• ankara - biga arası yolculuğun sonuna yaklaşmaktır bigalılar için. ferahlamadır. otobüsün son mola yeridir. benzin istasyonunda küçük bir havuz üzerindeki ahşap köprüyü geçmeniz gerekir çay içebilmeniz için. havuzda renkli renkli balıklar vardır. kafanızı kaldırdığınızda denizi görürsünüz. mavi ve beyaz denizanaları gelir aklınıza. yine de gülümsersiniz.
  • 0-16 yaş aralığındayken her yaz en az bir ayımı seve seve geçirdiğim yazlık belde. hayatın bmx üzerinde geçtiği yıllardı; 66 lar ve 77 ler diye bir bölünme vardı o zamanlar. ben 77 lerde kalırdım ama 66 ları daha çok severdim. sonra 88 ler de inşa edilmişti, fakat anayolun diğer tarafında kaldığından denizkent gibi değildi orası. çocukluk anılarıyla doludur sağı solu. denizanaları, fruko, bakkal faruk abi..
  • kurulusu, ki yaklasik 45 sene öncesi, genelde ankara menseli hakim, savci, vali, yazar gibi insalarin bir araya gelmesiyle vuku bulmus ve bu kurucularindan gönen eski kaymakami ve izmir eski valisi hüseyin öğütcen agustos ayinda izmir'de vefat etmistir.

pederden tazelenen bilgiler ışığında yıllar sonra gelen edit:

zamanın danıştay 8. daire başkanını, istanbul cumhuriyet başsavcısını, yargıtay üyelerini, türkiye'nin ilk kadın bakanını*, 1950 ve 1960ların milletvekillerini, türkiye'nin yetiştirdiği en mühim düşünce adamlarını*, sanatçılarını*, turgut özal'a kafa tutarak görevden alınan odtü rektörünü barındıran yerdi bir zamanlar.

şimdilerde ise çıkmaz sokağı tenteyle kapatan akp zengini ilkokul mezunu çomarların işgaline uğrayan belde.
  • denizkent bir kültürdür ama babadan çocuğa geçen cinsten. az önce geldim kum kafeden. babamın arkadaşları ile oturdum. 60lar 70ler konuşuluyordu. ne hikayeler ne hikayeler. eskiden herkesin bir lakabı varmış. kiminin zombi kimin oturan boğa. hepsi de lakabını hakkı ile almış. ama şimdi nerede o günler de denmiyor değil. hala sabah akşam içiliyor. muhabbetin dibi hiç görülemedi. düşünüyorum da buralı olmayan biri gelse kesin der kim bu deliler. deniz desen denize girilmiyor. sinekler rahat vermiyor. herkesin kafa bir milyon. yine de seviyoruz bu yeri. çekirdek kadroyuz ama 3 nesil oturuyoruz aynı masada. kimse kimseye saygısızlık etmiyor. yok böyle bir sıcaklık başka yerde. sanmayın çok sık görüşüyoruz. seneye kadar aramaz bir daha kimse kimseyi. ama seneye tekrar gelelim sanırsın daha dün beraberdik. ahh daha ne yazılacak ne söylenecek şey vardır hakkında. bu kadar olsun benim dilim buna döndü.
  • aynı zamanda antalya'nın manavgat ilçesine bağlı bir köy.
  • gönen'den dolmuşlara doluşup giderken yolda büyük iskender'in yaptığı köprüyü göreceğiz diye türlü şekillere girdiğimiz tatil yeri, denizanası bol deniz kıyısı. köprüyü görmek zordu çünkü yolun eğiminden dolayı bir an denk geldi gördünüz gördünüz, yoksa dönüş yoluna kalırdı tarihi eser görme merakınızın giderilmesi. zaten etraf yeşillikten ağaçtan geçilmiyor, onların arasından görebilmek de ayrı dert...
  • marmara denizi kıyısında, erdek yakınlarında eski bir tatil beldesi. çiçekli bahçeler içinde, ağaçlar altında evleri, her daim analı bir denizi vardır.
  • bir zamanlar diskosunda silahla adam yaralamaya kadar varan olaylar çıkan tatil beldesi.evleri çok büyüktür fakat eskisi kadar rağbet görmediği için ya satılmakta ya da çürümeye terkedilmektedir.denizin analı olması, tüm marmara'nın güney sahilini içine alan bir durumdur.dolayısyla bu durum, yakınındaki kumkent tatil sitesi içinde aynıdır,aynı sahil şeridinin daha batısında kalan çanakkale sınırlarındaki akant denizatı sitesi için de aynıdır.
  • balıkesir'in gönen ilçesine 29km uzaklıkta , bandırma biga yolu üzerinde yer alan , her evin neredeyse bir bahçesi olduğu , kışın neredeyse hiç bir insanın olmadığı, genellikle ortayaş ve üzerinin tercih ettiği yazlık belde. denizini, deniz analarından arınmış bulmak gökkuşağının sonunda altınla dolu küpü bulmakla eşdeğerdedir. kendi kendine takılan bir havası vardır. eskiden orada yaşayan ailelerin çocuklarının olması nedeniyle büyük bir genç kitleye sahipken artık eskisi gibi değildir. bu çocuklar büyümüş, gelmez olmuşlardır. tüm sahile dozerlerle girilip, motel bölgesini, yıllardır duran restaurantını, basket sahasını, discosunu yıkmışlardır. en son 2 hafta önce, çocukluk anılarımla dolu bu kendine has yazlık beldeyi ziyaret etme şansı bulmuş, pek bir hüzünlenmiş ve bir o kadar da acı-tatlı duygular içine girmeme sebep olmuştur. yaşlılığımda ben böyle bir yer arıyorum dersen eğer, tam biçilmiş kaftan (bkz: biçilmiş kaftan)

edit: imla hatası düzeltildi.
  • balıkesir'in gönen ilçesine bağlı bir yazlık belde.denizanalari,sivrisinekleri ile arada insani çileden çıkarsa da eskimeyen dostluklar,cocuklugumun geçtiği ve halen daha severek gittiğim yerdir.
hesabın var mı? giriş yap