• fiziki ve mental evrimine dayanarak üstünlüğüne inanan "açgözlü" insanoğluna ama özellikle günün egemen "batı" kültürüne sayıp-sövmek için tahsis edilmiş pearl jam ilahisi. aynı ekipten paralel, tematik tamamlayıcı bi çalışma için (bkz: rats).
  • bir zamanlar klibinde dans eden ölümün ya da ölüm meleğinin güzelliği yüzünden o on saniyelik kısmını başa sarıp sarıp dinlediğimden benim için uzun bir süre 7-8 dakikalık bir uzunluğa sahip olmuş şarkı. yamulmuyorsam batman the animated series'in çizeri yapmış bu şarkının klibini de. hatta bu ölüm karakteri de oradan bir başka dişi karakterden esinlenerek yapılmış ama o karakter hangisi hali hazırda hatırlamamaktayım.
  • daniel quinn'in ishmael isimli kitabindan etkilenerek yaratılmış bir başyapıt.
  • yield albümünde yer alan bir pearl jam şarkısı.

şarkı genel olarak insanoğlunun ortaya çıkışından bugüne kadar geçirdiği evrimini anlatmakta. tabii evrim derken biyolojik evrimden ziyade bu evrimin sonucu olarak ortaya çıkan savaşlara, mülkiyetçiliğe ve teknolojiye değinilmiş eleştirel bir şekilde. klip de buna uygun yapılmış zaten. büyük balığın küçük balığı yemesiyle başlıyor. dinazorlar, maymunlar neyin derken insan çıkıyor ortaya. sonra da çeşitli vahşet dolu ve sanayili fabrikalı görüntüler geliyor.

klibin en anlamlı noktası bir mağara adamının derisini parçalayarak purolu, pis bakışlı bir işadamına dönüşmesi sanırım. “maymunsun lan işte, ne diye bu kavga, bu uğraş? alla alla.” gibisinden bir düşünce geliyor insanın aklına.

bu şarkı hakkında eddie vedder ise "that song is all about someone who's drunk with technology, who thinks they're the controlling living being on this planet. ıt's another one ı'm not singing as myself.", yani ”bu şarkı teknoloji sarhoşu olmuş, dünyanın en süper bir canlısı olduğunu iddia eden insanlar hakkında; kendim olarak söylemediğim şarkılardan biri.”* demiş. bir şey demem, diyemem, “helal olsun”’dan başka.

şarkının sonunda da "do the evolution!" diye çığırarak "sikerim böyle evrimi" demeye çalışmış eddie sanırım. yani öyleyse çok güzel olmuş, bi sormak gerek aslında.

ayrıca grup bugüne kadar çektiği iki klibin birini bu şarkı için çekmiş diye ve hatunu güzel çizmişler diye iki de not düşmekte fayda var.

*wikipedia
  • pearl jam 2005 yılında arjantin de bu şarkıyı çalarken "admire me" kısımından önceki kısa gitar solosunu seyircilerin ağzıyla yaptığına şahit olur, gitar solosu çalınmaz, solo kısmı seyircilere bırakılır ve şarkı öyle akar gider..

http://www.youtube.com/…9t18qv5qggy&feature=related

daha sonra eddie vedder seyircilerin bu performansını şu şekilde dile dökecektir,

"you're too good to us, i don't know if we deserve it, just thank you so much... we were talking -may i speak english for a-... we were talking in the back, this has to be, as far as your voices and energy... i... of all the years i think this is the greatest audience we've ever played for... ... i mean no one sings the guitar parts, for christ's sake..."

o da burdan dinlenebilir: http://www.youtube.com/…9bicgwctypk&feature=related
  • şarkının videosunun yönetmenlerinde biri spawn ve batman the animated series i de çizen kevin altieri dir. en kısa sürede dünya tarihini işleme rekoru bu videodadır.
  • sözlerini de çevireyim tam olsun

ben ileriyim. ben bir insanim
    ben don giyen ilk memeliyim
    sehvetimle barisigim
    öldürebilirim cunku tanri'ya guveniyorum
    bu evrim, bebek.

ben insanin bir parcasiyim
    kiyamet gununde hisse satin alirim
    freni patlamis bir tır,
    tum tepeleri dumduz edecegim
    bu sürü psikolojisi,
    bu evrim, bebek.

bana gipta edin, evime gipta edin,
    ogluma gipta edin, o benim klonum.
    bu toprak benim, bu toprak beleş,
    istedigimi yaparim, sorumluluk tasimam.
    bu evrim, bebek.

ben bir hirsizim,
    ben bir yalanciyim.
    iste kilisem orada, korosundayim
    hallelujah.

bana gipta edin, evime gipta edin,
    sarkima gipta edin, giysilerime gipta edin.
    karanlik sölenlerin istahini dusunun
    o cahil kizilderililerin uzerimde hicbir hakki yok
    hic. neden? cunku, bu evrim, bebek.

ben ileriyim, ben gelismisim, ben planlar yapan ilk memeliyim
    surunuyordum yeryuzunde, simdi daha yuksekteyim
    2010, izleyin ateste yanisini
    bu evrim, bebek
    evrimi ben yapiyorum.
    bu evrim bebek.
  • klip şarkının önüne geçmiş desem şarkıya büyük haksızlık yapmış olurum. şarkı da mükemmel. ama bu klibi oniki sene önce ağzım açık izlerdim, hala ağzım açık izliyorum. şarkı müthiş, klip müthiş, ikisinin kombinasyonu müthiş, bunun adı epic win abi.

http://www.youtube.com/…atch?v=adaogu2cqti&ob=av3em
  • kulaklıkla dinlerken mp3 çaları bi amfiye bağlayıp tüm şehre dinletme isteği uyandıran masum(!) şarkı.
  • şarkının bazı konser kayıtlarında stone gossard solomsu şeyi ilk yaptıktan sonra girdiği bölümü şöyle söyler eddie vedder:

admire me
    admire my home
    admire my son
    admire stone
hesabın var mı? giriş yap