radyolarda popülaritesini artıran delicate, tüm radyo formatlarında look what you made me do’nun 126.8 milyonluk dinleyicisini geride bırakarak reputation’ın en başarılı radyo şarkısı oldu. şu an eklendiği tüm formatlarda ilk 10’a girmiş durumda ki albümün ilk üç single’ı adult contemporary listelerinde pek varlık gösterememişti. swift’in wildest dreams’ten sonra hot adult contemporary’de zirveyi görmeyi başaran ilk şarkısı oldu.

bu noktadan sonra swift’in ekibinin atması gereken adım bir sonraki single’ı askıya alıp delicate için mücadele etmek olmalı. geçtiğimiz haftalarda şarkı için spotify’da iki remix versiyon yayınlanmıştı. bir düet versiyon yayınlamalı ve itunes’ta fiyatı düşürülmeli. fanlar bir sonraki videoyu sabırsızlıkla bekliyorlar ama radyoda başarı elde etmek çok daha zor ve yeni single gelirse delicate’in yükselişi baltalanır. yayınlanacak şarkı ister i did something bad olsun, ister getaway car olsun radyolarda şu başarıyı yakalaması mümkün değil. üstelik swift’in bunun için zamanı da yok. 30 eylül öncesi yeni bir radyo hiti çıkarması çok zor.

ayrıca delicate’in mevcut başarısı sadece radyolar açısından değerlendirilmemeli, bir sonraki single için de dikkate alınmalı. delicate, insanların kafasındaki “reputation saldırgan bir albüm,” imajını yıkıyor. albümü dinlemeyip içeriğinin tamamen laf atan şarkılarla dolu olduğunu sananların sayısı hiç de az değildi ve delicate radyolarda yayıldıkça bu önyargıyı değiştirmeye başladı. bu sebeple bir sonraki single yine aynı çizgide devam etmeli.

şu an single için i did something bad ve getaway car iddiaları dolaşıyor. hatta ikisine birden video çekildiği söyleniyor. bundan üç ay önce kesinlikle i did something bad’in single olması gerektiğini söylerdim ama delicate’in şu anki durumunu dikkate alırsak en doğru single seçimi don't blame me olur. belli ki artık insanlar bu “new taylor” imajını görmek istemiyor. evet, i did something bad etkili bir videoyla gelirse çok ses getirebilir ama turnenin ve delicate’in etkisiyle insanların kafasında yeniden oluşmaya başlayan o pozitif algıyı yok etmeye değer mi? yine de eğer bu iki şarkıdan biri single olacaksa bari getaway car olsun. her türlü diss şarkısının getireceği başarıdan ziyade götüreceği şey çok daha fazla.

sanırım bir sonraki single için en doğru zamanlama 20 ağustos’taki video müzik ödülleri’ni beklemek olur. hem delicate ihtiyacı olan süreyi kazanmış olur hem de sonraki single sağlam bir tanıtımla başlar. umarım temmuzun ortasında video yayınlama hatası yapmazlar.

albümün ilk aylarında radyoda başarılı olması gerektiğini ve mevcut durumda grammy’de yılın kaydı ya da şarkısı için şansı olmadığını söylemiştim. şu an radyo açığı kapanmış durumda ve eğer delicate şu durumunu biraz daha sürdürürse sekiz adaylı sistemde yılın şarkısı dalında bir ihtimal kendine yer bulabilir.

bu “sleeper hit” dediğimiz, başarısız olmayı reddedip listelerde iki ileri bir geri giderek zamanla yükselen şarkılar swift’in kariyerinde görülen bir şey değildir. onun şarkıları yayınlandıkları hafta yüksek satış ile listelere iyi bir giriş yaparlar. sonrasında ya orada kalırlar ya da düşüp giderler. swift’in kariyerindeki tek sleeper hit’ler ilk albümündeki teardrops on my guitar ve our song’tur. on bir yıl sonra böyle bir single’ı daha olacağı kimin aklına gelirdi?
  • klipteki dansı biz yapsak, hande erçelin dans edişi gibi durur ben doğaçlama zannediyordum meğersem çalışılmış bir dansmış hatta provalarını da yayınladı, şarkı aynı ismi gibi çok narin ve yumuşak. kliple şarkıyı o kadar özdeşleştirdim ki başka türlü bir klip yakıştıramıyorum ya da end game in klibi çok fos geldi ondan da olabilir.
  • 1, 2, 3, let's go bitch!

1
    2
    bonus
  • damien ricenin müthiş şarkısı.
  • çok üzücü bir şarkı lan. damarlarımda dert geziyo sanki
  • taylor swift’in en chill sarkılarından. metroda dinleyince daha eglenceli oluyor özellikle. *
hesabın var mı? giriş yap