• kanımca çelik kişisinin hercaiyle beraber, yapabildiği ender ama mükemmel şarkılardan bitanesi. sözleride burda merak etmeyin..

sar beni, ben sana kendimi feda etmişim
    sev beni, bu canı uğruna heba etmişim
    sevgilim, herşeyim, gönlüme taht kuran dilberim

sevdalar aşka doymak için
    vuslatlar, sana kanmak için
    denedim yetmiyor, dertlerim bitmiyor
    bu sizi dinmiyor

ne doyarım, ne kanarım, ben sana dilberim
    vur beni
    o gözler, o kaşlar, ne işe yarar
    yor beni
    feryatlar, figanlar, beni oyalar
    sevgilim, her şeyim
    gönlüme taht kuran dilberim
  • çelik 'in en güzel 3-5 parçasından biri.
  • beni yıllar öncesine götürebilen tek bağlantı noktası.ay ışığı ve gitar eşliğinde zamanın acımasızlığına yenilmeyen acı,hüzün,mutluluk,aldanış....güzel parça.
  • melodisi yüreğin tellerine tek tek dokunan, ince bir sızı bırakan melankolik şarkı...
  • çok güzel bir şarkıdır ve çelik de şarkıyı çok güzel yorumlamıştır. bir daha da bu kadar güzel bir şarkı yapabileceğini hiç sanmıyorum, çünkü; artık devir degisti e tabi celik de degisti.
  • bir zamanlar çelik isimli popçunun pek sevilen ve sevgililerin birbirine hediye olarak gönderdiği şarkısı.

fakat günümüz hitap şekillerine ne yazık ki dahil olamadı bu "dilberim"kelimesi, "yarim", "sevdiceğim" kelimeleriyle aynı kaderi paylaştı, şarkı hariç pek kullanılamadı.

yalnız mahalle bitirimleri sokaktan geçen güzel bir bayan gördüklerinde, "dilbere bak hacı" diye birbirlerini dürterler hala o ayrı.
  • hercai ardından dinlenilen, ondan daha güzel olan çelik şarkısıdır.
  • zamanında beni fazlasıyla duygulandıran, fakat son günlerde dinlediğim zaman bana ister istemez avrupa yakası adlı dizideki dilber hala'yı hatırlatan şarkı. yine de çelik'in 90'larda yaptığı çoğu slow şarkı gibi bu da süper bi şarkıdır. diğerleri için ;
    (bkz: afedersin)
    (bkz: bu sehirde)
    (bkz: kıyamam)
    (bkz: sevdan gozumun bebegi)
  • doksanlı yılların romantik anlarını böyle ışıl ışıl pötürcük pötürcük gözlerde canlandıran. arabada kasedi döne döne bir zamanlar candan bezdirmiş. fakat hala güzel. şarkı.
  • bestesi xan şuşinski'ye ait bir azeri şarkısı.

bağa girmerem sensiz,
    gülü dermerem sensiz,
    bağda quzu melese,
    bil ki o menem sensiz.

dilberim, dilberim,
    gel, gel ahu balası,
    uca dağlar arası...

qızılgül oymaq-oymaq,
    olurmu yardan doymaq?
    yardan doydum deyenin
    gerekdir dilin oymaq...

http://ff.im/rqhjz

(bkz: rındamın)

edit: baktıkça türüyor şarkı resmen. küçük emrah hasret yapar dağlara ve ceylan ceylanım olarak söylemiş.
hesabın var mı? giriş yap