• yeni bir fotoğrafçılık ve tarz olarak çıkan sektördür. doğum fotoğrafçılığı adı itibarıyla da ilgi çekici bir meslek... iyi bir öneri için (bkz: filiz kumru)
  • iki sene kadar once ayse arman kendi dogumu bahanesiyle bu meslekle ilgili yazmisti. ki, boyle bir meslek oldugunu duydugumda, vizonteledeki deli emin karakteri kadar icten bir "$err-rrefsizim benim aklima gelmisti!" cektigimi cok net hatirliyorum. ayse arman'dan cok haz etmesem ve "milano'da kizimi uyutup sevgilimle kucuk bir balikci lokantasinda yedigimiz deniz urunleri salatasi ve sarap esliginde gunesi batirdik" tarzi ismarlama yazilarina ne kadar deli olsam da, zamaninda icinde bulundugu kadin calismalari gruplarina katkilarindan ve baskaldirma geleneginden mutevellit, hala icten ice bir yerlerde kendisini sever, "giymiyorum ulan istediginiz elbiseyi" deyislerini takdirle izlerim. iyice ayse'ye bagladim; sadede gelirsek hem fikir skript disi oldugu ve cok hosuma gittigi icin, hem de onun fotografcisinin hem dogum hemsiresi, hem de mimar sinan universitesi fotografcilik mezunu olusu inanilmaz ilginc geldigi icin, hafizamda cok net yer etmis mesleklerden biri.

ozellikle ve eger haberli bir dogumsa evde canta toplama surecinden baslayarak bebekle eve geri donuse kadar, solo ve koro, yuzlerce fotografiniz cekiliyor, ve isteginize gore albume kadar hazirlaniyor. herhalde aradan istediklerinizi seciyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. hayir, eger secemiyorsak "ah bebegim, suyun patladigindaki panikli tebessumunle adeta bir kelebek gibiymissin!" diyene en lohusa haliyle girisir insan zannimca. demiyorum ki bu saatten sonra kariyer degistiririm, ama hipotetik olarak birbirini cok seven iki insanin hayatlarinin en ozel gunlerinden birinin adim adim sahitligini yapmak, ve dahasi bu sahitlik anlarini fotograflamak kadar buyulu, ve insani her icra ediste adrenalin+serotonin bombasina donusturecek cok az meslek vardir herhalde.

edit: milano kiyilari
  • benim bir yakınımın doğumuna girerse götüne soktuğum makineyi doğurmak zorunda kalır.
  • hangi açıdan çektiğine bağlı olarak başkalarına gösterilemeyecek fotoğraflar çekebilme olasılığı olan insan
  • izmir'de iyi bir ornegi icin:
    http://www.didemakbay.com/
  • (bkz: sinem kobaner)
  • yeni nesil taki tasarimcisi.

http://dogumfotosu.com/
  • ani kıvranmalaradan dolayı enstantenenin mümkün olduğunca düşük tutulması gerektiğini düşündüğüm bir fotoğrafçılık dalı.
hesabın var mı? giriş yap