• bu meslekteki sevgilinizin eve iş getirmeyeceğini düşünür rahat edersiniz. lakin bir akşam eve kova içinde ilaçlı suda duran bir kafa getirir. bir sonraki günkü ders için kadavranın onun payına düşen bölümüdür gayet normaldir onun için.. sizin içinse kaç saniyede kaçarım bu evden hesapları başlamıştır bile. ikna edilirsiniz bir şekilde ve sizin için de normalleşir durum.

fakat sabah eve gelen temizlikçinin kovayı kullanmak isteyeceğini hesaba katmayı unuttuğunuzu çığlıklarıyla uyandığınızda anlarsınız......
  • sik sik doktorculuk oynamak ile noktalandigini tahmin ettigim durum.
    (serbest cagrisim... kimse kizmasin)
  • ilişkiyi şöyle bir diyalog başlatabilir:
    y: yarın bize gelsene bizde çalışalım.ben tus bakarım sen de vizene çalışırsın.
    x: ya gelemem gercekten ben kendi masamdan başka yerde çalışamıyorum yoksa senle alakası yok(burda bahane uydurmak için kıvranır x kişisi)
    y: ya ama bizim salonda kocaman bi masa var rahat çalışırsın hem sana meyve salatası da yaparım.
    x: olmaz gercekten...hem sen niye bu kadar ısrar ettin ki nerden çıktı bu.
    y: x(burda kızın adını söyler) im tuttu da ondan.
    x: akut tur gecer ertesi güne bişeyin kalmaz merak etme.
    y: geçmez.akut değil kronik.hatta ben ne istiyorum biliyor musun hep kronik olsun kronik sevgilim ol istiyorum.
    x:.....sessizlik...nokta..
  • bazen olması gerektiği kadar romantik değildir.
    hekim, pratisyen veya sevmediği bir klinikte asistan ise hekimin ve sevgilisinin hayatındaki bir numaralı şey tus olacaktır.
    asistan ise önceleri nöbetleri hayatınızdadır. özellikle cerrahi branştakiler için fıçı nöbeti denilen ve ardışık birkaç gün süren nöbetler vardır. bu nöbetler bittiğinde bedenen yanınızda olabilir, ama zihnen uzaklarda, fiziksel olarak bitiktir. asistanlığının sonlarına doğru hergün bugün tezin için ne yaptın sorusu ile hayatı kendine ve çevresine zehreden bir insan ile yan yana olabilirsiniz. asistanlıktan uzmanlığa geçiş dönemi berbat bir dönem olup hekimin hayatı daha önce hiç yaşamadığı kadar değişecektir. kafada onlarca cevapsız soru vardır ve son sene asistanı daha önce hiç olmadığı kadar gergin olabilir.

uzman çıktıktan sonra, mecburi hizmet ve eğer hekim bir erkek ise askerlik süreci devreye girer. ortalama 23 yaşında fakülteyi bitiren ve 5 senelik asistanlık yapan bir erkek hekim, mecburi hizmet yerini beğenmemiş ve askerliğe kaçmış ise 29 yaşında mecburi hizmete başlar. bunu da 1,5 - 2 yıl arası yapsa yaşı 31'dir ve henüz hayatı "yerelleşmiş" değildir. yanındaki sevdiceği de bu süreçten aynı biçimde etkilenir. doktorun hayatındaki otuzlu yaşlara taşınmış belirsizlik, aynen ona da yansımıştır.

her ne olursa olsun, bir hekimin sevgilisi, ilişkinin devamı için en çok katkıda bulunan, ellerinden öpülesi bir insandır. saygıyı hak eder.
  • yazdığı mektupları okuyamamaktır.
    laf arasına tıbbi terimler sıkıştırma konusunda, sevgi sözcükleri kullanmaktan daha cömert davranabilir. doktor sevgiliniz, sizi görünce heyecanlanıp taşikardiye girdiğini söyler; oysa sevgiliniz öğretmen olsaydı aynı durumda siz koşullu uyarıcıolacaktınız, onun heyecanlanması da klasik koşullanma.
  • ilişki boyunca ücretsiz sağlık sigortası yapılmış olur.
  • her telefon çalışında yüreği ağzına gelmek demektir.

en azından eski filmlerde öyleydi... ya da değildi. polis miydi yoksa? vardı bir telefonla ilgili bir olumsuzluk bir ''gene mi gideceksin'' kalıbı... bir ''ya steteskobun ya ben'' tribi.
  • sefasını sen cefasını o sürer. ( doktorun sevgilisi, sevgilim doktor diye hava atarken; doktor kişi özellikle öğrencilik dönemlerinde kan ağlar)
  • geyikten hariç, her ortamda aşk böcülerine lokman hekim muamelesini zaruri gören - gösteren kişi ya da kişiler-den olabilmektir.

edit ki; opsiyonel tarafı opsiyoneldir. (-den)
hesabın var mı? giriş yap