• ii. dünya savaşında nazi işgaline uğramış norveç'te yaşanan gerçek bi' olaydan esinlenerek (bkz: jan baalsrud) çekilmiş bi' film.*

almanların norveç'teki bazı stratejik noktalarına sabotaj gerçekleştirmek için ingiltere'de eğitim almış 12 norveç askeri, bi' şekilde işlerin ters gitmesi sonucu, görevlerini gerçekleştiremeden nazilere yakayı ele vermiş- yakalanmışlardır, bir kişi hariç. işte film de, o yakalanamayan 1 kişinin yaklaşık 2 ay boyunca çok elverişsiz koşullarda* gerçekleşen kaçış mücadelesini anlatmakta.

2 saat 10 dakika süren filmin temposunda zaman zaman düşmeler olsa da bu durum can sıkıcı değil. film, 2. dünya savaşı konulu ve yine kuzey avrupa yapımı olan under sandet kadar etkiliyici olmasa da inanılmaz bi' baskı altında ezilen ve yokluk, korku içindeki halkın yardımlaşmasını anlatması bakımından ilgi çekici.

açıkçası, ben izlediğime pişman olmadım. ortalamanın üstü denilebilecek bi' film.

https://www.imdb.com/title/tt3300980/?ref_=nv_sr_1

https://www.rottentomatoes.com/m/the_12th_man

(bkz: 12th man)
  • yolculuk temalı filmler oldum olası bana kendini sevdirmiştir.kafanızda bir harita oluşturuyor ve uzun soluklu olmasını sağlıyor. (bkz: lord of the rings)
    2. dünya savaşı filmlerine ilginiz varsa olaya norveç açısından da bakmak isterseniz ve yolculuk (kaçış) izlemek isterseniz güzel film olmuş.
  • 135 dakikalık, 2017 yapımı film.

7 / 10.

jan baalsruds'un gerçek hikayesi. 1957 yapımı ni liv'in yeniden çevrimi. yönetmen harald zwart ve ekibinin biçime gösterdikleri özen takdir edilesi. birkaç sekans dışında süre de çok etkili kullanılmış. pastoral hava da çok iyi filmde, oslo ve tromso'da çekilmiş çoğu sahne. görsel efektler bir sahne dışında derli toplu.

oyunculuklarda tudors, vikings gibi tv işleri ile tanınan jonathan rhys meyers vitrin oyuncu. almanca bilmesi şaşırttı. ama aksanı olmamış. kendisi göründüğü sahnelerde iyi. diğer yerel oyuncularda işi teslim etmiş.

kuzey avrupa'dan iyi ve akıcı bir seçenek. sıkıcı bir dönem ya da savaş filmi değil.

her eve imdb

ek1: norveç ikinci dünya savaşındaa neden ve nasıl işgal edildi? süreç nasıl gelişti
    vidkun quisling'i ve dönemini inceleyerek film öncesi ısınma turunuzu atabilirsiniz.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden birisi.
    senaryosu, kurgusu, ortamları, oyuncular, diyaloglar çok başarılı.
  • norveçin tarihinde ne yazık ki destanlar ve kahramanlıklar olmadığı için kısıtlı imkanlarla bu hikayeyi kurcalayıp film yapmışlar diiyebiliyorum.

subjektif yoruma özür dileyerek bok atacak olursam, bu filme izlediğim en iyi filmlerden diyen biri toplamda 5 film izlemiş olmalı diye düşünmek zorunda kalıyorum.

neredeyse temposu hiç yükselmeyen ve sıklıkla içinizi bayan bir kurgu mevcut.
    başrolü 2 şişe şarap karşılığı eski bir figürana vermişler gibi duruyordu.

diyaloglar nasıl zayıf aktarayım.
    işkence gören askere diyorki "arkadaşın yakalanmadı, çektiklerin boşa değil onu bulamadılar" adam ferahlıyor falan böyle fonda sipsili anadolu türküsü girecek pozlarda, karım ve kızım var, onlara elimden geleni yaptığımı de hemi diyor...
    tırnaklarım uzun olsa kemirecektim...

45 dakikadan sonra atlaya atlaya zor bitirdim.
    tamamen meraklı yerlisine hitap etmekte, bunu yaparkende gerçekten ağlak ve milliyetçi bir norveçli olmanız lazım..

şu yaz gününde üşümek için izlenebilir, bu bakımdan görüntü ve sanat yönetmenini tebrik ediyorum, sanırım iyi söyleyebileceğim tek şey bu.

yazık benim internet kotama, cigabaytcıklarıma, vaktime, zihnime..
    yazıyorum ki siz de benim gibi buraya bakıp "indirem mi? izleyem mi?" diyenlerdenseniz, hızla gaçhınız..

rottendeki 83
    ve imdb deki 7,6 için norveç lobisinin başarısı diyeceğim.
    zira 7,6 imdb, marvelin dr strange'i nin 1 tık üstünde hüg cekmının the greatest showman'in ise bir tık altı yapar...
    yani kısacası yapmaz oralar..pü amk ben de fosfor bitti, omega 3 kritik seviyede..
    kaçtım..
  • lokal bakıldığında iyi film olabilir. ama global anlamda duygular, durumlar, karakterler çok zayıf.
  • savaş filmi diye açtım, dedektif filmi çıktı. savaş filmlerinin hele ikinci dünya savaşı filmlerinin sıkı takipçisiyim ama bu film kusura bakmayın savaş filmi değil.
  • öncelikle (bkz: öldürmeyen allah öldürmüyor)

bazen, film temposuz olunca vlc'de x1.30 hızla izliyorum
    bu filmi yer yer x3 hızla izledim zor bitirdim arkadaş.

belli ki jan baalsrud abimiz yiğit bir delikanlı..
    ülkesi için çok büyük kahraman,
    ama herkes norveçli gibi izleyemezki dimi..

keşke filmin uluslararası pazarlar için daha kısa
    ve dinamik bir versiyonu kurgulasalarmış..
  • kıbrıs sıcağında izlendiğinde dahi insanın içini üşüten film. o soğuk, o karlar, o dağlar, o fiyortlar... neutrogena gibi bir markanın norveç'ten çıktığına şaşmamalı...

sana puanım 8,5 kanka.
  • norveçli askerlerin kahramanlıklarını anlatıyor izlenimi verse de kaçış filmi.

film boyunca kar, buz, soğuk eksik olmuyor, iliklerinize kadar kışı hissediyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap