şükela:  tümü | bugün
  • insanların kullandığı dil ile hayvanların kullandığı dil arasındaki fark insanların bilgiyi kopyalayabilmesidir. şöyle ki, bir aslan sürüsü başındaki aslan, uzakta bir geyik gördüğünde geriye dönüp bunun için bir çağrıda bulunabilir, ama sürüdeki bir aslan, aldığı çağrıyı başka bir aslana 'öndeki aslanın dediğine göre orada bir geyik varmış' seklinde aktaramaz. insanlığın zihinsel evrimi bilgiyi kopyalayıp aktarabilmesi ile gelişmiştir.(bkz: science and technology in world history)dil, bu bakımdan evrimsel bir role sahiptir ve anlamın paylaşımında rol oynar. fakat dil mi düşünceyi meydana getirdi, düşünce sonrası mı dil meydana geldi konusunda felsefe sahasında da ihtilaflar süregelmektedir. alain badiou, dilin düşüncenin ufku olduğuna dair gelişen söyleme karşı çıkar, analitik felsefeciler bir yana yakın dönem felsefesinde anlamı yakalamak için dil üzerine yoğunlaşıp kavramları ve kelimeleri berraklastirmaya yönelik girişimlerini eleştirir. dilin, düşünceleri dize getirmek ve aktarabilmek için üretildiğine ve çoğu zaman yetersiz kaldığı için sürekli olarak güncellendigine değinir. (bkz: sonsuz düşünce)
  • bu soruyu uzunca süre düşünmek isteyen arkadaslara bir soruda ben yoneltiyim.peki düşünmeden dil ile iletişim kurulabilir mi?

(bkz: reverse engineering)
  • dusunmek mumkun olsa da ifade etmek mumkun degildir
  • mümkündür.

(bkz: dil olmadan düşünebilmek)
  • nasıl ifade edildiğini görebilmeniz için soyut sanat eserlerine bakmanızı tavsiye ederim.
  • mümkünse aktarmak imkansız. hayvanlar gibi birbirinize bakarsınız aq yada çizmeye çalışırsınız pardon.
  • mümkündür efendim. dil olduğu halde düşünemeyenler de oldukça fazladır.
  • sağır dilsiz örneği verilse de görebildiği sürece dil edinebilir insan. hiç görmediğini, duymadığını ve işitmediğini düşündüğümüzde bile dokunma duyusuyla sembolik dil edinimi olanaklı. evet doğru, önce dil yoktu insanlar düşünerek dili buldu ancak sonra bu iki süreç birbirine içkin bir hale geldi ve dil olmadan düşünemez olduk. sizleri wittgeinstein, humboldt gibi düşünürler okumaya davet ediyorum.

bonus olarak anadilinin düşünme süreçlerindeki önemini anlamak için emin özdemir'e de bakabilirsiniz.
  • kargalar bile düşünüyorken mümkündür.

https://www.youtube.com/watch?v=zerubhmuy04