• hintli tayfanın yardımıyla dünya şampiyonası elemelerini kazanmamıştır. nepo, caruana ve nakamura'ya karşı oynadığı 6 oyunda da yenilmemiştir. 1. olmasını belirleyen faktör de ima edildiği gibi hintlilerle oynadığı oyunlar değil, nijat abasov'u 2 oyunda da yenmesidir. nepo nijat'a karşı 2 oyunu da beraberlikle bitirirken, caruana ve nakamura masadan birer galibiyet ile ayrılmışlardır. nepo'cular 17 yaşındaki şu pırıl pırıl çocuğa şike iması yapıyor ancak nepo 2632 rating ile turnuvanın açık ara en düşük eloya sahip oyuncusu olan nijat'ı yenmeyi başaramadığı için yarım puan geride kaldı.

elbette magnus olsa karşısına kim çıkarsa çıksın madara ederdi ama şu anki tabloya bakınca magnus hariç şampiyonluğa en çok yakışan kişi benim için gukesh'tir. yürüyedur çocuk umarım şampiyon olur ve sonraki dünya şampiyonasında magnus ile karşılaşırsın.
  • bileğinin hakkıyla adayları kazanmış süper gm. zannedildiği gibi, yani türklerin aklına ilk geldiği şekliyle bir hinti dayanışması da söz konusu olmamıştır. maçlari götünüzle mi izlediniz amk kimin kime karşı nasıl oynadığı, kimin hangi maçı kazandığı ortada, merak eden açıp baksın.
    neyse efenim nepo dallamasını ve sikik mimiklerini sampiyonada bir süre görmeyecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum kendi adıma. çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu.. ding'i sevsem de bu akkaaşın sampiyon olmasını da isterim, her açıdan keyifli bir şampiyona beni bekliyor diyebilirim..
  • 44. satranç olimpiyatlarında 8/8 yapan büyük usta. buralar değerlenir.
  • baştan söyleyeyim nepocuyum ancak gukesh bu turnuvayı iyi satranç oynayarak ve hak ederek kazandı. hintliler birbirine yardım falan da etmedi. nepo, nijat'tan en az 1,5 alabilmeliydi yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi. nepo turnuvada yine belli bölümleri yuh dedirtecek kadar mükemmel oynadı ama böyle bir turnuvada senden 150 elo aşağıdaki adamla 1-1 skorla çıkamazsın. işte böyle hiç yenilgi almasan da yetmez. ah be nepo, ömrümüz sana üzülmekle geçti. 34 oldun ama halen bir şansın daha olduğuna inanıyorum.

bu arada gukesh'in keskin oyununu çok beğendim ve ding'in şu anki durumundan dolayı hafif favori olduğuna katılıyorum ancak çok uçmayın derim. geçen adaylar turnuvasında da herkes alireza şampiyonluğundan emindi ama adamı gömüp üzerine toprak attılar resmen. ding büyük oyuncudur ne olursa olsun. ayrıca form durumu da çok önemli. gukesh ding maçı için şanslar 51 e 49 dur en fazla. adamı rüyasından uyandırıverirler bir anda.
  • pragg ve vidit ikisi de gukesh'e karşı yenildi.. ne tesadüf ki ikisi de hintli. ayrıca gukesh nasıl 17 yaşında acaba? en az 30 yaşında gozukuyor. olan benim gibi nepoculara oldu, nepo olmasa nakamura'yı tutacaktim fakat şimdi çin vs hindistan finali izleyeceğiz.. gerçekten çok sıkıcı bir final olacak, nepo gibi bir karakter olmalıydı finalde.
  • fide adaylar 2024 turnuvasinda son tura yarim puan onde girmistir. son turda da kazanirsa adaylar turnuvasini kazanan en genc kisi olacak zira 17 yasinda. umarim bu aksamki oyunu da kazanir. muthis efendi de bir cocuk, carlsen gibi gotu basi oynamiyor.
  • hintli tayfanın yardımlarıyla dünya şampiyonası elemeleri kazandı. ah magnus abi devam edecekti, bu bebeyi madara edip evine gönderirdi.
  • 2024 dünya şampiyonu olma olasılığı epey yüksek bir gm. bir de belli ki hindistan adamı yaşlandırıyor. bu çocuk 30'dan aşağı göstermiyor.
  • carlsen'in veliahtı o mu bu mu derken bir anda ortaya çıkan ve adaylar turnuvasında son turlar öncesinde büyük bir avantajı eline geçiren kişi, zaten ding de ben unumu eledim eleğimi asdım tarzında, muhtemel odur ki gelecek senenin dünya klasik satranç şampiyonu daha 18 yaşında, carlsen yenilmez gibi duruyordu ama bu çocuk işleri değiştirebilir, carlsen veda etmeden satranca yeniden kendini bu kişiyle denemek isteyebilir.
  • 44. satranç olimpiyatlarında şov yapan oyuncu.
hesabın var mı? giriş yap