• bir ticarethane olduğu gerçeğini, aynı sınıfta önünüzde, arkanızda, sağınızda, solunuzda oturan adamın sizden daha ucuza yazıldığını öğrenip, kazık yeme hissini tadınca daha iyi anlıyorsunuz.
  • türkiye'deki en gereksiz ticaret kurumlarıdır. vakit kaybetmeden ortadan kaldırılmalıdır.
  • bir zamanlar sadece zengin sayılabilecek kişilerin gittiği, şimdi ise neredeyse herkesin mecbur geldiği eğitim ve kurumlarından biri. bazıları laf olsun diye gelirken, bazıları gerçekten mecburen geliyor.
    işte gerçek bir diyalog:
    matematik öğretmeni: mat
    öğrenci: öğr...

mat: oğlum ver bakiym okul defterini.
    öğr: buyrun hocam...
    mat: oğlum şu konuyu neden yazmadın? bak geçmişsiniz. geride kalma sınıfından.
    öğr: hocam yazmadık. hoca okulda anlatmadı.
    mat: oğlum çamur atma kimseye. gitmemişsindir derse kaçırmışsındır.
    öğr: işte hocam sınıf arkadaşım. alın bakın...
    mat: eee sende de yok! neden atladınız?
    öğr: hocamız dedi ki: "parayı dershaneye veriyorsunuz, bunu size orada anlatsınlar!"
    mat: !!! peki çocuğum !!!

(bkz: based on a true story)
  • universiteye girme kasintisi icinde olan yuzbinlerce insanin buyuk bir umut bagladigi, super para kazanan, turk egitim sisteminin gocu$unun kaniti.. haftanin 7 gununun dolu olmasini saglayan ve ozellikle ki$in ortalarinda "yetti ulan!" diye feryad etmenizi saglayacak muesseseler..
  • çocukların, gençlerin güneşli hafta sonlarını çalan kurum. düşününce hayatımda en çok nefret ettiğim yerin burası olduğuna karar verdim. en mutsuz olduğum zamanlar ise dershaneye gidip sınava* hazırlanmakla geçirdiğim zamanlar. roman okurken, film izlerken, otururken, uyurken vicdan azabı hissetmeme sebep olan zamanlar.
  • benim anlamadigim nokta, o hocalar yemez icmez tatil olur bayram olur millet bir yerlere gider, onlar sabahin 7sinde kalkip dersaneye gelirler.. yetmezmi$ gibi derse dinamik bir $ekilde ba$larlar.. olmaz.. olamaz..
  • okullarda kaliteli bi egitim ogretim olsa hiç de gerek duyulmayacağı kurumlar. en iyisi biz eski m.e. bakani prof. dr . sabahattin gökmen'e kulak verelim:
    "egitim sistemimiz temelden bozuk" -1972
  • her birini kapatıp, yerlerine kütüphane yaparsak eğer, çağdaş uygarık seviyesinin pek afedersiniz eline vereceğimiz yerler. ulan memlekete bak, telefoncu, internet kafe, dershane. al sana hayatın özeti. onun yerine; kütüphane, kafe ve sanat galerisi olması gerekmez mi a dostlar?
  • okuldan bıkmış öğrenciler için yetmezmiş gibi bir de hafta sonu okulu çıkarmışlardır.bir nevi okulun sözlü ve karne verilmeyen versiyonudur.ama burda da sınavlar olunur.serbest kıyafet mevcuttur.bir de bu işkence için para ödersiniz ve paranızla rezil olursunuz.genellikle öğrenciler tarafından tercih edilmeyen ama ebeveynlerin baskısı ile gidilen yer.
  • yarış atları ve yarış atı seyislerinin bir arada yaşadığı dört duvar. böyle bir tanım ağırdır; lakin sebeplerini de irdelemek lazımdır. olaya dershane ticarethanesinin gözünden bakalım. ilk iş görüşmemde bana söylenenlerden birisi şu idi; burada siyasi görüş vs. olmaz. önemli olan paradır. paranın dini vs. de yoktur. burası bir ticarethanedir. eyvalah hacım devam edelim.

bünyesinde garip, azimli, geleceği için üç kuruşluk insanlardan üç kuruş maaş alan stajer öğretmenleri barındırır. uygulama;

stajer öğretmen dershaneye başvuru yapar. daha sonra görüşmeler yapılır ve dershane onu iyi yetiştireceğine dair söz verir. yalnız bu süreçte ekonomik krizi de bahane göstererek parayı göz ardı etmesini isteyerek günlük 8 ytl maaş teklifi yapar. eğer iyice gözü açılmamış bir öğretmense sigortasını bile yapmaz. çünkü stajer sigorta istememiştir. bu yapılan yasal mıdır peki?

sözleşme yapılır güya. o sözleşmede günlük 8 ytl diye yazılıdır. vs vs... her ne hikmetse sözleşme tek nüsha olup ertesi gün kurucu sözleşmeyi evine götürür. çünkü her hangi bir baskın veya şikayet anında stajerin kendisine ait olmadığı iddia edebilir. çünkü asgari ücretin altında öğretmen çalıştırdığını o an kimse ispatlayamaz. bu yolsuzluğu, edepsizliği, tüccarlığı herkes bilir. milli eğitim müdürü bilir, müfettişler bilir, öğretmen bilir... bilir de minareyi çalan hödük kılıfını bulmuştur.

hasılı şartlar böyleyken oralarda ancak paragöz seyisler bulunur. yarış atları kişner hergün ahihihihihi deyi...
hesabın var mı? giriş yap