şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: tebligat eklendi
    bunun miktarında değilim ben. 1 kuruş dahi olsa resmen hırsız muamelesi görüyorum o canımı sıkıyor benim. para kazanmak elbette çok zor ama 200-300 lira beni etkileyecek bir miktar değil. hırsız ve enayi muamelesi görmek çok kötü birşey. kaçak kullansam 600 lira fatura ödermiyim ben? birilerinin yaptığı şerefsizliği nasıl olsa alırız ondan bundan mantığıyla hareket edilip o alacak için alakasız insanlara hırsız yaftası yapıştırılması durumu söz konusu

5 gün önce evimde kaçak elektriğin k si olmamasına rağmen kaçak kullandığımı iddia eden dicle elektrik isimli firma tarafıma 273 lira ceza göndermiş. bakın kaçağın k si yok diyorum ki evi kiraladıktan sonra burada dönen alavere dalavereyi bildiğim için saati dahi değiştirdim
    çünkü saatlerle de oynuyor buradaki arkadaşlar. kış aylarında 600-400 tl arasında fatura ödedim. geçen ay 100 lira bu ay da 73 lira elektrik faturası geldi. ayın 20 günü evde yokum ve tek yaşıyorum. evimde sürekli çalışan tek cihaz buzdolabı. evde olduğumda maksimum 3-4 saat televizyon çalışır bir de arada sırada duş alacağım zaman 1 saat termosifon çalışır ki bu da ayda 10 defayı geçmez(vurmayın pis değilim iş yerinde alıyorum genelde duşu çünkü su tazyiği çok düşük evimde)
    modemi uyduyu tv fişini dahi çekerim evden çıkmadan. bakın buna rağmen bana gelen fatura ilk defa bu ay 100 liranın altına indi. peşine de ceza geldi. üstelik son ödeme tarihinin son gününde geldi tebligat. neymiş ödemez isem hakkımda savcılığa şikayette bulunacaklarmış. tabi bende tebligatla beraber savcılığa gidip durumu anlattım. aldığım cevaplar şu şekilde oldu; totaldeki kaçak miktarı o mahalledeki düşük faturalara kaçak kullanmış gibi yansıtılıyor. tek tek gelip her binada fatura kesemiyorlar çünkü gelen elektrikçileri ev sahipleri dövüyorlar( evet buna bende şahit oldum) notere dahi kaçak kullanıyorsun sen diye ceza yazılmış. sen git dicle elektriğe itiraz et bakalım şeklinde cevaplar aldım. dicle elektriğe gittim durumu anlattım. kaçak olmasa ceza yazmazlar dediler. dedim ki ben saatimi dahi değiştirttim güvenmiyordum çünkü. dilekçe yazmışmıydın dediler. tabiki yazdım dedim. ozaman sen git o dilekçenin örneğini bizim defterden bul dediler. gittim ee dilekçe yok burda değil. e nerde ozaman bu kodumun dilekçesi? merkezde arşive kaldırmışlardır. sistemde görünmüyor mu bu saatin ne zaman değiştiği sorusuna cevap ise görünmüyor oldu. ben parladım tabi. sonra başka bir arkadaş geldi ona durumu anlattım. sistemden saatimin değiştiğini tarihini vs vs çat diye buldu. e diğeri bulubmuyor diyor dedim? abi o işi bilmiyor cevabını aldım. sonra bana dedi ki video çekmeden ceza yazmazlar videoyu isteyelim dedi. sonra video geldi neymiş benim eve ayrı bir faz varmış. ölçüm falan birşeyşer yapmışlar videoda. faz ne hemşerim dedim birşeyler anlattı. e dedim benim haberim yok bundan ne olacak? senden önceki yaptırmıştır dedi. ev sahibini aradım. abi durum bu bu bu
    evde daha önceden kaçak varmıydı? yoktu dedi. peki faz falan diyor bunlar emin misin dedim? kesinlikle yok yalan söylüyorlar dedi. peki dedim kapattım telefonu. çalışan vatandaşa dedim ki bak arkadaşım ben kaçak istemediğim için saatimi değiştirttim madem farklı bir faz var eve giden bu saati takan personel ne halt etmeye saati bağladı diye sordum. ne dese beğenirsiniz? neymiş kaçak kontrolü için farklı bir ekip istemem gerekiyormuş saati bağlayanlar kaçaktan anlamıyormuş. arkadaşım saati bağlayanlar manav mı? bön bön bakışlar ve ardından bak bunu bağlayanlarda elektrikçi eğer farklı olarak fazladan bir hat varsa eve giden e elektirkçi göstere göstere bağlamış bu kaçak kabloyu eve dedim. abi onlar anlamazlar dedi ısrarla. sonra benim cazlamam sonucu başka bir personel gelip abi duvarın içinde vardır kablo dedi. şok oldum amk ya. ulan benden önceki 6. kattan zemin kata kadar duvarı kırıp kablo mu çekmiş saate dedim? olabilir mi böyle birşey dedim? olur abi dedi. sonra diğer personel elektirik borularından indirmiştir dedi. e dedim başa döndük fazla kabloyu bu saati takanlar göz göre göre bağlamışlar?? abi onlar anlamıyor cevabı tekrar. yemin ederim cinnet geçirirdiniz o ortamda arkadaşlar. daha anlatmadığım birçok diyalog geçti orada. sonuç olarak itiraz ettim mi ettim ama birşey çıkacak mı çıkmayacak ondan eminim. çıkacak olsa 5 gün içinde gelip tekrar benim gözetimimde ölçüm yaparlardı ama henüz bir dönüş olmadı. az önce bir arkadaş sivil bir elektirikçiye baktırmam gerektiğini söyledi. birazdan gidip halledeceğim. editlerim. isteyene bunun haricinde evimde faz varsa veya yoksa iki ihtimal dahilinde benim izlemem gereken yasal yol nedir arkadaşlar. akıl fikir verin.

edit: tebligatı yükleyeceğim
  • -anlattıkları doğruysa- arkasında olduğum yazarın yaşadığı rezalet. puanım 10/10

not: benzerini boğaziçi elektrik dağıtım'dan yaşadım. miktar başlıktakinin çok çok üstündeydi. doğruysa dememin tek sebebi gerekli resimlerin henüz yüklenmemiş oluşu, hepsi bu.
  • arkadaş eminimki haklıdır. dicle elektriğin ilk rezaleti değil sonda olmayacaktır bence. adamlar belirli bölgelerde kafalarına göre elektrik kesintisi yapip daha sonrada unutabiliyorlar. 17 saat elektriğim gelmemişti geçen yıl. bu yıl 12 saat gelmediği oldu. genel olarak hafta 4, 5 kez planlı olmayan tamamen keyfe keder kesintiler yapıyor. neden olarak çevrenin kaçak kullanımı diyor ama kaçak kullanmayanlardan hem parasını alıyor hemde hizmet vermiyor. umarım yasal bir yolu vardır. sizin adınıza üzüldüm, peşini bırakmayın derim.
  • memleketin geldiği nokta. arkadaşa geçmiş olsun. bilgim yok fakat up olsun diye yazıyorum.

edit: geçenlerde sıfır daireye müteahhit tarafından kaçak hat döşendiğine dair bir haber vardı. bu da öylesi bir durum olabilir.
  • yasal yoldan birşey halledemeyeceğinize eminim..
    siyasi tarafta tanıdığınız varsa ordan halledebilirsiniz birtek, diğer türlü sıradan vatandaşız.. cezayı ödemek zorundayız..
  • komisyon alıyor diyorlar ceza yazanlar. ve bu durumdan şikayetçi yüzlerce kişi var
  • kesin kaçak yoktur can-ı gönülden inanıyorum