şükela:  tümü | bugün
  • konu ne olursa olsun, büyük resmi görmenizi engeller.
  • endişe üretmekten, iş yapamama durumudur.
  • olumludur. detaylara takılmak, büyük resmi görebilmeniz için tek çareniz bile denebilir. zira siz büyük resme aval aval bakarken, detayda hemen arkanızda birileri sizi düdüklüyor olabilir.
  • her zaman bir şeyleri didiklemek anlamına gelmez.

bazı insanlar oturur, detayları düşünür; bazılarının da zınk diye gözüne girer. işte bu kişilerin huzurlu olması çok zor. ben de bunlardanım. her şeyi didiklediğimi sanıyorlar ama gerçek bu değil. görmek istemediğim halde görüyorum. bu, ön planda olanı görmemek değil. arka planda öyle bir şey fark edilir ki, ön plandaki silikleşir ama aklı selim bir insanın objektif bakmasını da engellemez. insan davranışlarındaki detaylar, bütüne götürür zaten.

sadece bu değil. bir video izliyorum mesela, o video'daki ikinci ya da üçüncü kişinin daha komik olduğunu da fark ediyorum ama her gerçek böyle komik değil. bir şeyleri bilmemek, görmemek, gerçekten de biraz huzur demek.
  • pilavdaki çokça bulunan beyaz taneciklerinin arasından, fark edilmesi güç olan siyah tanecikleri görmektir.
  • takılmaktan ziyade görmekle alakalı bir şeydir. baktığınız yerin tüm ayrıntılarını algısal olarak görüyorsanız tüm hayatınız da böyledir. bundan kurtulamazsınız. bunun çok faydası vardır ama zor bir hayatınız varsa ciddi anlamda mutsuzluk ve sinir hastalığına gebedir.
  • *bir gun biyografimi yazmak icin roportaja gelseler, ve "geriye donup baktiginizda neyi cok iyi yaptiginizi dusunuyorsunuz whatyougetiswhatyoudid?" diye sorsalar, zerre dusunmeden bu eylemi ornek veririm.

muthis iyiyim bu konuda...
    (bkz: bok var)
  • bazen mükemmeli üretmeyi sağlar. bazen sizi mükemmellikten uzaklaştırır. yaratıcılık ve bir o kadar da hastalıktır... orta noktayı bilmeyen için.
  • detaylara katılmayı sağlar.
    bu vesileyle;
    senden çok güzel detay olur.
    çok ileri bir teknikle eğitim görüp ceday* da olabilirsin.
    yoda dayınsa daha da ileri gidebilirsin.
    darth vader'a toslayana kadar yürü arkadaşım...