• -nacizane-

henüz bitirmiş olduğum bu kitap, harika bir çeviri ile türkçeye kazandırılmış bir başka king şahaseridir.

sanırım bugüne değin 10 kadar stephen king kitabı okudum; bunun vehametiyle diyebilirim ki, şu ana kadar okuduklarım arasında hiç biri bu kitaptaki kadar yoğun bir macera ve heyecan örgüsü içermiyordu.

kitap boyunca, okuyucusunu korkunun insanı hareketsizleştiren soğuğuyla koltuğa çivelemeye güdümlü klasik bir king eserinden ziyade iyi bir wilbur smith romanında gibiydim.

kitapta kingvari (kingvari ne demekse artık) sayılacak şeytanlar ve kötü ruhlar vazgeçilmezler olarak yine olsa da, bay bachman bu kez, siz karanlık bir gece yarısı evinizde tek başına su içmek için mutfağa doğru yavaş adımlarla yürürken cehhennemin çirkin, iri gözlü ve sivri dişli bekçilerini nefeslerini sırtınızda gezdirmenin ötesine geçirmiş ve onlara şeytanın asıl unsuru olan zekayı bolca eklemiş.

normalde kitap okurken, onların sağını solunu çizen, kalemle orasına burasına notlar alıp canını çıkardığı kitabı didik didik eden ben, kitaptaki karakter "abra"nın hipnozunda kalmış gibi sayfaları nasıl çevirdiğimi hatırlamıyorum bile.

okumaktan keyif aldığım bir başka güzel kitaptı.
  • 28 tl'den satışa sunulmuş kitap.
  • the shining'in devamı. çocuk büyümüş serpilmiş, güçleri devam ediyor. feci akıcı ilerliyor. grange'ın bütün romanlarını okuyan biri olarak onu okurken bu kadar merak duygusu oluşmamıştı diyebilirim.
  • ve müjdemi isterim.the shining (medyum) romanının devamı olan bu eserin film hakları satın alınmış.hikayenin başkahramanı danny torrance için aktör john cusack'ın ismi zikrediliyor.başarılı oyuncu,gerilim ve korkunun usta yazarı stephen king öyküleriyle baya bi haşır neşir.stand by me ve 1408 gibi king uyarlamalarında oynayan cusack,şimdilerde çekimleri devam etmekte olan ve vizyon tarihi 2015 olarak açıklanan bir başka king hikayesi cell(cep) adaptesinde samuel l. jackson ile başrolü paylaşmakta.böyle giderse aktörü doctor sleep projesinde de göreceğiz.doktor uyku'nun mini-dizi olarak yayınlanacak bir tv filmi mi yoksa bir sinema filmi mi olacağı henüz netlik kazanmamış ama.
  • özlediğim stephen king üslubunu ve hayal gücünü yakaladığım kitap. stephen king'in en sevdiğim kitabı olan "the shining"in devamı olması sebebiyle hemen gidip aldım ve okudum. şimdi biraz spoiler zamanı.

--- spoiler ---

kitapla ilgili tek sevmediğim şey dan torrance ile abra'nın akraba çıkmasıydı gereksiz bir şey olmuş. aralarındaki özel bağa akrabalık kılıfı uydurmak çok yaratıcı değil malesef.
    ayrıca "gerçek kardeşlik" olayı güzel olmuş,fantastik bir hava katmış.

--- spoiler ---
  • amk 170. sayfasına kadar gayet soluksuz okumuşken birden "breaking bad" izleyesim tuttu. 1 ay, sabah akşam dizi izlediğim için kitabı unuttum. dizi bitti ama kitabın heyecanı kaçtı. 6 ay sonra tekrar elime aldım ama unuttuğum için baştan başlıyorum kitaba.

bitene kadar internete bile girmicem amk. 3-4 güne gelirim.
  • king'in king olduğu zamanlarda yazdığı bir hikayeydi medyum.

''bayramı bayram gibi yaşamak'' diye başlayan kent şeker reklamları gibi oldu biraz ama...

orjinal adı ışıltı olan bir kitabı medyum diye çevirmek de harbi ayrı bir başarı. zira ismi konuyla bütünlük içinde olmuyor bu şekilde. en azından bunda o hatayı yapmamışlar o güzel.

dan'in hikayesini çok güzel geliştirmiş king, kesinlikle sıkmıyor. blaze öyküsünden aldığım zevki aldım, bir de bir yerinde kara kule'ye de selam var, * ulan şunu araya sokmasan olmaz.

alkol problemlerinden çok çekmiş olduğundan sanırım, alkolik insanın kafa yapısını bayağı güzel betimlemiş kitapta.

hala formda, adam bırakıcam kendimi tekrar ediyorum falan diyor ama keşke bırakmasa, bu tarz işler çıkarmaya devam etse.
  • geçen yaz audiobookunu dinlediğim roman. shiningi çocukken okumuş yıllarca unutamamış tekrar tekrar okumuş birisi* için kesinlikle muhteşem bir kitap. nerdeyse bütün gün aralıksız dinledim resmen, inanılmaz güzel devam ettirmiş hikayeyi stephen king. ilk başta, bunca zamandan sonra devam kitabı mı olur diye şüpheyle yaklaştığım için özür diliyorum kendisinden.
    tabi hikayenin güzelliği yanında romanı seslendiren will pattonın kitabın atmosferine katkısı da yadsınamaz. kesinlikle kitabın verdiği duyguyu 3le çarpıyor adam. audiobook sevenlere ısrarla tavsiye ederim.
  • nihayet sinemaya uyarlanacak olan stephen king şaheseri. umarım batırmazlar*

edit: akiva goldsman yönetmenliği yapacakmış
hesabın var mı? giriş yap