• "biri başkasının mülküne benim der, o mafyadır. diğeri de her şeyi mülk edinir, istediğine verir. o da devlettir."

(bkz: kurtlar vadisi'nden aforizmalar)
  • mafya zengine çöker devlet fakire.
  • biri haraç keser, ihalelere çöker,
    diğeri haracı resmi olarak keser, ihalelere resmi olarak çöker.
  • birisini seçebilirsin, diğerini seçemezsin.
  • devlet, kendi bölgesinde kalan yerlerde örgün eğitim kurumları kurarak bu kurumlarda vatandaşlık bilgisi adıyla bir ders verdirir ve bu derslerde devletin "tek tek yapılması mümkün olmayan ortak ihtiyaçlar için" halkın kendisinin bir toplumsal sözleşmeyle kurduğu bir yapı olduğunu ve işte bu yüzden kendisi ne derse yapılması gerektiğini anlatır. böylece rıza üreterek insanları daha kolay yönlendirir. yani devlet, kurum içi eğitime önem veren ve insanların kurumu sahiplenmesi için yatırım yapan bir örgütlenmedir. mafya ise bu kadarını akıl edememiş, direk silah çekerek yönlendirmeye çalışan kaba saba insanlardan oluşan bir örgütlenmedir.
  • devlet hukuku kendi belirlediği için mafyadan farklı bir görünüm sergileme avantajına sahiptir.
  • (bkz: şiddet tekeli)

yani özetle devlet bireye der ki; ben senin birtakım hukuki, sosyal haklarının teminatı olayım, benden başka kimseden şiddet görmeyeceğinin şayet görürsen de tarafımca cezalandırılacağının garantisi olayım, karşılığında da şiddet kullanma yetkisini elime alayım. bu sözleşme sonucu devletin mermisi legal olurken; devlet dışı herkesin mermisi illegal olur.
  • biri resmi, biri gayriresmi
hesabın var mı? giriş yap